Výrobca vakcíny BioNTech chce liečiť rakovinu. Už sú známe prvé výsledky

  • Firma BioNTech skúša liečiť nádory pomocou rovnakej technológie, ako majú vakcíny na koronavírus
  • Prvá fáza testov na zvieratách vyzerá byť úspešná, nádory sa zmenšili alebo úplne zmizli
Rakovina, mikroskop, spojené ruky
Rakovina, Unsplash/National Cancer Institute
  • Firma BioNTech skúša liečiť nádory pomocou rovnakej technológie, ako majú vakcíny na koronavírus
  • Prvá fáza testov na zvieratách vyzerá byť úspešná, nádory sa zmenšili alebo úplne zmizli

Po úspechoch, ktoré sprevádzali firmu BioNTech pri vývoji vakcín proti ochoreniu koronavírus, sa vedci pustili do ešte ambicióznejšieho projektu, píše ILF Science. Upriamili svoju pozornosť na liečbu rakoviny. Plánujú použiť podobnú technológiu, ako pri vakcínach Comirnaty, ktorými sa očkovalo aj na Slovensku. Vakcíny mRNA proti rakovine už otestovali na myšiach, výsledky boli výborné. Následne začali testy na ľuďoch. Údaje o testoch a výsledky zverejnili v prestížnom časopise Science Translational Medicine

Proces liečby

Vakcíny proti rakovine využívajú podobne ako vakcíny proti koronavírusu messenger RNA, ktorý dáva organizmu pokyn na tvorbu bielkovín. V tomto prípade dúfajú, že telo začne vyrábať bielkoviny nazývané cytokíny, ktoré môžu mať protinádorové účinky. Cytokíny sú prirodzene vytvárané v tele. Vakcína zabezpečuje, že na mieste, kde je nádor, ich organizmus bude vytvárať navyše. Výskum ukazuje, že cytokíny dokážu nádor zmenšiť, dokonca ho aj úplne zničiť. 

zdroj: Unsplash/National Cancer Institute

Je však veľmi náročné pridať cytokíny do požadovanej oblasti. Majú totiž veľmi krátky polčas rozkladu v tele, preto by takáto liečba vyžadovala neustály prísun. V prípade, že cytokíny dlhú dobu podávali, hladina v tele dosiahla kritickú hranicu, a bielkoviny sa stali toxickými. To malo negatívne účinky a zastavila sa aj liečba rakoviny. 

Vedci sa namiesto toho pokúsili zacieliť cytokíny priamo na nádory pomocou vírusových vektorov, ktoré však spôsobili nežiadúce účinky ako napríklad genetické problémy a interferenciu imunitného systému. Terapia mRNA zabraňuje práve takýmto účinkom. Je to bezpečný spôsob ako stimulovať telo, aby tvorilo cytokíny na požadovanom mieste. Tým sa zabráni preťaženiu, a zastaví cytokíny, ktoré boli navyše a robili problémy v celom organizme. 

Testy na zvieratách

Pri podaní určitého zloženia mRNA vakcíny, cytokíny smerujú priamo do nádoru a telo vytvára tieto cytokíny vo veľkých množstvách, pripravené rýchlo odraziť masu rakovinových buniek. Spoločnosť BioNTech v spolupráci s firmou Sanofi vyskúšala postup na 20 myšiach s melanómami. Pokus bol úspešný, telá 17 myší vyrobili dostatok cytokínov, aby do 40 dní úplne zničili nádory.  

V ďalšej fáze skúšali tento postup na myšiach, ktoré mali 2 druhy nádorov (melanóm a nádor na pľúcach). Injekčne podávali účinné látky priamo do melanómov a nádor sa tak zmenšil. Avšak taktiež pôsobili na pľúcne nádory, ktoré liečili tiež. Experimenty naznačujú, že nová terapia môže byť účinná, ak bude podávaná cielene. Navyše, účinkuje aj na ďalšie nádory vytvorené v tele v rovnakom čase. 

Vakcína
zdroj: TASR/AP Photo/Mary Altaffer

Je pravdou, že cytokínové terapie majú často nežiadúce účinky, na myšiach ich však nezaznamenali. Po úspešných testoch prešli na pokusy na dobrovoľníkoch. Zatiaľ prebieha fáza 1, na ktorej sa zúčastnilo 231 účastníkov. Predbežné údaje o 17 pacientoch nepreukázali žiadne závažné vedľajšie účinky. Zatiaľ sa liečba zameriava iba na melanómy a niektoré ďalšie špecifické nádory, vedci však dúfajú, že sa im podarí aj liečba ďalších. 

Zdroj: IFL Science

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá