Dôchodok mladých Slovákov čaká pád. Odborníci vypočítali, o koľko menej peňazí ľudia našetria

  • Do druhého piliera dávame o 1,5 % menej úspor ako v minulosti
  • Takto môže výška príspevkov v budúcnosti ovplyvniť tvoj dôchodok
mileniáli dôchodok peniaze úspory
Ilustračné foto, Pixabay/ivan eduardo frias araujo, Alexas_Fotos
  • Do druhého piliera dávame o 1,5 % menej úspor ako v minulosti
  • Takto môže výška príspevkov v budúcnosti ovplyvniť tvoj dôchodok

Od 1. januára odvádzajú firmy za svojich zamestnancov poistné do druhého dôchodkového piliera vo výške 4 % hrubej mzdy. Ide o konsolidačné opatrenie vlády, ktorým príspevky do druhého piliera znížila z 5,5 % na 4 %. Upravuje sa tak aj znižovanie sumy starobného dôchodku z prvého piliera. Analytik Iness Radovan Ďurana sa pre Startitup vyjadril, že pre veľkú časť mladých pracujúcich ľudí znamená toto opatrenie vlády nižší dôchodok v budúcnosti.

Ako vysvetľuje ministerstvo práce na svojej webovej stránke, do druhého piliera môžu dobrovoľne vstúpiť fyzické osoby, ktoré sú dôchodkovo poistené a nedovŕšili 40 rokov veku. Automaticky doň vstupuje každý, komu vzniklo prvé dôchodkové poistenie po prvom máji minulého roka a nedovŕšil 40 rokov veku. Výška dobrovoľného príspevku pritom nie je obmedzená zákonom. Prvú zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení môžeš uzatvoriť s ktoroukoľvek dôchodcovskou správcovskou spoločnosťou (DSS) do 180 dní od vzniku prvej účasti na starobnom dôchodkovom sporení. Ak tak neurobíš, DSS ti určí Sociálna poisťovňa.

Ako môžu zmeny ovplyvniť výšku tvojho dôchodku

Hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Miriam Filová sa pre Startitup vyjadrila, že na toto opatrenie doplatia najviac mladí ľudia, teda budúci dôchodcovia. Čím starší je sporiteľ, tým menší je vplyv z pohľadu sporiacej fázy, pretože je kratšia, a tak je kratšia aj doba sporenia.

„Touto zmenou sa znížili odvody do DSS z pôvodných 5,5 % na 4 % z odvodu 18 % do Sociálnej poisťovne z vymeriavacieho základu/hrubej mzdy každého pracujúceho/podnikajúceho človeka. To znamená, že každý sporiteľ si tak každý mesiac odvedie o 1,5 percentuálneho bodu menej ako v súčasnosti a do budúcna (čím dlhšia je tá doba sporenia do odchodu do dôchodku, tým vyšší je výnos, resp. suma, ktorú si nasporí) to pre sporiteľa v konečnom dôsledku znamená, že si do odchodu do dôchodku nasporí o približne jednu tretinu menej,“ vysvetlila Miriam Filová. 

Sporiteľ teda bude mať nižšie odvody do druhého piliera, a tak aj nižší dôchodok. Zníženie príspevkov do druhého piliera znamená aj menšie zhodnotenie úspor. „Zmenšenie druhého piliera dnes znamená, že budúce generácie, ktoré sú menej početné, budú musieť financovať vysoké náklady husákových detí na dôchodku – tie sú značne početnejšie. Táto nerovnováha bude vytvárať tlak na verejné financie, zvyšovanie daní, spomalenie ekonomického rastu,“ povedal pre Startitup analytik Radovan Ďurana.

Ak by si zarábal 1 000 eur a ukončil vysokoškolské vzdelanie, podľa stránky Finančný kompas by si pri využití druhého piliera mohol našetriť aj viac ako 100 000 eur. Pri výnose Indexového negarantovaného dôchodkového fondu v spoločnosti NN vo výške 10,17 % by si mohol našetriť konkrétne 144 906 eur. Dôchodok z prvého aj druhého piliera by si mal vo výške 645 eur, čo je oproti štátnemu dôchodku rozdiel o 317 eur.

Netreba sa spoliehať na štát

Analytik Radovan Ďurana odporúča investovať do vlastných schopností a zvyšovať si tak svoj príjem, a tým aj úspory do dôchodku. „A samozrejme, investovanie týchto úspor, pokiaľ možno s tým začať čo najskôr,“ povedal Ďurana.

Kombinácia dôchodku pri súčasnom nastavení druhého piliera a dôchodku z prvého piliera neznamená podľa odborníka žiadny pohodlný dôchodok. Mladí ľudia si preto sporia po vlastnej linke už dnes. Zníženie príspevkov do druhého piliera tiež môže podľa odborníka ovplyvniť to, že dôchodkový systém bude udržateľnejší. Ak náhrady z neho budú nižšie, vek odchodu do dôchodku sa ale posunie na neskôr.

Systém je neudržateľný 

Miriam Filová uviedla, že Slovensko čaká jedno z najrýchlejších starnutí populácie v Európe. Sociálna poisťovňa vypláca v súčasnosti 1,1 milióna dôchodkov, na ktoré pracuje 2,5 milióna ľudí. Tento pomer sa má v horizonte 15 až 20 rokov vyrovnať 1:1.

„Je to je neudržateľné a v dlhodobom horizonte to destabilizuje celý dôchodkový systém. II. pilier mal v podstate odľahčiť  dôchodkový systém, mal zamedziť v budúcnosti napríklad výraznému zvyšovaniu odvodov, k razantnému predlžovaniu veku odchodu do dôchodku alebo k znižovaniu dôchodkov,“ povedala Filová. 

Vláda sa podľa nej nepozerá do budúcnosti, a tak zaťažuje budúcu generáciu sporiteľov. Menej peňazí v druhom pilieri tiež bude generovať menší zisk a v prípade zavedenia garancií ešte menší. Nepomáha tomu ani fakt, že sa navýšia súčasné dôchodky na úkor budúcich generácií sporiteľov. 

Zdroje: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, Finančný kompas

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá