Vyše 100 nakazených ľudí v Taliansku a dočasne zastavené vlaky do Rakúska. Sme svedkami epidémie?

  • 78-tisíc ľudí nakazených koronavírusom nie je pravdepodobne finálne číslo
  • Nové úmrtia evidujú v Taliansku, Iráne aj v Severnej Kórei a čísla stále rastú
TASR
TASR/AP, unsplash.com
  • 78-tisíc ľudí nakazených koronavírusom nie je pravdepodobne finálne číslo
  • Nové úmrtia evidujú v Taliansku, Iráne aj v Severnej Kórei a čísla stále rastú

Podľa informácií The Guardian dosiahol koronavírus absolútny bod. Svet je len krok od pandémie. Aktuálne je potvrdených 78-tisíc prípadov, naposledy v Taliansku a Iráne.

Postihnuté krajiny a komunity by mali podľa Svetovej zdravotníckej organizácie konať čo najpromptnejšie, pokiaľ ešte ostáva šanca na zastavenie ničivého vírusu.

Dosiahneme kritický bod?

Počiatky talianskej hrozby sa datujú k piatkovej noci, kedy sa v jedenástich severotalianskych mestách začala nákaza šíriť. Dnes je v karanténe 50-tisíc ľudí. Polícia pokutovala každého, kto sa z uzavretej oblasti snažil dostať a naopak.

zdroj: TASR/AP

V Iráne postupne dochádza k stále prísnejším preventívnym opatreniam. V 14-tich provinciách zatvorili niekoľko škôl, univerzít a ďalších vzdelávacích inštitúcií.

Juhokórejský prezident Moon Jae-in ohlásil šiestu smrť v krajine, a tak postavil nad krajinu pomyselný červený výkričník. Aj kvôli tomu, že doposiaľ je nakazených viac ako 600 ľudí.

V Británii 13 prípadov

Plavba loďou Diamond Princess priniesla nové testovania pre podozrivých nakazených v sobotu, kedy sa pôvodný počet zvýšil na 13. Počty celosvetovo rastú.

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie nedávno hovoril o zúžení možnosti kontroly nad súčasnou epidémiou,“ uviedol pre The Guardian Paul Hunter, profesor medicíny na severoanglickej univerzite.

„Bod zlomu, po ktorom sa naša schopnosť zabrániť globálnej pandémii končí, sa zdá byť po posledných 24 hodinách ešte bližšie,“ dodáva.

Dvaja ľudia umreli od piatku na koronavírus v Taliansku a zaznamenaných je viac ako 100 prípadov. Kvôli šíriacej sa nákaze boli zrušené posledné dva dni karnevalu v Benátkach a ohrozený je aj Milánsky týždeň módy, píše Independant.

Pakistan uzatvára hranice s Iránom a je zákaz cestovať do krajiny. SITA informovala, že pre obavy zo šírenia nového koronavírusu uzavreli Turecko, Arménsko, Irak a Pakistan svoje hranice s Iránom, ktorý sa potýka so stúpajúcim počtom prípadov nákazy aj úmrtí. Afganistan zase pre koronavírus zastavil leteckú aj cestnú dopravu z Iránu aj doň.

Okrem toho, rovnaká situácia nastáva aj pre Južnú Kóreu. K dnešnému dňu platí pre krajinu nárast o 161 prípadov v porovnaní so záznamami z nedele popoludnia. Na tabuľke, ktorá pravidelne zaznamenáva výskyt nakazených koronavírusom jasne vidieť, ako rýchlo sa nákaza šíru krajinou.

Zdroje: theguardian.com, independant.co.uk, cdc.go.kr, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK