Slovenskí dôchodcovia sa obávajú 4 mesiacov bez príjmu. Podľa poisťovne to hrozí bežne

  • Slovenským dôchodcom hrozí, že zostanú 4 mesiace bez príjmu
  • Poisťovňa potvrdila, že je to bežné
  • Prezradila, s čím bývajú problémy
4 mesiace bez príjmu, dôchodok na Slovensku
Ilustračný obrázok Archív Canva
  • Slovenským dôchodcom hrozí, že zostanú 4 mesiace bez príjmu
  • Poisťovňa potvrdila, že je to bežné
  • Prezradila, s čím bývajú problémy

Minulý týždeň sme ťa upozornili na problém pri schvaľovaní žiadostí o predčasný dôchodok. Pre spleť viacerých podmienok a pravidiel slovenským penzistom hrozí, že ak sa pre tento krok rozhodnú, ostanú bez príjmu aj štyri mesiace. K situácii sa teraz vyjadrila Sociálna poisťovňa, podľa ktorej za to môžu rôzne faktory.

Ako píše Finsider, hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr podotýka, že takýto problém môže nastať bežne. Čo sa to teda deje? V tomto článku sme ťa informovali, že keď požiadaš o predčasný dôchodok, hrozí, že sa staneš dlžníkom zdravotných poisťovní.

Žiadosť o skoršiu penziu by si mali ľudia naplánovať aspoň dva mesiace dopredu. Prečo? Treba rátať s výpovednou lehotou v práci, z ktorej odchádzaš. Po podaní žiadosti sa už totiž nesmie pracovať, no podať ju možno až po ukončení pracovného pomeru.

Ostávaš teda bez príjmu, pretože čakáš, kým ti schvália predčasný dôchodok. To môže trvať 60 dní, no Sociálna poisťovňa má právo predĺžiť si lehotu o ďalších 60, preto hrozia až 4 mesiace bez výplatnej pásky no zároveň aj bez dôchodkovej dávky. Nedostávaš peniaze, no musíš platiť zdravotné poistenie. Na tento problém existuje jeden jednoduchý trik, ktorý sme ti predstavili v tomto článku.

Sociálna poisťovňa reaguje

Kontúr teda pripúšťa, že predĺženie lehoty zo strany Sociálnej poisťovne (SP) je bežnou praxou. Ide podľa neho a klasický administratívny úkon. Žiadateľ o dôchodok dostane oznámenie o tomto rozhodnutí listom.

Okrem toho sa ešte konanie môže aj prerušiť a tým sa plynutie zákonných lehôt pozastaví. Preto hrozí, že na dôchodok si počkáš ešte dlhšie.

Finsider podotýka, že podľa Sociálnej poisťovne sa v prerušeniu konania len vo výnimočných prípadoch. Napríklad keď musí kvôli riadnemu rozhodnutiu získať chýbajúce podklady zo zahraničia. Podľa kontúra sa tiež môže stať chyba na strane slovenského zamestnávateľa. Ak si riadne neplní povinnosti, v evidencii Sociálnej poisťovne chýbajú potrebné doklady. Tie musí SP dohľadať, čo Kontúr považuje za časovo náročné.

Nápor žiadostí o predčasný dôchodok, ktorý sa v súvislosti s novelou zákona očakával, podľa neho situáciu nekomplikuje. Tvrdí, že SP na to bola pripravená. Poisťovňa podľa jeho slov v súčasnosti eviduje 11 prerušení konaní o všetkých druhoch dôchodkových dávok a 91 prerušení konaní o dôchodkoch „v odbore zahraničnej agendy“. 

Odporúčanie Sociálnej poisťovne

Kontúr teda odporúča, aby si žiadateľ o predčasný dôchodok pred zaslaním žiadosti skontroloval stav svojho dôchodkového poistenia. Avizuje tiež, že sa mu oplatí vopred doplniť chýbajúce dokumenty. Informácie o nich môže získať v Elektronickom účte poistenca. Výpis si možno vybrať telefonicky, mailom, ale aj osobne na pobočke.

Ak nad predčasným dôchodkom uvažuješ, prezri si sekciu „príprava na dôchodok“. Získaš napríklad informácie o dôchodkovom poistení a možnosť overiť si všetky obdobia dôchodkového poistenia či vymeriavacie základy, ale aj ďalšie poznatky.

Zdroje: Finsider, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá