Vymažte svoju športovú minulosť na sociálnych sieťach a podpáľte dresy, hovorí priekopníčka futbalu v Afganistane

  • Keďže Taliban ovládol Afganstan, ženy sa budú musieť vzdať nielen vzdelania, ale aj športovania
  • Khalida Popal, priekopníčka v afganistanskom futbale, vyzýva športovkyne, aby vymazali svoju športovú históriu zo sociálnych sietí a aby podpálili svoje chrániče a dresy
Ženský šport v Afganistane končí
Ženský šport v Afganistane končí, Facebook/This is MATT, Facebook/La Expresión de Veracruz
  • Keďže Taliban ovládol Afganstan, ženy sa budú musieť vzdať nielen vzdelania, ale aj športovania
  • Khalida Popal, priekopníčka v afganistanskom futbale, vyzýva športovkyne, aby vymazali svoju športovú históriu zo sociálnych sietí a aby podpálili svoje chrániče a dresy

Konflikt Afganistanu a Talibanu je teraz horúca téma. Netýka sa to však len politiky, ale aj športu. Keďže Afganistan spadá pod vládu Talibanu, športovci musia prijať predbežné opatrenia. O to väčší pozor na svoj život si musia dávať najmä športovkyne. 

Ženský futbal v Afganistane je ohrozený

Fanúšikovia ženského futbalu v Afganistane sa svoje vzory snažia chrániť. Vyzývajú, aby si zo sociálnych sietí vymazali všetky svoje aktivity spojené so športom. 

Spoluzakladateľka afganskej ženskej futbalovej ligy, Khalida Popal tiež uviedla, že by hráčky mali prijať naliehavé opatrenia. Volala svojim spoluhráčkam a naliehala na ne, aby si vymazali športovú históriu na sociálnych sieťach. Okrem toho im odporúča aj spáliť svoje reprezentačné dresy a chrániče. Informuje o tom Reuters

Kvôli diskriminácii žien v športe sa bývalá futbalová kapitánka stále snažila svoje kolegyne vyzývať, aby boli silné a odvážne. V aktuálnej situácii však musí tvrdiť pravý opak. 

Khalida Popal začínala s futbalom práve vtedy, keď bol v minulosti Afganistan pod nadvládou Talibanu. Napriek tomu založila vlastnú futbalovú organizáciu a od roku 2014 sa snaží práva žien v športe presadzovať aj vo FIFE, UEFA a OSN. Bývalá futbalistka pre CCN tvrdí aj to, že spolu s ostatnými afganistanskými športovkyňami v športe dokázala veľa. Vymanila krajinu spod vplyvu diskriminácie a zakazovania ženám športovať. Všetka snaha však teraz prišla na zmar.

FIFA zdieľa obavy a sympatie

Hovorca svetovej futbalovej organizácie uviedol, že zdieľa obavy a sympatie so všetkými v Afganistane. FIFA je v kontakte s afganskou futbalovou federáciou a bude pokračovať v monitorovaní situácie. Okrem toho je pripravená aj pomôcť a podporiť tamojšiu futbalovú scénu. 

zdroj: TASR/AP

Aj ženská cyklistika vymrie

The Guardian vo svojom článku uviedol, že cyklistická federácia sa takisto snaží chrániť svoje pretekárky. Bolo im povedané, aby ostali doma a za každú cenu sa vyhýbali uverejňovaniu čohokoľvek na sociálnych sieťach. 

Napriek ovládnutiu krajiny Talibanom sú ešte športovkyne v bezpečí. Úrady však tvrdia, že to nebude dlho trvať. Približne po dvoch mesiacoch Talibanci obsadia celú krajinu a ženy už nebudú môcť bicyklovať. Sú šokované a majú strach. 

zdroj: TASR/AP

Cyklistky v Afganistane aj po minulé roky čelili slovným urážkam a fyzickým útokom. Minulý mesiac pre Americký denník hovorili o svojich obavách spojených s obsadením krajiny Talibanom. Donútilo by ich to zosadnúť z bicykla. Predpovede sa však pomaly napĺňajú a športovkyne sú vydesené. 

Športovkyne boli už minulý mesiac presvedčené, že by ich Taliban nenechal bicyklovať. Ak by o to požiadali, zastrelili by ich. Ženy tam totiž nesmú jazdiť na bicykloch ani na ulici, nie to sa tomu ešte venovať závodne. 

História je rovnaká

Keď bol v rokoch 1996 až 2001 v Afganistane pri moci Taliban, ženy nemali povolené pracovať. Okrem toho mali dievčatá zakázané športovať a chodiť do školy. Ženy museli nosiť burky a nemohli ísť von bez doprovodu mužského príbuzného. 

Športovkyne z Afganistanu sú presvedčené, že sa história zopakuje a ony budú pod nadvládou islamského štátu. Kvôli tomu bude ich športová vášeň braná na ľahkú váhu a ich talent zakrpatie. Nemajú však za kým ísť a hľadať ochranu a podporu. Nikoho nemôžu požiadať o pomoc. 

zdroj: Pixabay/ArmyAmber
Zdroje: The Guardian , Reuters, CCN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá