Vypimpuj svoj životopis! Dostaň sa na pozíciu snov vďaka tipom od skúsených personalistov

  • Síce sme na strednej preberali životopisy na slohu a čo - to nám povedali aj o trhu práce na občianskej výchove, veľa si z toho isto nepamätáme. Spolu so Synergie sme dali dokopy pár rád, ktoré ti zaručia, že tvoje CV zaboduje.
kariera
pexels.com
  • Síce sme na strednej preberali životopisy na slohu a čo - to nám povedali aj o trhu práce na občianskej výchove, veľa si z toho isto nepamätáme. Spolu so Synergie sme dali dokopy pár rád, ktoré ti zaručia, že tvoje CV zaboduje.

Pravda je taká, že dobre a rozumne sformulované CV a motivačný list sú kľúčovými esami, ktoré ti môžu zaistiť tú pozíciu, o ktorú sa zaujímaš. Čo sa mi teda má so slovným spojením „dobrý životopis“ automaticky spájať? 

Investícia

…úsilia, času a kreativity. Vyhni sa šablónovaným CV, ktoré personalizuješ len bezduchými detailami ako dátum narodenia a absolvované vzdelanie. Pozri si, ako by mal životopis vyzerať, a podľa toho vyrob svoj vlastný. Netrvá to hodinu ani dve, ale má to byť prezentácia teba na pracovnom trhu, takže sa doň oplatí investovať čas aj mozgové bunky. 

Popremýšľaj o tom, ako by si sám seba čo najlepšie „predal“. Preto si daj záležať na tom, aby si čo najlepšie odprezentoval svoju osobnosť, svoje zručnosti a vlastnosti. Zároveň sa však vyhni všeobecným frázam a klišé. Zapoj do životopisu aj u nás zatiaľ nie celkom rozšírenú kategóriu „popis kariérnych cieľov“.

Zdroj: pixabay.com

Stručnosť

Skús sa vcítiť do kože personalistky. Najmä vo veľkej korporácii jej príde veľké množstvo životopisov a je veľmi malá pravdepodobnosť, že ostane ohúrená práve 5 stranovým egotripom. No zároveň by malo tvoje CV obsahovať všetky potrebné údaje na to, aby ťa čo najlepšie spoznali.

Dodržať tieto podmienky vôbec nie je také ľahké, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Informácie, ktorými sa predávaš, majú byť krátke, zaujímavé a úderné. Časovo skúsenosti umiestňuj od najaktuálnejšej po najstaršiu. Tematicky podobné skúsenosti alebo úspechy sa snaž dávať do jedného riadku či kolónky. Ďalej po fyzickej stránke môže pomôcť minimalizovanie medzier medzi riadkami a zúženie okrajov. 


Zdroj: pexels.com

Profesionalita

Nezaťažuj človeka, ktorý si tvoj životopis bude čítať, údajmi o tvojej prvej letnej brigáde u babky na dedine z roku 1990. Prispôsob svoje CV pozícii, na ktorú sa hlásiš. Aj keď nás učili v škole písať beletrizovaný životopis, v reálnom živote sa ti sotva zíde. Daj si zaležať tiež na tom, aby bol tvoj životopis gramaticky a štylisticky správne napísaný, ak si nie si istý ty, daj ho prečítať kamarátovi alebo niekomu z okolia.

Uisti sa, že názvy spoločností sú napísané bez preklepov a pri pozíciách sa vyhni nič nehovoriacim všeobecným formulkám ako „administratívna asistentka“. No hlavne – uisti sa, že je z tvojho životopisu jasné, prečo sa o danú pozíciu uchádzaš a zaujímaš.

Zdroj: pexels.com

Motivačný list

Veľa ľudí si nevie predstaviť celkom presne, čo toto slovné spojenie presne znamená. Koho má motivovať? Komu je adresovaný takýto list? Aké informácie z CV má obsahovať? Má byť dlhý alebo krátky?


Zdroj: pexels.com

V motivačnom liste predstavuješ seba a svoje zručnosti, a teda dôvody, prečo sa hodíš práve ty práve na túto pozíciu, v menej formálnej podobe. Mal by obsahovať 4 hlavné údaje – kontaktné informácie, pozíciu o ktorú sa uchádzaš, tvoju motiváciu a zhrnutie. V žiadnom prípade nemá byť dlhý, polovica A4 stačí.

Zároveň neváhaj zvýrazniť boldom tie informácie v texte, ktoré za žiadnu cenu nesmú byť zamestnávateľom prehliadnuté. Snaž sa list čo najviac personalizovať, a preto nájdi v info o firme meno toho, kto si tvoj list bude čítať – či už personalista alebo priamo nadriadený, a použi ho hneď v pozdrave.

Vzbudíš tak dojem pripraveného profesionála, ktorý neváha urobiť prácu navyše a pritom ho netreba stále usmerňovať. Pamätaj na to, že práve motivačný list je priestorom na vypichnutie najdôležitejších informácií zo CV.

Zdroj: pexels.com

Či už si na pracovnom trhu nováčik, alebo už meníš zamestnanie, dúfame, že sme ti týmto článkom pomohli. Držíme palce a prajeme, nech sa dostaneš presne tam, kde máš namierené! Aj s dobrým životopisom :)

Článok vznikol v spolupráci so Synergie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech