Výlet do Čiech má od zajtra zelenú. Toto je 7 okúzľujúcich miest, kde sa oplatí vycestovať

  • Slováci môžu po novom bez obmedzenia vycestovať do Českej republiky
  • Ak máš karantény a pandémie plné zuby a túžiš zájsť na výlet, už pokojne môžeš
  • Ponúkame ti 7 tipov, ktoré miesta v susednej krajine musíš vidieť
hluboká
Unsplash/Radek Kozák
  • Slováci môžu po novom bez obmedzenia vycestovať do Českej republiky
  • Ak máš karantény a pandémie plné zuby a túžiš zájsť na výlet, už pokojne môžeš
  • Ponúkame ti 7 tipov, ktoré miesta v susednej krajine musíš vidieť

Dobrá správa pre všetkých, ktorí chcú konečne niekam vyraziť. Podľa najnovších informácií môžeš vycestovať do Čiech bez obmedzenia. Ak teda premýšľaš nad výletom, susedná krajina môže byť skvelá alternatíva.

Výhodou tiež je, že Česko, rovnako, ako Slovensko, patrí do takzvaných „zelených krajín“. Potvrdzuje to semafor pre cestovanie, ktorý zaviedli Česi. Budú tak môcť bez obmedzení cestovať do „zelených“ a „oranžových“ krajín, kde je riziko nákazy koronavírusu vzhľadom na momentálnu situáciu pomerne nízke.

Pokiaľ by si chcel vyraziť niekam za dobrodružstvom, ponúkame ti pár tipov na krásne miesta v susedných Čechách.

Olomouc

Ak máš chuť na niečo nové, no zároveň sa nechceš hnať do veľkomiest, Olomouc je tou pravou voľbou. Je to malé mestečko, ktoré pôsobí veľmi útulným dojmom. Prejdi sa ulicami mesta, ktoré miestami pripomínajú Prahu. Môžeš zájsť do Katedrály sv. Václava, ktorá je priam neprehliadnuteľná.

Olomouc je zaujímavý napríklad aj tým, že má dve námestia. Okrem toho v meste nájdeš zoologickú záhradu a aquapark, nehovoriac o múzeách, ktoré môžeš navštíviť. Ak prahneš po kúsku zelene, zájdi na Svatý kopeček, ktorý sa nachádza niekoľko kilometrov od Olomouca.

V meste existuje alternatíva aj pre tých, ktorým sa príliš nechce kráčať. V okolí nájdeš veľa parkov, v ktorých si môžeš sadnúť do tieňa, piknikovať a užívať si slnečné počasie. 

Pravčická brána

Milovníkov hôr, turistiky a nádherných horských výhľadov možno zaujme Pravčická brána, ktorá sa nachádza v severozápadných Čechách na území Národného parku České Švýcarsko. Je to jedno z najnavštevovanejších miest a zároveň ide o akýsi symbol národného parku.

Ide o skalnú bránu, ktorá je tvorená v kvádrových pieskovcoch kriedového pôvodu. Je populárna aj pre horolezcov, pretože Pravčická brána je najväčšia pieskovcová skalná brána v Európe.

Na zahodenie nie je ani samotný národný park, v ktorom sa brána nachádza. Určite nezabudni ísť na Jetřichovické vyhlídky či na Mariinu skalu. Ak budeš mať čas a chuť, zájdi aj na vyhliadku Vilemínina stěna či Rudolfův kámen. V Českom Švýcarsku ti čas nepochybne ubehne veľmi rýchlo.

Kroměříž

Môže to znieť ako klišé, no Kroměříž je skutočne nádherné mesto, ktoré má turistom čo ponúknuť. Nájdeš tu napríklad Park Květná zahrada či Arcibiskupský zámok a záhradu. Je to hotová oáza pokoja a ticha.

Ak po pokoji príliš netužíš a vyhľadávaš zaujímavejšie veci, zájdi do protiatómového krytu. Ide o jediné dochované zariadenie svojho druhu v Zlínskom kraji. V Kroměříži sa skutočne nebudeš nudiť. Nájdeš tam dómy rôznych štýlov, vodnú elektráreň či dokonca budovu Biskupského pivovaru.

Miestni z Kroměříža tvrdia, že mesto sa za jeden deň prejsť nedá. Ideálny je preto viacdňový pobyt, aby si stihol objaviť všetky zákutia tohto čarovného českého mesta. 

Národný park v Adršpachu

Určite si už na internete videl ikonické fotografie obrovských skál týčiacich sa vysoko do neba. Adršpašsko-teplické skaly vedia vybiť dych nejednému návštevníkovi. Tie sú od Teplických skal oddelené roklinou s názvom Vlčí rokle.

Lokalita je typická pre 90 metrov vysoké skalné veže, hlboké zrázy a útesy, vodopád a tiež dve jazierka. Dôležité je poznamenať, že na toto územie sa nedostaneš zadarmo. Turisti musia po novom platiť poplatok za vstup do tejto národnej prírodnej rezervácie.

Pikoška na záver, v roku 2005 sa na území Adršpašsko-teplických skál natáčal populárny film Narnia: Lev, šatník a čarodejnica.

Mestečko Telč

Napriek tomu, že toto české mestečko je skutočne unikátne, o ňom vie iba málokto. Nachádza sa Jihlavskom kraji a je zaujímavé pre svoje námestie. To totiž nápadne pripomína talianske námestia. Ďalším dôvodom, prečo zavítať do Telču, sú rybníky, ktorými je väčšina českých miest charakteristická.

Ak príliš neholduješ rybníkom či námestiam, môžeš sa ísť pozrieť na zámok alebo do Telčovského domu, kde premávajú vláčiky. Podľa informácií Dromedáru je v meste táto expozícia už od roku 2016. Pokiaľ sa ti bude zdať, že mestečko si už niekto videl, nemýliš sa. Natáčali sa tu filmy ako O pyšnej princeznej, Z pekla šťastie alebo Bathory.

Kutná hora 

Ísť do Kutnej hory a nenavštíviť kostnicu v Sedlci je vraj ako navštíviť Bolognu a neochutnať tagliatelle al ragu. Práve kostnica v Sedlci láka mnohých turistov. Je to rímskokatolický cintorínový kostol, v ktorom sa našli pozostatky mnohých tiel. Ľudské kosti sú dnes vystavené v interiéri stavby. Nájdeš tam dokonca pyramídy či reťaze z kostí. 

Tí, ktorých neláka podobný typ zážitku, si môžu vychutnávať atmosféru Kutnej hory. Mesto ponúka napríklad Múzeum čokolády spojené s čokoládovňou, kde budú všetci milovníci tejto sladkej pochúťky určite šťastní.

Okrem toho môžeš zájsť do Českého múzea striebra a pokochať sa nádhernými historickými stavbami v centre mesta. Odporúčame tiež vidieť Chrám sv. Barbory, ktoré svojou majestátnosťou zatieni i niektoré pražské pamiatky. 

Zámok Hluboká

Už na prvý pohľad pôsobí zámok Hluboká priam rozprávkovo. Niet divu, že patrí k najatraktívnejším pamiatkám v krajine. Na svoje si prídu aj milovníci umenia. V priestoroch bývalej zámockej jazdiarne sídli Alšova jihočeská galerie, kde nájdeš zbierku sôch a obrazy holandských či flámskych maliarov. Interiér, rovnako ako exteriér, je dokonale zachovalý. 

Kúsok od tohto zámku sa nachádza mesto České Budejovice, kam by si mal tiež zájsť. Na námestí sú nádherné historické budovy, ktoré určite polahodia tvojmu oku. Po prechádzke si dopraj čapovaný Budweiser Budvar, ktorý varia priamo v meste. Ide o jedno z najpredávanejších pív v krajine, ktoré sa vyváža do 76 krajín sveta. Túto šancu určite neprepásni. 

Zdroje: Dromedar, iDnes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK