Výroba Tesly prekonala všetky odhady. Dokáže sa však vyhnúť strate?

  • Byť o 69 % lepším ako predchádzajúci rok nie je na zahodenie, bude to však stačiť?
te3
pinterest.se
  • Byť o 69 % lepším ako predchádzajúci rok nie je na zahodenie, bude to však stačiť?

Nadšenci a investori do akcií Tesly si môžu zase na nejaký čas oddýchnuť. Teda aspoň na chvíľu. Potom, čo firma získala ďalšie peniaze vďaka vstupu čínskeho investora, zverejnila údaje o dodaných vozidlách.

foto:facebook.com/TeslaModel3

Za prvý štvrťrok 2017 dodala Tesla 25 000 áut, teda o 69 % viac ako pred rokom. Výroba prekonala odhady, ktoré počítali s 23 až 24 tisícmi. Z celkového počtu viac ako 13 tisíc vozidiel pripadlo na Model S a ostatok na Model X.

foto:pinterest.se

Plán na prvý polrok vidí automobilka optimisticky, jej cieľom je 50 tisíc áut. V tomto ohľade je teda prvý kvartál v dokonalom súlade s tím, čo Tesla sľubuje. Kľúčové však bude zahájanie výroby očakávaného Modelu 3. Uvedenie do chodu už teraz hltá nie málo hotovosti. Za posledný kvartál Tesla „spálila“ takmer miliardu dolárov v hotovosti. Volný peňažný tok  za 4Q2016 bol – 970 miliónov  USD a ďalšie peniaze bude ešte potrebovať.

Aj preto si spoločnosť prišla pre ďalšiu hotovosť na burzu. Chcela však o poznanie menej, ako sa očakávalo, a tak naďalej panuje obava, či nebude potrebovať ďalšiu peňažnú injekciu.

Určité riziko napríklad predstavuje rezervačný poplatok 1 000 USD na Model 3. Ten je plne vratný. Pokiaľ by sa krátko po nábehu výroby ukázalo, že Model 3 má významné problémy, tak by bolo v ohrození až 650-700 miliónov hotovosti.

foto:facebook.com/TeslaModel3

Tak či onak, investori sú v súčasnosti ohľadom akcií Tesly skôr optimistickejší. Cena akcií sa pohybuje blízko historického maxima. Aby Tesla ukojila optimizmus svojich akcionárov, stanovila si pre rok 2018 ambiciózny cieľ 500 000 vyrobených elektromobilov.

Kľúčom je práve dlho očakávaný Model 3. Jeho výroba by však musela prekonať kombinovanú výrobu BMW 3 a Mercedesu. Nemožné to to síce nie je, avšak momentálne sa zdá, že ide o dosť nepravdepodobný vec.

zdroj:theverge.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK