Vyše 160-tisíc seniorom sa výrazne zvýšia dôchodky. Sociálna poisťovňa avizuje novinky (PREHĽAD)

  • Sociálna poisťovňa zvyšuje viac ako 160 000 starobných a predčasných starobných dôchodkov
  • Viac peňazí dostane táto skupina ľudí
Seniori na notebooku a peniaze v rukách.
Ilustračné foto, Freepik/@freepik
  • Sociálna poisťovňa zvyšuje viac ako 160 000 starobných a predčasných starobných dôchodkov
  • Viac peňazí dostane táto skupina ľudí

Viac ako 160 000 seniorov dostane vyššie dôchodky. Ide o skupinu takzvaných pracujúcich seniorov, ktorí dostanú zvýšený dôchodok za získané obdobie dôchodkového poistenia počas poberania dôchodku za rok 2023.

„Sociálna poisťovňa zvýšenie vykoná automaticky, nie je potrebné oň žiadať. Tí poberatelia dôchodkov, ktorých sa uvedená zmena týka, dostanú o zvýšení písomnú informáciu,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Prvýkrát dostanú seniori zvýšené dôchodky v tomto termíne

Pre získanie zvýšeného dôchodku nie je potrebný zánik dôchodkového poistenia. V marci sa rozhodne o zvýšení dôchodkov so spätnou platnosťou od prvého januára tohto roka.

Prvýkrát dostanú seniori zvýšenú sumu dôchodku vo výplatnom termíne v apríli. Dostanú tiež doplatok za obdobie od januára do posledného dňa pred dňom splatnosti v apríli. Celkovo sa toto zvýšenie dotkne 160 189 dôchodcov. 

Týmto seniorom pošle Sociálna poisťovňa rozhodnutie o dôchodku a oznámenie o výplate poštou. Poštu využije najmä pri dôchodcoch, ktorí nemajú aktivovanú elektronickú schránku. Tým seniorom, ktorí si elektronickú schránku aktivovali, budú rozhodnutia zaslané do tejto schránky.

Bude mať Sociálna poisťovňa financie? 

V pondelok informovali predstavitelia opozičnej strany SaS o tom, že Slovensko má verejné financie v katastrofálnom stave a potrebná by bola ich konsolidácia. Štát by podľa tejto strany už nemal vyrábať nové výdavky, ako sú napríklad aj 13. dôchodky. 

Oblasť ekonomiky ruinujú podľa SaS tiež predčasné dôchodky, pretože tento rok vyrobí Slovensko 8 miliárd nového dlhu. Sociálna poisťovňa pritom potrebuje v tomto roku dofinancovanie vo výške 1,6 miliardy eur. 

Dôchodkový systém je neudržateľný

Neudržateľný je podľa poslanca zo strany SaS Mariána Viskupiča samotný prvý pilier. Vláda pritom robí populistické opatrenia, no takýto systém dôchodkov nie je dlhodobo udržateľný. Zároveň je Slovensko jednou z najrýchlejšie starnúcich krajín v Európskej únii.

„Štátny dôchodok nie je splniteľný. Sme najrýchlejšie starnúca krajina v eurozóne,“ povedal Peter Cmorej zo SaS s tým, že na jedného dôchodcu bude v blízkej budúcnosti pripadať jeden pracujúci človek. 

Kritizoval však aj zmeny v druhom pilieri, kde si ľudia na dôchodky šetria, a to konkrétne zníženie príspevkov do tohto piliera o 1,5 %. Vláda si takto podľa Viskupiča chcela len nájsť zdroj na populistické zvýšenie dôchodkov. Je to ale opatrenie, na ktoré doplatia najmä mladí ľudia, teda budúci dôchodcovia.

Tieto našetrené peniaze v druhom pilieri majú pritom podľa Viskupiča potenciál pomôcť v budúcnosti znížiť neudržateľnosť aktuálneho nastavenia prvého dôchodkového piliera. „Ak siahnu na peniaze 2 miliónov sporiteľov, bude to ďalší podvod na občanoch a aj na ich vlastných voličoch,“ povedal Viskupič.

SaS vyčíslila, že pokiaľ mladý 23-ročný človek vstupuje na trh práce, teda do prvého zamestnania, a mal by mesačnú výplatu 1 000 eur, za 40 rokov, ktoré by si šetril do druhého piliera, príde posledným zásahom o približne 80 000 eur. Pozíciu druhého piliera je podľa SaS potrebné posilniť. 

Naopak, majú sa v ňom v budúcnosti udiať ďalšie zmeny. Aké, to poslanec Marián Viskupič nekonkretizoval. Spomínal však blog štátneho tajomníka ministerstva práce Branislava Ondruša, ktorý sa vyjadruje, že druhý pilier nie je výhodný. Viskupič nepriblížil, ako by mohla vláda opätovne do druhého piliera zasiahnuť, no podľa neho „štátny tajomník Ondruš tie blogy nepíše len tak“.

Ondruš hovorí, že SaS klame

TASR vydala vyjadrenie štátneho tajomníka rezortu práce Bratislava Ondruša, ktorý sa voči tvrdeniam SaS ohradil. Zrušenie druhého dôchodkového piliera nepresadzuje, a preto predstavitelia opozičnej SaS Marián Viskupič a Peter Cmorej podľa tajomníka klamú. Dokonca sa podľa jeho slov v jednom blogu vyjadril, že „v súčasnej situácii by sme sa nemali usilovať o zrušenie druhého piliera.“ 

Pravdou však je, že v ňom zároveň tajomník píše: „Neexistujú dôkazy, že druhý pilier nášho dôchodkového systému prispieva k dobrým penziám, či dokonca lepším, aké by boli bez neho.“

Ondruš uviedol, že jediné, v čom má SaS pravdu je, že Slovensko je zadlžené. Dôvod ale vidí v pôsobení SaS vo vládach Igora Matoviča a Eduarda Hegera. 
        

Zdroje: Sociálna poisťovňa, TS/SaS, Blog Branislava Ondruša, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá