Veľká skupina Slovákov si môže uplatniť odvodovú úľavu. Od štátu dostali prísne podmienky

  • Slovenskí penzisti pracujúci na dohodu si môžu uplatniť odvodovú úľavu
  • Zisti, aký im štát uložil finančný limit a obmedzil zárobok
Staršia žena sa usmieva na staršieho muža a peniaze.
Ilustračné foto Freepik/@freepik, Freepik/@freepik
  • Slovenskí penzisti pracujúci na dohodu si môžu uplatniť odvodovú úľavu
  • Zisti, aký im štát uložil finančný limit a obmedzil zárobok

Ak si penzista pracujúci na dohodu zarobí za mesiac 500 eur a uplatní odvodovú úľavu, zaplatí odvody len z 300 eur. Táto úľava sa týka dôchodcov so starobným, predčasným starobným, invalidným alebo výsluhovým dôchodkom po dovŕšení dôchodkového veku.

Platí dokonca aj pre tých, ktorí majú invalidný výsluhový dôchodok. Dôchodcovia pracujúci na dohodu o práci alebo činnosti, vrátane športových odborníkov s novou zmluvou od 1. januára 2020, majú tiež nárok na túto úľavu.

Aký je finančný limit?

Dôchodca si môže vybrať jednu dohodu, z ktorej, ak príjem za mesiac nepresiahne 200 eur, neplatí poistné na dôchodkové poistenie. Ak z tejto dohody zarobí viac ako 200 eur, poistné zaplatí len z rozdielu nad 200 eur. Napríklad ak penzista zarobí 400 eur, odvody zaplatí len z 200 eur.

Ako informuje portál Pravda, z ostatných dohôd musí dôchodca odvádzať poistné na dôchodkové poistenie a je dôchodkovo poistený.

Dôchodca musí zamestnávateľa písomne informovať o využívaní aj o ukončení využívania tejto výnimky. Musí tiež čestne vyhlásiť, že v rovnakom mesiaci nevyužíva výnimku u iného zamestnávateľa. Formulár „Oznámenie a čestné vyhlásenie (odvodová úľava – Dôchodcovia)“ je dostupný na webovej stránke Sociálnej poisťovne.

Takto si dôchodca uplatní úľavu

Penzista musí požiadať o odvodovú úľavu priamo u zamestnávateľa. Ak chce mať odvodovú úľavu hneď od začiatku novej dohody, musí si ju uplatniť najneskôr v deň začiatku dohody.

Napríklad, ak začína pracovať 19. apríla, musí si úľavu zariadiť najneskôr tento deň. Ak by si úľavu uplatnil až 20. apríla, zo mzdy za máj mu zamestnávateľ strhne plné odvody a úsporu na nich uvidí až v máji.

Na snímke je kalkulačka a peniaze
zdroj: Canva/Alfexe

Človek s predčasným starobným dôchodkom môže pracovať na dohodu s uplatnenou výnimkou bez toho, aby mu Sociálna poisťovňa pozastavila výplatu dôchodku. Môže teda dostávať predčasný dôchodok a zároveň pracovať.

Ak však jeho príjem z tejto dohody presiahne za rok 2 400 eur, Sociálna poisťovňa mu dočasne zastaví výplatu dôchodku. Výplatu mu obnovia v nasledujúcom roku a príjem mu zúčtujú. Navyše, musí splniť podmienku, že z inej práce nie je dôchodkovo poistený.

Poskytnutie úľavy z odvodov firmám

Okrem toho Sociálna poisťovňa oznámi aj schválenie poskytnutia úľavy z odvodov oprávneným potravinárskym firmám do konca apríla. Oznámil to hovorca SP Martin Kontúr. Po schválení štátnej pomoci tak zamestnávateľ – potravinár podľa neho zaplatí za apríl znížené poistné.

Zamestnávateľom, ktorí podali vyhlásenie k poskytnutiu štátnej pomoci za mesiac apríl 2024 (do 22. 4.), oznámi SP podľa Kontúra prostredníctvom eSlužieb schválenie, respektíve neschválenie štátnej pomoci za mesiac apríl 2024 najneskôr do konca apríla. Po schválení štátnej pomoci tak zamestnávateľ – potravinár zaplatí za mesiac apríl 2024 znížené poistné.

„Dodávame, že podmienkou poskytnutia štátnej pomoci za mesiac apríl 2024 je, že zamestnávateľ – potravinár zároveň predloží výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie v lehote splatnosti poistného,“ podčiarkol.

Zdôraznil, že zamestnávatelia – potravinári môžu podávať vyhlásenie k poskytnutiu štátnej pomoci za mesiac máj elektronicky prostredníctvom eSlužieb od 1. do 20. mája. SP im oznámi prostredníctvom eSlužieb schválenie, respektíve neschválenie štátnej pomoci za mesiac máj najneskôr do konca mája.

Naďalej podľa hovorcu SP platí, že zamestnávateľ – potravinár musí zároveň predložiť výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie za máj 2024 v lehote splatnosti poistného.

Dodal, že podrobnejšie informácie k uplatňovaniu odvodovej úľavy, ako aj schválená schéma štátnej pomoci sú zverejnené na webovej stránke SP – www.socpoist.sk/potravinari.

Zdroje: Pravda, Sociálna poisťovňa, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá