Vymeň tohtoročnú púť Camino de Santiago za takmer 780 km dlhú Cestu hrdinov SNP

  • Camino de Santiago známa aj ako svätojakubská cesta sa stala veľmi obľúbenou a známou púťou vedúcou do Španielskeho Santiago de Compostela
  • Na Slovensku máme púť, ktorá sa dĺžkou môže rovnať s jej obľúbenou trasou, je to Cesta hrdinov SNP
  • Camino de Santiago známa aj ako svätojakubská cesta sa stala veľmi obľúbenou a známou púťou vedúcou do Španielskeho Santiago de Compostela
  • Na Slovensku máme púť, ktorá sa dĺžkou môže rovnať s jej obľúbenou trasou, je to Cesta hrdinov SNP

Hektický spôsob života a tok veľkomesta nás pomaly privádzajú k potrebe upokojenia mysle, vytvorenia neviazaných dobrodružstiev a utíšenia dejov okolo nás. Aj z týchto príčin sa čoraz viac ľudí vyberá na známe a menej známe púte. Jednou z nich je aj Camino de Santiago. Sieť ciest vychádzajúcich z rôznych krajín je ako rieka vytvárajúca sútoky, ktoré sa zlievajú do jedného prúdu a ústia v mestečku Camino de Compostela v Španielsku. 

Koronakríza však dynamicky mení globálnu situáciu, a preto, ak skutočne túžiš po púti, no Santiago sa ti tento rok vyhne, nezúfaj. Napriek malej rozlohe našej krajiny máme aj v týchto končinách púť, ktorá ju môže nahradiť. Je to Cesta Hrdinov SNP.

Camino de Compostela

Je úzko spätá s kresťanstvom a v roku 1993 bola zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ľudia sem však začali smerovať už dávno predtým, v 11. až 12. storočí dosiahlo putovanie do tohto španielskeho mesta úroveň Ríma a Jeruzalema. Všetko sa to začalo jednou hrobkou, pre ktorú tam ľudia chodia dodnes, informuje portál SME.

zdroj: Wikimedia/Pemolo

V spomínanom meste bola objavená hrobka patróna Španielska, sv. Jakuba, jedného z 12 apoštolov. Ten ako prvý z nich podstúpil mučenícku smrť. V roku 44 za vlády Herodesa Agrippu bol popravený sťatím hlavy. Pútnické miesto láka okrem svojich kresťanských koreňov aj dĺžkou cesty, ktorá vraj naučí štipke pokory a nechá oddýchnuť si hlavu. Najdlhšia cesta vedúca z Paríža do Santiago de Compostela meria 1 717 km, no je možné vybrať si z množstva dĺžok, najkratšia vedie z Anglicka a dosahuje 119 km.

Najobľúbenejšia cesta má 780 km

Z rôznych variant trás sa stala najobľúbenejšou cesta Camino Francés. Začína z mesta Biarritz  vo Francúzsku. Na mieste objaveného hrobu je dnes veľká katedrála, ktorá je cieľom putujúcich z celého sveta. Pútnické cesty do Santiaga sa časom rozšírili po celej Európe. Najvzdialenejšie vedú z Nórska a ostatných severských štátov.

Z pyrenejského polostrova vedie 28 ciest, zbiehajú sa priamo do Santiaga alebo sa napájajú na niektorú z najznámejších a najfrekventovanejších ciest. Najznámejšie sú: Francúzska cesta (Camino Francés), Severná cesta (Camino del Norte), Strieborná cesta (Via de la Plata), Portugalská cesta (Camino Portugués) a cesta Na koniec sveta (Camino de Fisterra). Viac o možnostiach sa dozvieš na portáli Caminoways.com.

zdroj: Follow the Camino/camino-de-santiago-routes

Cesta hrdinov SNP – slovenská obdoba Camino de Santiago

Je to najdôležitejšia turistická magistrála na Slovensku. Siaha zo severovýchodu krajiny (Dukliansky priesmyk) až na západ po Devín. Z krajinárskej stránky je veľmi rôznorodá, čo vyplýva z jej dĺžky, ako aj skutočnosti, že neprechádza len horstvami, ale na určitých úsekoch zachádza aj do obývaných kotlín a tamojších sídel.

Celkovo však trasa prechádza najmä horami a kopíruje aj horské hrebene. Turistická trasa vedie významnými pohoriami ako Čergov, Volovské vrchy, Nízke Tatry, Veľká Fatra, Žiar, Strážovské vrchy, Biele Karpaty, Malé Karpaty a prechádza niektorými mestami, ako je Bardejov, Trenčín, Stará Turá či Bratislava. Prejsť ju trvá priemerne 28 dní a je potrebné sa na ňu lepšie vybaviť a hlavne psychicky pripraviť. Denne by si mal prejsť totiž až 30 km.

zdroj: Cesta SNP/pred/articles

Môžeš sledovať odvážlivcov na púti online

Ak ti srdce búši po dobrodružstve a ty nevieš ako by si sa naň pripravil, čo ti treba, čo naopak netreba, zbehni na stránku Cesta SNP, kde nájdeš rôzne užitočné rady. Navyše tam môžeš sledovať live niektorých prihlásených pútnikov, ktorí počas svojej cesty prispievajú GPS súradnicami a informáciami o tom, ako ju zvládajú.

zdroj: Cesta SNP/pred/articles

„Vedel som, že po deviatich daždivých dňoch prídu aj tie slnečné, len som nečakal, že budú trvať dva dni. Ráno som vyrazil z Andrejcovej s tým, že mi vychádza prísť na útulňu Ramca pred dažďom. Iľko sa mýlil. Presne na hrebeni ma chytila taká búrka, že by som radšej stretol medvediu rodinku. Tak som zhodil paličky a batoh a ja som si sadol s kolenami pri hlave asi sto metrov od batohu a čakal, kým to skončí,“ zdieľa zážitok z 12. dňa púte so svojimi sledovateľmi Peťo pod prezývkou Nanuk.

Klub slovenských turistov pre teba dokonca pripravil záznamník, po ktorého vyplnení dostaneš 3 odznaky za splnenie požadovaných úkonov, informuje portál Cesta SNP.

1. stupeň (biely) je udelený za prejdenie 40 kontrolných miest, pričom povinne treba navštíviť aj Martin a Banskú Bystricu.

2. stupeň (modrý) dostaneš po absolvovaní ďalších 40 bodov (dokopy teda 80), pričom povinne sa musíte zastaviť na Slavíne a Duklianskom priesmyku.

3. stupeň (červený) sa udeľuje po prejdení všetkých 119 kontrolných miest.

zdroj: Cesta SNP/pred/articles

Ako sa na cestu pripraviť

Ak sa chceš na cestu vydať sám, čo sa neodporúča, mal by si sa poriadne pripraviť. Jednou z užitočných vecí je mapa s vyznačením dôležitých miest, ktoré zobrazujú, kde všade sa môžeš ubytovať, osviežiť, nakúpiť si a pod. Ak váhaš nad materiálom, ktorý bude cesta vyžadovať, na portáli Hiking nájdeš presný popis vecí, ktoré mal jeden z pútnikov počas mesačnej túry pri sebe. Klub priateľov turistiky ti ako doplnenie ponúka mapu s vyznačením presného prevýšenia úsekov cesty. Okrem toho ti portál ponúka rozhovory s ľuďmi, ktorí sa na cestu podujali a prešli ju či už tradičným, alebo svojským spôsobom.

zdroj: KPT/cesta-hrdinov-snp

Mladík s anonymom Tibiker to vzal z úplne iného konca. Cestu neprešiel, ale prebicykloval. Šiel sám a celé mu to trvalo len 18 dní: „Väčšinou mi ľudia neverili, že to myslím vážne a že sa to vôbec dá na biku prejsť. Mnohí ma odhovárali hlavne tí najbližší so strachom o môj život. Úprimne nepresviedčal som nikoho. Veď kto by na takúto hovadinu išiel? Ale predsa len sa ku mne pridal kamarát Emil aj keď len na 2 noci a bol som rád, bolo to super oživenie. Na druhej strane aj keď to asi vyznie divne, ale samota mi vôbec neprekáža. A síce na ceste SNP stále stretávate perfektných ľudí.

Michal sa rozhodoval, či pôjde na Camino de Santiago alebo Cestu SNP

Dlhšie som bol rozhodnutý pre španielske Camino – smerovalo k tomu príliš veľa “náhod”. Potom sa “náhody” začali obracať k SNPčke a poslednou kvapkou boli moji kamaráti ktorí sa, nezávisle na sebe, na cestu vyberali. Keď o ceste rozprávali, vždy sa vo mne ozvalo také to šteklenie ktoré hovorilo: aj ty pôjdeš,“ hovorí v rozhovore pre Cesta SNP po ukončení púte, dodáva, že cesta nebola vždy najľahšia.

zdroj: Cesta SNP/pred/articles

Pršalo mi celý prvý týždeň, čo beriem ako výhodu, všetko potom už bolo len lepšie. Jediný moment keď som zvažoval prestať bol tretí-štvrtý deň. Dni chôdze, okolo sa pomalou rýchlosťou presúva jeden strom, za ním ďalší, zase strom a strom, strom, strom. A ja si hovorím, Ach to je taká nuda! A toto budem robiť mesiac v kuse? Dostal ma z toho telefonát s jedným človekom a dobre mierené „Sklapni a kráčaj. Pochopíš to potom.“ Bola to radosť, veľká sloboda, a veľké privilégium – nie každý si môže odkrojiť mesiac času na niečo takéto. Za celý zážitok som veľmi vďačný. ”

Benefity a dary plynúce z cesty môže pochopiť len ten, kto ju prešiel, no netreba zabudnúť na jej skutočný význam týkajúci sa nie jednotlivcov, ale celého národa. Protifašistický a národnooslobodzovací boj, ktorý dnes Cesta hrdinov SNP pripomína, bol sú­časťou boja krajín okupovaných alebo vazalsky závislých na hitlerov­skom Nemecku, súčasťou zápasu demokratických národov celého sveta proti fašizmu, za jeho definitívnu porážku.

 

Zdroje: SME, Cesta SNP, Hiking, Caminoways, KPT, Follow the Camino

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech