Vypočítali sme, koľko by ťa stál rok štúdia na strednej škole v Amerike

  • Množstvo Slovákov, ktorí vycestovali do zahraničia za prácou či vzdelaním, je nad priemerom Európskej únie
  • To, čo nás brzdí sú napríklad rodinné väzby, nedostatočné jazykové znalosti, ale aj financie
  • Je však niekoľko možností, ako financie na svoj pobyt za hranicami nájsť
john-fornander-729042-unsplash
Unsplash
  • Množstvo Slovákov, ktorí vycestovali do zahraničia za prácou či vzdelaním, je nad priemerom Európskej únie
  • To, čo nás brzdí sú napríklad rodinné väzby, nedostatočné jazykové znalosti, ale aj financie
  • Je však niekoľko možností, ako financie na svoj pobyt za hranicami nájsť

Podľa najnovších štatistík sú v množstve vycestovaných mladých za prácou či vzdelaním do zahraničia Slováci tesne nad priemerom únie, keďže tak urobilo približne 28 % našincov. Dve tretiny z nich majú ambíciu zlepšiť si cudzí jazyk, takmer polovicu Slovákov zlákala do zahraničia možnosť spoznávať nových ľudí a 43 % z nás túžilo objavovať nové kultúry a zvyky. Jedným z dôvodov, kvôli ktorým nedostávame šancu cestovať je nedostatok financií. Ale čo by si povedal za rok v Amerike zadarmo? Poďme na to pekne po poriadku.

Do Ameriky s poriadnym balíkom na účte

Najčastejším snom mladých je už oddávna Amerika. Študovať v Európe je totižto o niečo jednoduchšie nie len z hľadiska voľnejšieho pohybu, ale aj menších kultúrnych rozdielov, máme vo väčšine prípadov rovnakú menu a z každého kúta kontinentu si za dve hodiny lietadlom doma. Podniknúť však veľké dobrodružstvo a vycestovať za oceán sa však neodváži každý. Navyše, teenager si len ťažko zo svojich letných brigád dokáže odložiť do hlineného prasiatka toľko, aby si rok v Amerike mohol dovoliť. Letenku v akcii za euro by si hľadal len márne a o ostatných nákladoch nehovoriac. Tak si to zhrňme:

Ak ti však tieto sumy pripadajú vysoké a s tým spojené „papierovačky“ ti robia zimomriavky, dá sa to aj jednoduchšie. Na Slovensko totižto prichádza program Future Leaders Exchange (FLEX), ktorý umožňuje stredoškolákom študovať rok na strednej škole v USA a bývať v americkej hostiteľskej rodine úplne zadarmo. FLEX je na Slovensku prvý rok, ale vo svete má už viac ako 25 ročnú tradíciu. Je to ročný štipendijný program, ktorý momentálne funguje v 20 krajinách sveta a za 25 rokov jeho existencie, vycestovalo do USA viac ako 27 000 študentov stredných škôl.

Tento rok bude program zo Slovenska vyberať 10 finalistov, ktorí získajú možnosť v roku 2019 – 2020 vycestovať do USA. Aby si mal prehľad, o tom, čo ťa čaká: štipendium pokryje študentom náklady na letenku, poskytne umiestnenie v hostiteľskej rodine a štúdium na americkej strednej škole, zdravotné poistenie, prípravné školenie, ako aj mesačný príspevok určený na účasť na spoločenských aktivitách.

Oprávnený žiadateľ však musí splniť niekoľko podmienok:

  • Byť občanom SR a spĺňa kritéria na získanie cestovného pasu;
  • Byť v 1. alebo 2. ročníku na strednej škole/ 5. alebo 6. ročník na 8-ročnom gymnáziu;
  • Byť narodený medzi 15.7.2001 – 15.7.2004;
  • Dokáže komunikovať po anglicky;
  • Má akademický priemer na úrovni dobrý alebo vyšší;
  • Za posledných 5 rokov strávil v USA menej ako 90 dní.

Po úspešnom prihlásení sa TU, študenti súťažia v niekoľkých kolách. V semifinále sa študenti zúčastnia individuálneho pohovoru, podstúpia test angličtiny, vypracujú 2 programové eseje a získajú oficiálnu programovú prihlášku, ktorú pošlú do pobočky American Councils v priebehu nasledujúcich 2 týždňov.

Výber je založený na preukázanej spôsobilosti študenta zúčastniť sa ročného výmenného pobytu. V rámci štipendia študenti nemajú možnosť vybrať si štát ani región – o tomto rozhodujú tzv. „placement organizations“ v USA. Už zostáva spomenúť len poslednú, najdôležitejšiu informáciu. Ak máš o rok na strednej škole v Amerike záujem, online prihlášky je možné podať do 31.10.2018.

Článok bol vytvorený v spolupráci s American councils.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá