Panika pre zvyšovanie DPH. SaS varuje pred krokmi ministerstva financií. Toto sú dôvody

  • DPH sa môže podľa opozičnej strany SaS zvýšiť o 2 až 3 %
  • Potrebná konsolidácia verejných financií sa tak môže preniesť na všetkých ľudí
Ilustračné foto
Ilustračné foto, Canva/89Stocker
  • DPH sa môže podľa opozičnej strany SaS zvýšiť o 2 až 3 %
  • Potrebná konsolidácia verejných financií sa tak môže preniesť na všetkých ľudí

„V piatok dosiahol hotovostný deficit štátneho rozpočtu 3 miliardy eur, pritom ešte nie je ani koniec marca. Nikdy v histórii sme nemali takýto vysoký schodok na konci druhej marcovej dekády,“ povedal na pondelkovej tlačovej konferencii poslanec za opozičnú stranu SaS Marián Viskupič. 

Zároveň uviedol, že sme sa stali krajinou eurozóny, ktorá platí najvyššie úroky za štátny dlh, teda sa financuje najdrahšie zo všetkých krajín, ktoré platia eurom. Na splátky úrokov pritom Slovensko minie 1,5 miliardy eur, čiže 6 % štátneho rozpočtu.

Dlhodobá udržateľnosť verejných financií je podľa SaS najhoršia v celej EÚ. Potrebná je konsolidácia verejných financií, a preto sa SaS obáva, že môže dôjsť k zvýšeniu DPH.

Potrebné konsolidačné opatrenia

Viskupič zo SaS kritizoval aj zníženie príspevkov do druhého piliera, aby si vláda našla zdroj na populistické zvýšenie dôchodkov. Deje sa tak podľa neho na úkor budúcich generácií. Vláda si pritom robí „zálusk“ na našetrené peniaze sporiteľov v druhom pilieri, ktorých je momentálne 15 miliárd eur. 

Tieto peniaze majú pritom podľa Viskupiča potenciál pomôcť v budúcnosti znížiť neudržateľnosť aktuálneho nastavenia prvého dôchodkového piliera. „Ak siahnu na peniaze 2 miliónov sporiteľov, bude to ďalší podvod na občanoch a aj na ich vlastných voličoch,“ povedal Viskupič.

Minister financií mlčí

Viskupič kritizoval aj ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD), ktorý podľa neho v takejto situácii, keď Slovensko dosahuje najhoršie hodnotenia, mlčí.

„Jediné, čo som od Kamenického za posledné dva týždne počul, je to, že ceny bravčového karé klesli. Nevidím žiadnu zásluhu ministra financií na zníženie cien mäsa, ale vyzývam ho, aby zverejnil, akú formu konsolidácie plánuje, aby konečne ukázal, ako chce štát šetriť na svojich výdavkoch,“ povedal Viskupič. 

Podľa neho potrebuje štát skutočnú konsolidáciu, a to najmä na strane výdavkov zo strany štátu. Štát by nemal vyrábať nové výdavky, ktorým je napríklad aj trinásty dôchodok. Zároveň vidí priestor na to, aby sa krajina pozrela na množstvo svojich zamestnancov a výhod, ktoré sú im poskytované.

Minister financií pritom avizoval predstavenie konsolidačného balíka. Jeho objem má byť vo výške 1,5 miliardy eur. Mal by ho ukázať v prvom polroku tohto roka.

Ďalšia zmena v druhom pilieri a vyššie DHP

Poslanec Marián Viskupič avizoval možné zmeny v druhom pilieri. Spomína pritom blog štátneho tajomníka ministerstva práce Branislava Ondruša, ktorý sa vyjadruje, že druhý pilier nie je výhodný. Viskupič nepriblížil, ako by mohla vláda opätovne do druhého piliera zasiahnuť, no podľa neho „štátny tajomník Ondruš tie blogy nepíše len tak“.

Zároveň upozornil na to, že už januárová zmena, keď sa príspevky do druhého piliera znížili z 5,5 na 4 %, bola jasným zásahom, keď štát poškodil všetkých sporiteľov v druhom pilieri.

Spomínal pritom aj minulé vlády Smeru-SD, počas ktorých došlo k zásahom do druhého piliera. Peter Cmorej (SaS) ale upozorňuje na to, že všetky štáty, ktoré majú udržateľný dôchodkový systém, majú zároveň obdobu nášho druhého piliera. Ako príklad uviedol Kanadu, USA či Austráliu.

„Ak chceme, aby mali dôchodcovia z čoho žiť, musíme mať silný druhý pilier,“ povedal Cmorej s tým, že nie je argumentom, že toto šetrenie nefunguje len preto, že ho zrušili napríklad v Poľsku či v Maďarsku. 

Ako ďalšie konsolidačné opatrenie, s ktorým by mohla prísť vláda, spomínal Viskupič možné zvyšovanie DHP, a to až o 2 či 3 %. Tým by sa ale potrebná konsolidácia podľa neho preniesla na plecia všetkých občanov.

Zdroj: Tlačová konferencia SaS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá