Charles Ponzi
Charles Ponzi
Charles Ponzi, Wikimedia/Mgreason at English Wikipedia, Pixabay/Publicdomainphotos

Milionárom sa stal vďaka podvodu, ktorý okráda ľudí dodnes. Ponzi nakoniec nemal ani na svoj pohreb

  • Taliana Charles Ponzi považujú za jedného z najväčších podvodníkov
  • Z bohatého milionára sa však napokon stal chudobný človek
  • Taliana Charles Ponzi považujú za jedného z najväčších podvodníkov
  • Z bohatého milionára sa však napokon stal chudobný človek

Možno ti niečo hovoria názvy firiem, neskôr káuz B.M.G. Invest, Horizont či Drukos. A ak nie, možno sa ti rozsvieti pri mene Bernie Madoff, ktorý vlani zomrel. Spoločným menovateľom je ich biznis model, alebo skôr metóda ošklbávania dôverčivých ľudí. Pyramídová hra, alebo inak, Ponziho schéma, patrí dodnes medzi podvody, na ktoré sa ľudia pahltní po vysokých ziskoch dokážu nachytať aj po desiatkach rokov.

Túto „metódu“ vymyslel nenápadný Talian Charles Ponzi. Ten sa vo svete preslávil vďaka svojim podvodníckym praktikám, ktoré mu zarobili neuveriteľné peniaze.

Tento zlodej sa spoliehal na dôverčivých ľudí, ktorí mu bez váhania zverili investície aj s ďalšími finančnými prostriedkami. Ponzi ich však zužitkoval výlučne vo svoj prospech a zbohatol natoľko, že sa so svojimi podvodmi zapísal do histórie.

Poctivá práca mu nevoňala

Ponzi sa narodil v talianskom Lugu v roku 1882. Informácie o jeho detstve a neskorších rokoch sa líšia. Sám o sebe však tvrdil, že navštevoval univerzitu La Sapienza, no štúdium nikdy nedokončil.

Počas vysokoškolského obdobia s peniazmi ešte príliš obratne nenarábal. Portál The Famous People uvádza, že veľkú časť financií utrácal v baroch. Keďže štúdium očividne zanedbával, niet sa čomu čudovať, že univerzitu opúšťal bez titulu.

Keďže si neušetril žiadny väčší obnos peňazí, rozhodol sa, že skúsi šťastie v Amerike. Ako mnohí ďalší, aj on sa domnieval, že za „veľkou mlákou“ nájde lepší život. V roku 1903 teda emigroval do USA, pričom mal v tom čase vo vrecku úbohých dva a pol dolára.

Svoje schopnosti však nepodceňoval a držal sa vízie, že so svojím menom spojí titul milionára. Postupne zdokonaľoval svoju angličtinu a zamestnal sa v bare, kde pôsobil ako pomocný pracovník. Umýval riad a neskôr ho povýšili na pozíciu čašníka.

Z úspechov sa však dlho netešil, prichytili ho totiž pri krádeži a zo zamestnania vyhodili. V roku 1911 začal Ponzi pomáhať pri pašovaní talianskych prisťahovalcov do USA. Aj tu boli jeho praktiky odhalené a dva roky strávil vo väzení v Atlante.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: The Famous People, Biography, Allthatsinteresting, trend

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá