Vymeniť letné pneumatiky za zimné máš čas len do zajtra, pozreli sme sa na detaily

  • Od zajtra do 31.marca plynie vodičom povinnosť vymeniť letné pneumatiky za zimné
  • Ak však vozovku nepokrýva súvislá snehová pokrývka, postačia ti aj letné?
  • Opýtali sme sa odborníka
zimne gumy
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Od zajtra do 31.marca plynie vodičom povinnosť vymeniť letné pneumatiky za zimné
  • Ak však vozovku nepokrýva súvislá snehová pokrývka, postačia ti aj letné?
  • Opýtali sme sa odborníka

Ak si vodič, určite vieš, že od 15.novembra do 31.marca by malo mať tvoje vozidlo obuté zimné pneumatiky. Obdobie od polovice novembra väčšinou predstavuje ten čas, kedy sa počasie láme a preklápa sa z teplej jesene na mrazivú zimu. Mení sa povrch vozovky a preto treba dbať na dobrú vybavenosť ale aj bezpečnú jazdu.

Zákon to nenariaďuje

Paradoxom je, že zákon tebe ako vodičovi neukladá priamu povinnosť vymeniť pneumatiky ku dňu 15.novembra.

Vodičovi plynie zákonná povinnosť mať zimné pneumatiky v prípade, že na vozovke sa nachádza súvislá vrstva snehu. Ak sú cesty upravené a suché, existuje reálna možnosť jazdiť na letných pneumatikách,“ vyjadril sa pre Startitup riaditeľ jednej z pobočiek STK a EK sietí Slovdekra s.r.o . v Banskobystrickom kraji.

Zároveň však dodáva, že málokedy sa v zimnom období stáva, že vozovka je suchá a zjazdná bez použitia zimnej výbavy. Preto je treba uskutočniť zimnú výmenu čím skôr.

zdroj: TASR

Keď klesne teplota ovzdušia a zároveň aj teplota vozovky pod 7 °C, mení sa pohodlie pri jazde a zároveň môže nastať mnoho nepredvídaných situácií.

Zimné pneumatiky majú inú štruktúru a dezén ako tie letné, sú hutnejšie, mäkšie a lepšie priľnú k cestnému povrchu.

Úplne iné pravidlá však platia pre iné krajiny Európskej únie alebo dokonca iné typy vozidiel. „Zimná výbava je na Slovensku povinná pre kamióny s celkovou hmotnosťou nad 3,5 t od 15. novembra do 31. marca na hnacej náprave. Toto je jediný rozdiel. Snehové reťaze musia byť vo vozidle a používať by sa mali podľa toho, ako to nariaďuje dopravné značenie na cestách,“ upozorňuje odborník.

Pneuservisy sú však plné už mesiac, a to nielen v Bratislave, ale aj na strednom Slovensku. Plynie to pravdepodobne zo strachu vodičov, ktorí považujú výmenu pneumatík za písmo sväté. Po zajtrajšom dni sú už podľa odborníkov termíny na výmenu letných gúm za zimné voľné.

Čo by si ešte mal?

Okrem výmeny pneumatík ti pred zimou odborníci odporúčajú, aby tvoje vozidlo prešlo kompletnou prehliadkou. Treba sa zamerať na geometriu kolies, ktoré sa ti po sezónnej jazde môžu rozladiť. Ak by si chcel svoju prehliadku doviesť do dokonalosti, určite si nechaj skontrolovať aj brzdy.

 

Odporúčaná a obľúbená škola šmyku

Tréning prebieha paradoxne celoročne a za každého počasia. Zvládať náročné dopravné situácie na ceste sa ti však najviac oplatí práve počas zimy, kedy je vozovka v najhoršom stave. Sneh, ľad, dážď či intenzívne ranné a niekdy dokonca celodenné hmly či prenikavé slnečné lúče, ktoré sa od snehu zvyknú vodičovi nepríjemne odrážať do očí.

To sú faktory, ktoré ti jazdu zimnou krajinou dokážu poriadne znepríjemniť. Preto ak máš za sebou niekoľko tréningov školy šmyku, prezuté pneumatiky, auto v poriadku a pre istotu v kufri aj snehové reťaze, mal by si byť v pohode.

Zdroj: continental-pneumatiky.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech