Vyhorenie je novou epidémiou. Life coachka popísala 3 najčastejšie typy, ktoré ti hrozia v roku 2021

  • Čím viac pracuješ, tým viac by si mal oddychovať a regenerovať
  • Ak tento vzorec nedodržíš, skôr či neskôr budeš čeliť vyhoreniu
  • Stáva sa z neho nová svetová „epidémia“, ktorá ohrozuje mladých aj starších
pexels-nataliya-vaitkevich-6837648
Pexels/Nataliya Vaitkevich
  • Čím viac pracuješ, tým viac by si mal oddychovať a regenerovať
  • Ak tento vzorec nedodržíš, skôr či neskôr budeš čeliť vyhoreniu
  • Stáva sa z neho nová svetová „epidémia“, ktorá ohrozuje mladých aj starších

Ak cítiš psychické, emocionálne alebo fyzické vyčerpanie, dôvodom môže byť aj dlhodobý a neriešený stres. Ak na sebe zbadáš znaky, ako sú strata produktivity, zmena spánkového režimu, problémy so sústredením sa či pesimistické zmýšľanie, je možné, že čelíš vyhoreniu, ktoré trápi čoraz viac ľudí.

Práve vyhoreniu sa profesionálne venuje aj life coachka Rachelle Stone. Ročne pomôže desiatkam klientov a pre portál Your Tango popísala zaujímavý fenomén. Hovorí o tom, že v roku 2021 sa najčastejšie stretáva s 3 typmi vyhorenia. 

#1 Vyhorenie prameniace z premotivovania

Vyhorenie tohto typu postihuje ľudí, ktorí podávajú veľký pracovný výkon a sú zaň aj dobre zaplatení. Charakteristickí sú tým, že prácou sa snažia akoby „utiecť” pred inými vecami, ktoré do života takisto patria – ako napríklad pred rodinou či priateľmi. 

Pre ľudí s týmto typom vyhorenia je charakteristické, že keď sa im niečo podarí, zvyčajne ide o naozaj veľký úspech, no platí to aj naopak – keď „prehrávajú”, ide o veľké pády, ktoré sú obrovskou ranou pre ich ego. 

Takéto vyhorenie postihuje ľudí, ktorí robia svoju prácu naozaj s obrovskou vášňou. To je ale zároveň dôvodom, prečo sa dá tento typ prirovnať k príbehu o žabe v hrnci. 

Funguje to totiž presne rovnako – ak žabu vložíme do hrnca so studenou vodou a budeme ju postupne zohrievať, zostane v hrnci a uvarí sa. Rovnako je to s človekom, ktorý vyhorí týmto typom vyhorenia. Príznaky síce budú pribúdať, no on sa bude naďalej bez povšimnutia „variť“ v začínajúcich problémoch a venujúc sa svojej práci – s vidinou povýšenia, zviditeľnenia pred šéfom či vyššej finančnej odmeny. 

Vyhorenie je však stále nebezpečné a môže skončiť zdravotnými problémami, ako napríklad srdcový infarkt či cukrovkou. 

zdroj: Pexels/Anna Tarazevich

#2 Vyhorenie prameniace z „prepálenia“

Nemenej nebezpečný je aj druhý typ vyhorenia. Pre ľudí, ktorí ním trpia, je typické to, že idú až na pokraj svojich možností. Na rozdiel od prvého typu ich však nemotivujú osobné ambície a kariéra, ale len snaha zarobiť viac – ide teda o akýsi „inštinkt prežitia“.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: yourtango.com, lifehack.org, voiceamerica.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá