Slováci si prilepšia, porastie obľúbený príspevok. Odborník prináša prehľad súm aj podmienok

  • Slovákom sa dvíha rodičovský príspevok, mnohí si prilepšia
  • Prinášame rady a prehľad informácií
Rodičovský prípevok, rodina, šťastie
Ilustračný obrázok Archív Canva
  • Slovákom sa dvíha rodičovský príspevok, mnohí si prilepšia
  • Prinášame rady a prehľad informácií

Slovákom sa menia pravidlá pri rodičovskom príspevku. Tie sa konkrétne zvyšujú o 1,9 %. Ako na svojom Facebooku vysvetľuje bývalý podpredseda vlády a minister práce Jozef Mihál, pre rok 2025 budú teda platiť odlišné sumy než v súčasnosti.

Ak rodič na svoje dieťa nepoberal materské, tak sa mu suma zvýši na 351,80 eura. V prípade dvojičiek pôjde o 439,80 eura a trojičiek o Rodičovské príspevky 527,70 eura.

Ak ale materské poberal, suma bude predstavovať 482,30 eura, pri dvojičkách 602,90 eura a pri trojičkách 723,50 eura.

Ako sme už informovali, podľa novely zákona o rodičovskom príspevku, ktorá vstúpila do platnosti 30. mája 2023, majú rodičia právo na predĺžený rodičovský príspevok pre deti vo veku 3 až 5 rokov. Konkrétne ide o tie deti, ktoré ešte nenavštevujú posledný ročník predškolského vzdelávania alebo neboli prijaté do štátnej materskej školy. 

Užitočné rady Jozefa Mihála

Expert podotýka, že rodičovský príspevok si smie uplatniť iba jeden z rodičov, buď matka, alebo otec. Dotyční sa môžu dohodnúť. Zmysel, aby ho poberal otec, podľa neho dáva napríklad v prípade, ak bol na materskej on matka nie.

„Nárok na rodičovský príspevok je bez ohľadu na to, či jeho poberateľ pracuje alebo podniká. Napríklad žena, ktorá pracuje v zamestnaní a dieťa ešte nemá 3 roky, má nárok na rodičovský príspevok,“ vysvetľuje.

Ak má ale rodina viac detí, pri ktorých vznikol nárok na rodičovský príspevok – a nejde o dvojičky –, dostane len jeden príspevok. To platí napríklad pri mladšom dieťati vo veku 10 mesiacov a staršom vo veku 2,5 roka.

Mihál tiež vysvetľuje, že ak jeden z rodičov poberá materské, no zároveň má rodina aj staršie dieťa s nárokom na tento príspevok, tak sa rodičovský príspevok vyplatí tiež v mesiaci, v ktorom začína alebo prestáva poberať materské. To však platí, ak v daný mesiac nepoberal materské za všetky jeho dni. V tomto prípade rodina získa rodičovský príspevok v plnej sume.

Kedy sa ti rodičovský príspevok nevyplatí?

Ako už Mihál naznačil, rodina príspevok nezíska v prípade, že rodič celý mesiac poberá materské. „Preto je dôležité dobre si zvážiť deň, kedy rodič začína poberať materské a kedy skončí poberanie materského,“ podotkol.

„Poberateľ rodičovského príspevku je podľa zákona o zdravotnom poistení poistenec štátu. A to má význam najmä pre SZČO, pretože na poistencov štátu, ktorí sú súčasne SZČO, sa nevzťahuje povinnosť platiť preddavky a poistné na zdravotné poistenie najmenej z minimálneho základu. V roku 2025 tak viete ušetriť sumu potenciálne 107 eur mesačne,“ dodal odborník.

Cez víkend sme upozornili aj na ďalšiu radu Jozefa Mihála, podľa ktorého rodiny pre nevedomosť prichádzajú aj o 1 120 eur. Ide o dávku pre rodiny, ktoré sa pripravujú na príchod nového dieťaťa, zatiaľ čo ich staršie dieťa do troch rokov navštevuje súkromné materské školy.

Ide o príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý sa môže stať alternatívou rodičovského príspevku. Viac informácií nájdeš na tomto odkaze.

Zdroje: Facebook/Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála, Archív SIU, Archív SIU 1

Najnovšie videá

Trendové videá