Výlet do Milána na kávičku ťa teraz bude stáť menej než cesta z Bratislavy do Košíc

  • Na Slovensku sme svedkami zvyšovania cien takmer vo všetkým odvetviach
  • Drahšie sú potraviny aj pohonné hmoty
  • Ceny leteniek sú však prekvapivo nízko
zákusok, žena
Unsplash/davis, Instagram/Pavé
  • Na Slovensku sme svedkami zvyšovania cien takmer vo všetkým odvetviach
  • Drahšie sú potraviny aj pohonné hmoty
  • Ceny leteniek sú však prekvapivo nízko

Vodiči na Slovensku majú v súčasnom období čoraz hlbšie do peňaženiek. Ceny benzínu i nafty atakujú 2 eurá za liter. Ten, kto chce pri tankovaní ušetriť desiatky eur, sa musí vybrať napríklad do Maďarska. 

Dopady zvyšovania cien, samozrejme, značne pociťujú aj fanúšikovia rôznych road tripov, či už po Slovensku alebo Európe. Mnohí si práve kvôli zdražovaniu nákladov na cestu volia radšej leteckú dopravu.

Uvoľňovanie Covid opatrení v kombinácii s lacnými letenkami navyše dáva zanieteným cestovateľom perfektnú príležitosť na zabalenie si kufrov a odchod na letnú dovolenku. 

Namiesto tankovania plnej nádrže, v mnohých prípadoch za viac ako 100 eur si môžeš kúpiť spiatočnú letenku do Milána, a to aj pod 50 eur. Jednosmernú nájdeš dokonca za menej ako 17 eur. Do slnečného Milána si zaletíš z Bratislavy aj Viedne.

Ak pôjdeš z nášho hlavného mesta, Ryanair sa dopraví priamo na letisko Miláno-Bergamo. Spoločnosť ponúka lety štyrikrát do týždňa, pričom táto cesta trvá iba necelú hodinu a pol.

Dopravu z letiska Bergamo do Milána zabezpečuje viacero autobusových spoločností. Ich zoznam si môžeš pozrieť priamo na stránke milanbergamoairport.it. Cesta z letiska do centra Milána trvá 60 minút, autobusy jazdia približne v 30-minútových intervaloch.

tove
zdroj: Pexels/Tové

Autobusy do Bergama premávajú v pravidelných 15-minútových intervaloch a dovezú ťa na vlakovú stanicu v Bergame. Odtiaľ môžeš pokračovať do mesta, alebo vlakom do ďalších miest v Taliansku.

Dominantou Milána je jednoznačne gotická katedrála Duomo di Milano – Katedrála narodenia Panny Márie. Je najväčšou katedrálou v Taliansku. Týči sa na najväčšom námestí Piazza del Duomo, v ktorého strede stojí socha Viktora Emanuella II.

Veľmi vyhľadávaným miestom v meste je tiež Kostol sv. Márie alebo Sana Maria delle Grazie, kde je umiestnená slávna maľba Posledná večera od Leonarda da Vinciho.

Za návštevu stojí aj Bazilika sv. Ambróza, ktorá patrí medzi najstaršie chrámy v Taliansku. Kombináciu histórie a nákupov ponúka Galéria Viktora Emanuella II., ktorá pochádza z počiatku 19. storočia.

andrea
zdroj: Unsplash/andrea

Nachádza sa tu najstaršie obchodné centrum v meste. Unikátom sú jeho zastrešené ulice. Ak si chceš oddýchnuť od nákupov či pamiatok, poprechádzaj sa v niektorom z mestských parkov. 

Doprava v meste

V Miláne sa môžeš prepravovať metrom, električkou alebo autobusmi. Najrýchlejším a najjednoduchším spôsobom prepravy po meste je metro. To sa delí na 4 linky a hneď 2 z nich stoja pri katedrále Duomo.

Všetky typy dopravy využívajú rovnaký systém cestovných lístkov. Celá oblasť Milána a jeho okolia je rozdelená do tarifných zón (podobne ako pri Londýne).

Základný lístok si môžeš kúpiť za 2 eurá a získaš s ním 90-minútové neobmedzené cestovanie po tarifných zónach M1-M3. Sem patrí celé Miláno aj 21 priľahlých obcí. Deti do 14 rokov cestujú úplne zadarmo.

Okrem základného lístka si môžeš zakúpiť aj lístky na dlhšie obdobie: 1 deň za 7 eur, 3 dni za 12 eur, brožúra s 10 lístkami za 18 eur. Lístky si kúpiš prostredníctvom aplikácie ATM alebo na stanici metra.

O miesta, kde by si si mohol dať v Miláne skvelú kávu s dezertom, naozaj nie je núdza. Vychýreným spotom je však podnik Pavè, ktorý otvorili traja priatelia v roku 2012.

pave
zdroj: Instagram/Pavé

Kaviareň sa nachádza kúsok od známej hlavnej stanice a so skvelou kávou a pečivom je ideálnym miestom na typické milánske raňajky s brioškou s pikantným marhuľovým džemom a cappuccinom.

Obedové a večerné menu sa nesie v znamení domácej pizze a focaccie, nechýbajú ani slané croissanty plnené mortadelou a rukolou. Ide o podnik, ktorý nevyhľadávajú len turisti, dopustiť naň nedajú ani miestni. Nájdeš ho na adrese Via Felice Casati 27.

156552238_934832023932495_1848963438060908396_n
zdroj: Instagram/ Pavé

Miláno je tiež hlavným mestom módy. Práve v ňom boli založené svetoznáme luxusné odevné značky Prada, Armani či Versace. Vďaka množstvu obchodov je Miláno ideálnym miestom pre dobré nákupy. 

Zdroje: Pelikan.sk, yesmilano.it, milanbergamoairport.it

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá