Vyliečeným ľuďom vychádzajú pozitívne testy. Čína si stále nevie dať rady s vírusom

  • Až 14 percent ľudí, ktorí boli prepustení domov ako vyliečení malo opäť pozitívne testy na koronavírus
  • Lekári zatiaľ nevedia, čím je to spôsobené, na vine môžu byť testy
Pixabay.com/Mohamed Hassan, Geralt
  • Až 14 percent ľudí, ktorí boli prepustení domov ako vyliečení malo opäť pozitívne testy na koronavírus
  • Lekári zatiaľ nevedia, čím je to spôsobené, na vine môžu byť testy

Takmer 90 percent ľudí v Číne, ktorí sa nakazili novým koronavírusom, je už doma a väčšina z nich si môže povedať, že sú vyliečení. Ukazuje sa však, že to s tým vyliečením také jednoduché nebude. Menšia štúdia uskutočnená v Číne ukázala, že niektorí pacienti môžu mať pozitívny test na koronavírus aj po tom, čo sa dávno ukázali ako zdraví, píše Daily Mail.

Napríklad vo Wu-Chane otestovali 147 pacientov, ktorí sa už uzdravili a piatim vyšiel pozitívny test. V provincii Guangdong sa vírus potvrdil až u 14 percent zdravých a znova otestovaných ľudí.

Vedci teraz skúmajú, či sa títo ľudia nakazili znova, alebo sú na vine testy. Testy CPR, ktoré sa na diagnostiku používajú aj u nás, sú síce presné pri nakazených ľuďoch, ale ich presnosť klesá s časom. Je tak veľmi ťažké diagnostikovať človeka, ktorý si chorobou Covid-19 už prešiel a od jeho nakazenia prešli týždne či mesiace. Vtedy sa presnosť testu pohybuje len od 30 do 50 percent.

Teórii s „pomýlenými“ testami nahráva aj fakt, že v Číne nezaznamenali, že by niektorý z vyliečených ľudí nakazil niekoho ďalšieho, s kým prišiel do styku. Je možné aj to, že testy uzdraveným pacientom vyšli falošne pozitívne. Najnovšie poznatky hovoria, že koronavírus môže v tele človeka žiť celé týždne, lekári preto odporúčajú ľuďom aspoň 14-dennú karanténu aj po prepustení z nemocnice a negatívnom teste.

Ak sa však títo ľudia nakazili znova, je to oveľa horšia správa. Keďže nemajú príznaky, môžu sa z nich stať tzv. superprenášači. Takisto by to pochovalo teóriu o kolektívnej imunite. To je však zatiaľ iba predmetom výskumu.

Zdroj: DailyMail

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech