Výroba Modelu 3 od Tesly údajne čelí vyšetrovaniu FBI. Čoho sa týka?

  • Plánované objemy výroby Modelu 3 sa nezhodujú s realitou.
  • To je dôvod prešetrovania FBI či nedošlo k ovplyvňovaniu investorov nereálnymi číslami.
  • Dôvodom meškania sú výrobne komplikácie, no podľa hovorcu to nie je tak zlé a netreba zabúdať na to, čo všetko už Tesla dokázala.
teslarati.com
  • Plánované objemy výroby Modelu 3 sa nezhodujú s realitou.
  • To je dôvod prešetrovania FBI či nedošlo k ovplyvňovaniu investorov nereálnymi číslami.
  • Dôvodom meškania sú výrobne komplikácie, no podľa hovorcu to nie je tak zlé a netreba zabúdať na to, čo všetko už Tesla dokázala.

Federálni vyšetrovatelia skúmajú, či Tesla naozaj nesprávne informovala o výrobe svojich elektrických sedanov Model 3, a zároveň, ako uvádzajú informácie časopisu The Wall Street Journal, boli investori nesprávne informovaní o biznise spoločnosti.

S poukazom na iné zdroje, denník informuje, že vyšetrovanie sa ešte len začína, pričom sa agenti FBI obrátia na bývalých zamestnancov spoločnosti Tesla s požiadavkou o ich svedectvo v trestnom konaní. Niektorí bývalí zamestnanci už boli predvolaní a FBI sa snaží niekoľko ďalších z nich vypočuť. Vládne vyšetrovanie hovorí, že podozrenie sa tiahne späť na začiatok roka 2017, kedy Tesla prvýkrát začala uverejňovať projekt a plány ohľadom produkcie Modelu 3.

Prešetrované sú verejné vyhlásenia spoločnosti o plánovanej výrobe Modelu 3 v porovnaní s počtom vozidiel, ktoré boli skutočne vyrobené. Spoločnosti sa len nedávno podarilo po dvoch rokoch dosiahnuť štvrťročný zisk, keď prekonali tzv. „pekelné obdobie“, ako ho nazval generálny riaditeľ spoločnosti Elon Musk.

Približne v polovici roka 2017 vydal Elon dosť odvážny produkčný plán pre Model 3. Niekoľko dní pred spustením výroby Modelu 3 tweetol na svojom účte jasnú víziu do konca roka 2017.

Zdá sa, že v decembri môžeme dosiahnuť 20 000 vozidiel mesačne.“

Produkčné oneskorenia a nesprávne výpočty viedli k tomu, že počas celého roka 2017 bolo postavených len 2 700 Modelov 3. V roku 2018 sa im darilo viac, keď v mesiaci jún sa im podarilo týždenne vyrobiť 5 000 kusov modelu, no momentálne už opäť klesli pod úroveň tohto čísla.

Vo  vyhlásení hovorca povedal:

„Tesla dostala dobrovoľnú žiadosť o dokumenty od Ministerstva spravodlivosti o verejnom pláne pre Model 3 a spoločnosť Tesla spolupracovala. Nedostali sme od ministerstva žiadne predvolanie, žiadosť o svedectvo ani žiadnu inú formálnu žiadosť o doklady alebo čokoľvek iné, a to už niekoľko mesiacov“ uviedol hovorca

 Boli sme transparentný ohľadom toho, aké náročne to môže byť. Hovorca k problému ďalej uviedol:

„Keď sme spustili výrobnú linku Modelu 3, boli sme transparentní, aké ťažké to môže byť a že budeme pracovať aspoň tak rýchlo, ako náš najmenej spokojný a najmenej úspešný dodávateľ a že vstupujeme do tzv. pekelného obdobia.“

„Nakoniec, vzhľadom na ťažkosti, ktoré sme nepredpokladali v našej prvej výrobnej etape, trvalo o šesť mesiacov dlhšie, než sme dokázali vyrobiť 5 000 kusov za týždeň. Filozofiou Tesly bolo vždy stanoviť si reálne a pravdivé ciele – nie príliš jednoduché ciele, ktoré by sme jednoducho prekonali ale zároveň nie prehnané ciele, ktoré by sme nikdy nedokázali dosiahnuť.

Zatiaľ čo Tesla čelí kritike kvôli oneskorenému dosiahnutiu sľubovaného cieľa, nemalo by sa zabúdať na to, že Tesla dosiahla mnohé iné ciele, o ktorých väčšina pochybovala. Sme nesmierne hrdí na snahu celej spoločnosti prekonať túto náročnú prekážku a dostať sa k bodu veľkokapacitnej produkcie.“

Sme teda naozaj zvedaví, ako sa celá táto kauza skončí a ako sa bude v budúcnosti Tesle v plánovanej produkcii dariť a či dokáže naplniť požiadavky objednávateľov a zákazníkov.

zdroj: theverge.com; wsj.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech