Vypadni na dovolenku s dokonalou zimnou atmosférou. V týchto európskych destináciách si určite prídeš na svoje

  • Zima je za rohom a spolu s ňou sa začne aj sezóna zimných aktivít, ako je napríklad lyžovanie
  • Toto je niekoľko tipov na miesta, kde môžeš stráviť čas a užiť si zimu
  • Zima je za rohom a spolu s ňou sa začne aj sezóna zimných aktivít, ako je napríklad lyžovanie
  • Toto je niekoľko tipov na miesta, kde môžeš stráviť čas a užiť si zimu

Letná sezóna dovoleniek je už dávno za nami. To ale neznamená, že sa nemôžeš vybrať na tú zimnú a užiť si dávku snehu na rôznych miestach v Európe.

The Guardian vybral niekoľko európskych miest, kde zažiješ dobrodružstvo, a to bez rozdielu, či si lyžiar, alebo nie. My ti prinášame ich zhrnutie spolu s opatreniami, ktoré sú v daných krajinách určené.

zima sneh hory dovolenka cestovanie
zdroj: Unsplash/Colby Thomas

Dolomity, Taliansko

Opatrenia: Zaočkovaní ľudia majú vstup bez obmedzení. Nezaočkovaní cestujúci podliehajú požiadavke na negatívny test na COVID-19 pred odchodom, ktorý sa vykoná do 48 hodín pred príchodom                                                                                          

Cena: Od 1 660 eur za osobu vrátane sprievodcu a aktivít s plnou penziou, ale bez leteniek alebo železničných lístkov

Horský masív, ktorý je súčasťou zimného raja – Álp. Táto oblasť sa považuje za malý kúsok zeme, kde nájdeš všetko pre dokonalú dovolenku.

Ako uvádza oficiálna stránka tohto miesta, väčšina územia leží v talianskej provincii Belluno. V Dolomitoch je množstvo hotelov, ktoré sú ideálne pre rodiny s deťmi, lyžiarov, turistov, cyklistov alebo priaznivcov wellness.

Rozloha Dolomitov je 15 942 kilometrov štvorcových, pričom najvyšší vrch je Marmolada s výškou 3 342 metrov. Nachádza sa tu 12 veľkých lyžiarskych areálov, ktoré sú prístupné na 1 skipas.

Vládne tu relatívny pokoj, ktorý mnohí ocenia. Táto oblasť patrí do svetového dedičstva UNESCO, no ľudí sem privádza najmä jasné slnečné počasie.

zima sneh hory dovolenka cestovanie
zdroj: Unsplash/Krzysztof Kowalik

La Plagne, Francúzsko

Opatrenia: Zaočkovaní ľudia majú vstup bez obmedzení. Rovnako do krajiny môžu vstúpiť aj cestujúci s negatívnym výsledkom testu na COVID-19, pričom PCR aj antigénne testy sú akceptované a musia byť vykonané v priebehu 72 hodín pred príchodom

Cena: Ubytovanie v luxusnom hoteli White Pearl Lodge & Spa s bazénom je od 1 064 eur na týždeň za apartmán pre štyroch

Ide o francúzsky lyžiarsky areál v alpskom údolí Tarentaise. La Plagne je stredisko, ktoré sa tiahne od údolia s jablkovými sadmi a riekou, až po zasnežené alpské štíty.

Ako uvádza oficiálna stránka, v stredisku je rozmiestnených jedenásť dedín, z ktorých každá má svoju vlastnú osobnosť.

V jednej z dedín ťa privíta rodinná atmosféra, ďalšia ožíva po zotmení, iná je zase plná historických pamiatok. To značí, že na svoje si tu príde každý. Dominantou sú snežné skútre, ktoré ti poskytnú nezabudnuteľný zimný zážitok.

Prenajať si ich môžeš v lyžiarskej škole Oxygène a preskúmaš na nich celé stredisko. Po zatvorení vlekov ťa sprievodca zoberie a ukáže ti miesta, ktoré by si sám a pešo nevidel. Minimálny vek je 16 rokov a cena je 90 eur na osobu.

zima sneh hory dovolenka cestovanie
zdroj: Unsplash/Nicolas Michot

Budapešť, Maďarsko

Opatrenia: Digitálny certifikát EÚ o ochorení COVID je rovnocenný s osvedčením o imunite, ktoré uznalo Maďarsko. Ak jedno z osvedčení vlastníš, do krajiny vstúpiš bez obmedzení                                                                                                                                

Cena: Za ubytovanie začína na sume približne 70 eur za noc

Miesto plné objavovania, ktoré je len pár kilometrov od Bratislavy. Podľa The Guardian ti stačia tri dni, aby si si oddýchol v termálnych kúpeľoch, objavil zákutia Budínskeho hradu, ochutnal punč na vianočných trhoch a pozrel si centrum.

zima sneh hory dovolenka cestovanie
zdroj: Unsplash/Bayo Adegunloye

Budapešť je známa ako „mesto kúpeľov“. Termálne kúpele sú prirodzene napájané 120 horúcimi prameňmi, pričom mnohé kúpele pochádzajú zo 16. storočia, uvádza Trip Savvy.

Za zmienku stojí aj jeden z 8 mostov, ktoré má hlavné mesto Maďarska. Széchenyiho reťazový most tu však stojí už od roku 1849 a to aj napriek tomu, že jeho visutá konštrukcia bola počas Druhej svetovej vojny zničená.

Budínsky hrad stojí na kopci nad Dunajom a tvorí prirodzený protipól historickej budovy parlamentu. Kedysi v ňom podľa Slovak Lines sídlili maďarskí králi, pričom dodnes v ňom sú pamätihodnosti a honosné interiéry.

zima sneh hory dovolenka cestovanie
zdroj: Unsplash/Bayo Adegunloye

Zillertali, Rakúsko

Opatrenia: Zaočkovaní cestujúci môžu do krajiny vstúpiť bez ďalších obmedzení. Neočkovaní ľudia musia predložiť potvrdenie o prekonaní COVID-19 alebo podstúpiť PCR či antigénový test vykonaný do 72 hodín pred príchodom                                          

Cena: Dvojlôžková izba je od 116 eur na noc

Údolie, ktoré sa nachádza v rakúskom Tirolsku a ponúka ti množstvo možností na zimné dobrodružstvá. My ti však chceme odporučiť nový hostel, ktorý si so sebou nesie opis „základný, ale wow“.

Aj napriek tomu, že ide o hostel v dedinke Gerlos, nemusíš sa báť starých a nepohodlných postelí. Ako uvádza oficiálna stránka, hostel Das Gerlos je viac než elegantný, dokonca má aj kúpele. Nečakaj, že ide o typický tirolský hotel.

Avšak, k dispozícii máš všetko, čo potrebuješ k dokonalej zimnej dovolenke. Pohodlné izby, bohaté raňajky a množstvo priestoru na rôzne športové alebo oddychové aktivity.

V pokojnej horskej dedinke Gerlos vo výške 1 246 metrov je to skvelá základňa pre bežkovanie a zimné túry. Neďaleko sa nachádzajú aj lyžiarske vleky, ktoré spájajú širšiu lyžiarsku oblasť Zillertal so 180 vlekmi.

zima sneh hory dovolenka cestovanie
zdroj: Zillertal.at

Lake District, Anglicko

Opatrenia: Zaočkovaným osobám je povolený vstup do krajiny bez obmedzení. Nezaočkovaní cestujúci sú povinní po prílete preukázať negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín a následne nastúpiť do domácej karantény, ktorá končí po obdržaní negatívneho výsledku PCR testu najskôr na piaty deň karantény, bez otestovania karanténa skončí dovŕšením desiateho dňa

Cena: Ubytovanie sa pohybuje od 154 eur na noc, lyžovanie stojí približne 35 eur na celý deň

Ak si už Alpy navštívil, no nechceš sa vzdať hôr, máme pre teba alternatívu. Lyžiarske stredisko Lake District je síce o niečo ďalej, no nie je o nič horšie. Nachádza sa v severnej časti Anglicka.

zima sneh hory dovolenka cestovanie
zdroj: Lake District

Zaujímavosťou je, že lyžiarske stredisko je riadené výlučne dobrovoľníkmi, informuje oficiálna stránka. Lake District sa považuje za jeden z najkrajších regiónov Anglicka, ktorý sa nachádza v Cumbrie, prevažne vidieckeho grófstva.

Táto oblasť je preslávená najmä svojimi krásnymi jazerami a hornatými útesmi, ktoré kedysi dávno vyhĺbili ľadovce. Dnes je to miesto ako stvorené pre turistov a milovníkov prírody.

Okrem lyžovania ti táto oblasť ponúka široké spektrum nielen športových, ale aj oddychových činností. V okolí sa nachádza množstvo historických budov, ktoré sú dnes domovom rôznych umeleckých diel.

Zdroje: Dolomites, La Plagne, Trip Savvy, Slovak Lines, Das Gerlos, Lake District, The Guardian, Europa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie