Vyrušuje ťa hluk v kancelárii? Poznáme tipy, ako ho lepšie zvládnuť

  • Vedci zistili, že zvuky pohybujúce sa na 70 decibeloch zvyšujú schopnosť sústrediť sa
  • Vyrušujú nás však hlasnejšie aj tichšie zvuky
  • Prinášame ti niekoľko jednoduchých rád, ako sa môžeš začať lepšie koncentrovať aj v preplnenej kancelárii
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Vedci zistili, že zvuky pohybujúce sa na 70 decibeloch zvyšujú schopnosť sústrediť sa
  • Vyrušujú nás však hlasnejšie aj tichšie zvuky
  • Prinášame ti niekoľko jednoduchých rád, ako sa môžeš začať lepšie koncentrovať aj v preplnenej kancelárii

Otravné šuškanie kolegov, búchanie do klávesnice a hudba zo slúchadiel kolegu z vedľajšieho stola. Tie najotravnejšie kancelárske zvuky pozná snáď každý, kto zažil bežné pracovné prostredie. Pri väčšina pracovných pozícií sa im, žiaľ, vyhnúť nedá, no zamestnávatelia či často neuvedomujú, ako veľmi nimi trpí pracovný výkon. Ten totiž podľa výskumov kvôli open space kanceláriám klesá. Rovnako tak však trpíme aj psychicky a v našom tele sa zvyšuje hladina stresu.

Existujú však rôzne druhy hluku a nie každý na nás vplýva rovnako. Podobne tak záleží od decibelu a negatívne reagujeme na zvuky, ktoré sú príliš hlasné aj tiché. Čo všetko na nás teda vlastne vplýva a aké sú riešenia?

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Určitý level hluku zvyšuje kreativu

Pri skúmaní pracovného výkonu prišli vedci so zaujímavým zistením. Keď nechali ľudí s kreatívnym zameraním pracovať v kaviarni zistili, že toto prostredie dokáže zvýšiť ich kreativitu. Kaviarenský hluk sa bežne pohybuje v hlasitosti okolo 70 decibelov, práve toto optimálna hladina, ktorá dokáže aktivovať náš mozog a podnietiť k väčšej tvorivosti. 50 decibelov je príliš málo, 85 už zase priveľa.

Webová stránka a aplikácia Coffitivity existuje, aby napodobovala zvuky, ktoré sa bežne nachádzajú v kaviarni a pomohla svojim používateľom sústrediť sa. Podobne tak funguje aj aplikácia Ambiance, ktorá obsahuje ambientné zvuky vrátane zvukov ulice v ideálnej hlasitosti podporujúcej sústredenie.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Dobrá a zlá hudba

Mnohí z nás používajú hudbu ako bariéru, ktorá ich má chrániť pred okolitým hlukom. Hudba dokáže skutočne zvýšiť našu produktivitu aj pocit šťastia v práci, avšak nie každý žáner je vhodný. Výskumy upozorňujú napríklad na to, že hudba s textom môže sústredenie na prácu sťažiť. Preto sa odporúča počúvať skôr hubu, ktorá neobsahuje spev ani žiadne slová. Na tu sú skvelé rôzne ambientné žánre či klasická hudba.

Tiež sa uvažuje nad tým, že samotná hudba nemá na našu produktivitu až taký vplyv. Vďaka našej obľúbenej melódii sa skrátka cítime šťastnejší a pracuje sa nám lepšie.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Odkiaľ zvuk prichádza

Podľa niektorých pozorovaní to vyzerá tak, že veľmi záleží na tom, odkiaľ k nám hluk prichádza. Zamestnanci reagujú pomerne dobre na zvuky, ktoré sa k nim dostávajú zo zadu a majú priemernú hlasitosť. Keď sa teda za tebou napríklad rozprávajú kolegovia alebo počuješ hudbu, si schopný sústrediť sa lepšie, než keď zvuk prichádza zo strán. Na ten reagujú podľa zistení zamestnanci najhoršie, preto nie sú vhodné stoly, pri ktorých zamestnanci sedia po stranách vedľa seba.

Aj v tomto výskume sa opäť potvrdilo, že najlepšie reagujeme na zvuky v priemernej hlasitosti a najhoršie na tie, ktoré sú buď príliš tiché alebo príliš hlučné.

Zdroje: INC, Vice, Journal, of, Consumer, Research, Workforce, UNIVERSITY, OF, WINDSOR,, CANADA, Eurekalert

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá