Vypočítaj si, koľko zaplatíš: Prezidentka podpísala nové poplatky za registráciu vozidla

  • Prezidentka Zuzana Čaputová dnes podpísala novelu zákona
  • Týkala sa registračných poplatkov
  • Cesta k novému zákonu nebola jednoduchá
evidencia vozidiel
Ilustračná fotografia, TASR/Roman Hanc, Unsplash/Benjamin Klaver
  • Prezidentka Zuzana Čaputová dnes podpísala novelu zákona
  • Týkala sa registračných poplatkov
  • Cesta k novému zákonu nebola jednoduchá

Je to oficiálne, od júla tohto roka sa zmení systém poplatkov za registráciu auta. Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala v piatok novelu zákona o správnych poplatkoch. TASR o tom informoval riaditeľ odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR Jozef Matej. Podľa novely sa budú poplatky za prepis auta na nového majiteľa od polovice tohto roka počítať po novom.

Prívetivejšie poplatky

Novelou sa zníži počet výkonových kategórií motora so sadzbami priaznivejšími pre poplatníkov. Súčasne sa zmierňuje výška ekologického koeficientu pre staršie vozidlá s cieľom znížiť poplatkové zaťaženie týchto vozidiel.

Vo výsledku násobením hodnôt obsiahnutých v oboch tabuľkách bude možné dosiahnuť zjednodušenie výpočtu konečnej výšky poplatku, čo je efektívnejšie pri implementácii finálneho riešenia do služby eKolok,“ priblížili predkladatelia.

Podľa pôvodného návrhu novely sa mal správny poplatok pri prepise majiteľa motorového vozidla kategórie M1 a N1, ak sa nemení jeho evidenčné číslo, znížiť o 70 percent.

Poslanci však predložili viaceré pozmeňujúce návrhy s rôznym rozsahom a formou úpravy poplatkov. Nakoniec v hlasovaní prešiel návrh poslanca SaS Mariána Viskupiča. Novela bude účinná od 1. júla tohto roka.

Koľko zaplatíš, keď si pôjdeš prepísať auto na seba

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: TASR, Pravda

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá