Vypadnú ti nechty alebo sa ti zmenší srdce. 17 šokujúcich vecí, ktoré sa s tebou stanú vo vesmíre

  • Túžite ísť do vesmíru, poprechádzať sa po mesiaci a vidieť niečo nové? Ak áno, možno vás prekvapia tieto veci, s ktorými ste nepočítali a môžu sa vám stať po tom, ako vycestujete.
nasa-45076-unsplash
unsplash.com
  • Túžite ísť do vesmíru, poprechádzať sa po mesiaci a vidieť niečo nové? Ak áno, možno vás prekvapia tieto veci, s ktorými ste nepočítali a môžu sa vám stať po tom, ako vycestujete.

Pri pohľade na oblohu a Mesiac sa možno pýtate, aké to je v skutočnosti vo vesmíre. Odpoveď len tak ľahko nezistíte, a ak chcete tú pravú a najlepšiu odpoveď, mali by ste sa spýtať astronautov, ktorí tam už boli. Niektoré zaujímavé veci sa však dajú zistiť a práve týchto 17 vecí sa vám stane, keď vycestujete do vesmíru.

Zhorší sa vám zrak

Syndróm so skratkou VIIP (Visual impairment intracranial pressure) postihuje mnohých astronautov najmä pri dlhšom pobyte vo vesmíre. NASA dokonca uskutočnila aj výskum na zistenie, prečo sa zrak rapídne zhorší, no doteraz nebola zistená žiadna príčina.

Narastiete o pár centimetrov

Chcete byť vyšší? Vyskúšajte ísť do vesmíru. Vďaka tomu, že sa vo vesmíre nenachádza gravitácia, ľudská chrbtica sa rozťahuje. Nevýhoda je však tá, že po krátkom čas strávenom znova na Zemi sa vám vráti pôvodná výška.

Rádioaktívne žiarenie ovplyvní vaše zdravie

Pri príprave misie na Mars, NASA zisťuje, aké má dlhodobé rádioaktívne žiarenie vplyv na ľudské telo. Keďže atmosféra na Zemi nás chráni oveľa lepšie pred kozmickým rádioaktívnym žiarením ako atmosféra Marsu, astronómovia potrebujú získať v tejto oblasti čo najviac poznatkov. Čím viac informácií NASA bude mať, tým ľahšie sa bude misia na Mars pripravovať.

Môžu vám odpadnúť nechty

Už 22 astronautov oznámilo, že na ceste na Medzinárodnú kozmickú stanicu, stratili svoje nechty. Štúdia hovorí, že všetko to má na svedomí zvláštny tvar rukavíc, ktorý vyvíja tlak na nechty. Práve preto sa uvažuje nad novým dizajnom rukavíc.

Vaše vnútorné ucho prestane pracovať ako akcelometer

Ľudské vnútorné ucho pracuje ako akcelometer. Keď meníme smer alebo sa otáčame, pomáha nám v tom, aby sme sa necítili príliš zle alebo aby sa nám nekrútila hlava. Vo vesmíre však mnohí astronauti hovorili, že deň alebo dva zažívali pohybovú chorobu.

Vo vesmíre nastáva problém s telesnými tekutinami

Práve nedostatok gravitácie spôsobuje aj zvláštnu zmenu v spôsobe toku tekutín vo vnútri tela. Namiesto toho, aby sa tekutiny vracali do dolných končatín, putujú smerom hore.

Vaše srdce sa zmenší

Srdce patrí k orgánom, ktoré taktiež zažívajú zmenu vo vesmíre. Pumpuje omnoho menej krvi a mení svoj tvar. Stáva sa tak trochu menším.

Vaše svaly budú slabšie

Po celý čas, čo sa nachádzajú astronauti vo vesmíre, musia trénovať. Je to najmä z toho dôvodu, že im svaly vo vesmíre ochabujú. Tento stav sa nazýva atrofia a postihuje aj kosti, nielen svaly.

Môžete mať psychické problémy

Možno si pamätáte nejaké sci-fi filmy, v ktorých sa ľudia na palube vesmírnej lode zbláznili. Nie je to však len výmysel, ktorý doladí celý film, ale skutočnosť. Práve preto musia byť ľudia, ktorí idú do vesmíru, pripravení na všetko.

Čo sa stane, ak sa vám poškodí oblečenie v otvorenom priestranstve?

Ak sa niečo stane vášmu skafandru a ste v otvorenom priestranstve vo vesmíre, po 15 sekundách by ste stratili vedomie a zadusili by ste sa. Vaše pľúca by skolabovali do 30 sekúnd. Za menej ako minútu by ste boli mŕtvi.

Ako vplýva gravitácia na naše telo?

Gravitácia alebo presný opak, jej nedostatok, má veľký vplyv na ľudské telo. Ak by mali astronauti vo vesmíre gravitáciu, boli by omnoho výkonnejší, čo neustále tlačí vedcov študovať ju.

Štúdia dvojičiek odhaľuje viac informácií o ľudskom tele vo vesmíre

Dvojičky Scott a Mark Kelly sa stali predmetom štúdie spoločnosti NASA. Zatiaľ čo Scott šiel na rok do vesmíru, Mark ostal na Zemi. Počas tohto obdobia vedci sledovali a testovali obidvoch bratov, aby zistili, ako pobyt vo vesmíre vplýva na ich DNA. Keďže jednovaječné dvojčatá majú rovnakú DNA, porovnávacie testy majú v takomto prípade veľkú vypovedaciu hodnotu. Výsledky boli zaujímavé. Veľkým prekvapením bolo, že Scottove teloméry sa predĺžili, v porovnaní s telomérami jeho brata, ktorý bol na Zemi. V súčasnosti výskum stále prebieha, no už teraz je jasné, že výsledky budú rozhodne vzrušujúce.

Pád do čiernej diery by mohol vaše telo „rozbiť“ na ióny

Hypoteticky, ak by človek spadol do čiernej diery, jeho zmysly by sa zmenili a mohol by vidieť minulosť a budúcnosť súčasne. Je to však nemožné, pretože jeho telo a mozog by boli okamžite roztrieštené do iónov.

Môžete si rozvinúť zmysel pre humor

Práca astronautov je považovaná za jednu z najťažších a najnebezpečnejších na svete. Zmysel pre humor je však veľmi dôležitý na zvládnutie fyzického aj emočného stresu.

Váš domov, Zem, vám bude chýbať omnoho viac, ako inokedy

Práca astronauta musí byť veľmi zaujímavá, no ak ste vo vesmíre niekoľko dní či týždňov, určite vám váš domov bude chýbať.

Stanete sa viac poverčivými

Tým, že uvidíte to všetko v okolí Zeme a to, ako sa doslova mení vaše telo, vás jednoducho zmení. Mnohí astronauti sa stali po pobyte vo vesmíre viac poverčivými ako boli predtým.

Ak by ste sa ocitli vo vesmíre bez skafandra, toto by sa vám stalo

Asi každý vie, čo by sa mohlo stať človeku, ktorý by sa ocitol vo vesmíre bez skafandra. Okrem toho, že by mohla nasledovať rýchla smrť, vášmu telu by sa mohli stať aj iné veci.

Zdroj: Interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech