Vyše 300-tisícové ročné príjmy či vlastníctvo niekoľkých bytov. Takto vyzerajú majetkové priznania politikov

  • Aké príjmy mali za posledné roky Sulík, Truban, Drucker či Ondrej Matej?
  • Ostatní lídri politických strán, ktorí sa uchádzajú o moc vo voľbách, zatiaľ majetkové priznania nevyplnili
BeFunky-collage-4
TASR - Martin Baumann/unsplash.com/TASR - Jaroslav Novák
  • Aké príjmy mali za posledné roky Sulík, Truban, Drucker či Ondrej Matej?
  • Ostatní lídri politických strán, ktorí sa uchádzajú o moc vo voľbách, zatiaľ majetkové priznania nevyplnili

Transparency International Slovensko informuje, že po Michalovi Trubanovi a Richardovi Sulíkovi vyplnil podrobnejšie majetkové priznanie už aj Tomáš Drucker a Ondrej Matej. Ostatní lídri politických strán, ktorí sa uchádzajú o moc vo voľbách tak zatiaľ nespravili.

Hlavným cieľom monitorovania jednotlivých kampaní a lídrov politických strán je to, aby boli v nadchádzajúcich parlamentných voľbách hlavní aktéri pod väčším verejným dohľadom, nakoľko pochybnosti o čistote volebného zápasu sprevádzajú každé voľby na Slovensku.

Aké príjmy za posledné roky teda mali spomínaní štyria lídri politických strán a akým hnuteľným či nehnuteľným majetkom disponujú ?

Najvyššie príjmy počas funkcie ministra zdravotníctva (Tomáš Drucker)

Podľa majetkového priznania predstavujú jeho príjmy za posledných 7 rokov približne 1,38 miliónov eur. Zaujímavosťou je, že najvyššie príjmy mal v rokoch 2016 a 2017, kedy viedol rezort zdravotníctva.

Podľa zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR členovi vlády SR patrí plat vo výške 1,5-násobku platu poslanca mesačne. Plat mu navyše patrí ešte tri mesiace po skončení výkonu funkcie člena vlády.

zdroj: TASR - Jakub Kotian

V praxi to teda znamená, že ministerský plat v hrubom predstavuje viac než 7 600 eur mesačne, pričom k dispozícii sú aj paušálne náhrady a funkčné príplatky. Aj napriek tomu, že ročný ministerský plat činí takmer 92-tisíc eur, Druckerov príjem bol v roku 2016 vyčíslený na približne 355-tisíc eur a v roku 2017 na takmer 319-tisíc eur. Vlani boli jeho príjmy najnižšie za posledných 7 rokov, nakoľko vo svojom majetkovom priznaní uvádza príjem 39-tisíc eur.

Na druhej strane však v tomto roku investoval do kúpy rozostavanej vily v Chorvátskom Grobe, ktorej hodnota bola vyčíslená na 480-tisíc eur. V tej istej obci vlastní aj rodinný dom, ktorého cenu Drucker odhadol na 380-tisíc eur. Pri hnuteľnom majetku, ktorého hodnota presahuje 18-tisíc uviedol, že okrem osobných vecí vlastní aj umelecké diela či šperky.

Niekoľko bytov v Bratislave a plat europoslanca (Richard Sulík)

Richard Sulík zverejnil príjmy za posledné 3 roky, ktoré dohromady predstavujú viac než 300-tisíc eur, pričom v posledných troch rokoch bol jeho ročný zárobok takmer totožný (cca 100-tisíc eur ročne). V tomto období bol poslancom Európskeho parlamentu, kde sú odmeny poslancov jednotné a mesačný plat europoslanca je zhruba 8 700 eur v hrubom.

Všetci poslanci musia následne zaplatiť európsku daň a poistné, ktoré im plat skreše na 6 824,85 eura. K tomu ešte musia pokryť aj daň v danej krajine, z ktorej pochádza. Jeho finálna hodnota teda závisí od štátnej príslušnosti.

zdroj: TASR - Vladimír Benko

Sulík podľa majetkového priznania vlastní od roku 2004 tri byty v Bratislave a jeden dom v Zlatých Moravciach, ktorý však zdedil len v tomto roku.  Spomínané byty kúpil dokopy za 982-tisíc eur, ich súčasná odhadovaná trhová hodnota je však viac než 1,3 milióna eur.

Ako hnuteľný majetok presahujúci hodnotu 18-tisíc uviedol len auto, ktoré si kúpil ešte v roku 2014 za 55-tisíc eur.

Priemerný mesačný príjem 400 eur v hrubom? (Michal Truban)

Michal Truban je z tejto trojice v politike najkratšie, nakoľko začiatkom tohto roka predal WebSupport dánskej investičnej spoločnosti a rozhodol sa vstúpiť do politiky. Presná suma odkúpenia najväčšej firmy na Slovensku v oblasti webhostingu nie je známa, no údajne má ísť o dvojciferné číslo v miliónoch eur.

zdroj: TASR - Pavol Zachar

V majetkovom priznaní uvádza ročné príjmy od roku 2015, pričom práve v tomto roku bol zaznamenaný najvyšší a to vo výške viac než 241-tisíc eur. Zaujímavosťou je, že o rok neskôr to už bolo len 4 800 eur, čo znamená, že Trubanov mesačný príjem v roku 2016 predstavoval v priemere len 400 eur v hrubom. Vlani sa však príjmy zasa zvýšili, na sumu vyššiu než 144-tisíc eur.

Okrem toho vlastní aj urbár (pozemok), ktorého nadobúdaciu hodnotu nešpecifikoval a byt v Bratislave, ktorý v roku 2017 kúpil za 340-tisíc eur. Jeho súčasná odhadovaná trhová hodnota je už takmer dvojnásobne vyššia. Truban v závere priznania uviedol, že nevlastní žiaden hnuteľný majetok, ktorého hodnota by presahovala sumu 18-tisíc.

Doteraz vystriedal 19 rôznych funkcií (Ondrej Matej)

Najnovším volebným lídrom, ktorý sa rozhodol vyplniť majetkové priznanie je predseda strany Hlas Pravice Ondrej Matej. Z podrobnejšieho majetkového priznania vyplýva, že za posledné tri roky dosiahol príjmy v celkovej výške približne 140-tisíc eur. Prevažnú časť tvorili najmä zisky z podnikateľskej činnosti, keďže vlastní prešovskú eseročku spoločnosti Eplfinacne.

zdroj: TASR - Michal Svítok

Tá podľa Finstatu za rok 2018 vykázala stratu 1 348 eur a tržby, pri tržbách, ktoré predstavovali vyše 165-tisíc eur. Zvyšná časť príjmu za posledné roky pochádzala zo závislej činnosti. Matej okrem iného založil Inštitút pre dopravu a hospodárstvo, kde bol do konca roka 2018 aj predsedom správnej rady. V minulosti bol napríklad aj poradcom premiérky Ivety Radičovej či poslancom NR SR.

Pri nehnuteľnom majetku uvádza rodinný dom v Prešove za 450-tisíc eur, byt v Bratislave za 220-tisíc eur či chalupu v Orlove za 35-tisíc eur. Celkovo aj s pozemkami, ktoré v Prešve vlastní jeho nehnuteľný majetok predstavuje približne 860-tisíc eur.

Hnuteľný majetok, ktorý by presahoval sumu 18-tisíc eur podľa údajov z majetkového priznania nemá.

Zdroje: volby.transparency.sk, nrsr.sk, europarl.europa.eu, Forbes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá