Vyšetrovateľa NAKA Jána Čurillu vzal vyšetrovateľ do väzby

  • Súd to zdôvodnil ako takzvanú kolúznu a preventívnu väzbu
  • Súd tak urobil z dôvodu obavy, že bude pôsobiť na spoluobvinených alebo na svedkov, alebo mariť dôkazy, a tiež, že bude pokračovať v trestnej činnosti
5_15092021_okresny_sud_ba_3_akcia_uis810151
Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu (OS) Bratislava III bude v stredu podvečer rozhodovať o návrhu prokurátora Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave stíhať osoby zadržané v rámci akcie Úradu inšpekčnej služby (ÚIS). Na snímke zadržaný Pavol Ď. prichádza v sprievode polície na Okresný súd (OS) Bratislava III, 15. septembra 2021 v Bratislave. , TASR/Pavol Zachar
  • Súd to zdôvodnil ako takzvanú kolúznu a preventívnu väzbu
  • Súd tak urobil z dôvodu obavy, že bude pôsobiť na spoluobvinených alebo na svedkov, alebo mariť dôkazy, a tiež, že bude pokračovať v trestnej činnosti

Okresný súd Bratislava III vzal do väzby obvineného vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána Čurillu. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak, súd tak urobil z dôvodu obavy, že bude pôsobiť na spoluobvinených alebo na svedkov, alebo mariť dôkazy, a tiež, že bude pokračovať v trestnej činnosti. Ide tak o kolúznu a preventívnu väzbu.

Súd nenahradil väzbu dohľadom probačného a mediačného úradníka, neprijal písomný sľub obvineného. Obvinený podal sťažnosť, o ktorej po doručení bude rozhodovať Krajský súd v Bratislave,“ doplnil Adamčiak.

Prokurátor krajskej prokuratúry Bratislava podal v stredu 15. septembra na Okresný súd Bratislava III návrh na väzobné stíhanie štyroch vyšetrovateľov NAKA aj dočasne povereného riaditeľa Úradu inšpekčnej služby Petra Scholtza. Ako informoval Denník N na svojom webe, prokurátor to zdôvodnil, že obvinení by mohli ovplyvňovať svedkov a pokračovať v trestnej činnosti.

Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby začiatkom týždňa vydal uznesenie o začatí trestného stíhania a vzniesol obvinenia voči dvom príslušníkom Národnej kriminálnej agentúry Jánovi Čurillovi a Pavlovi Ďurkovi pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločin marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva.

Pokyn na vznesenie obvinenia vydal prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava. Obvinenie sa týka ovplyvňovania výpovedí svedkov. Inšpekcia ministerstva vnútra obvinila ďalších dvoch zadržaných vyšetrovateľov NAKA zo zneužitia právomocí verejného činiteľa.

Ako na svojej internetovej stránke informoval Denník N, ide o Milana Sabotu a Štefana Mašina. Obvinili už aj dočasného šéfa policajnej inšpekcie Petra Scholtza, ktorého zadržali v pondelok. Obvinený je zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti.

Zdroje: SITA, DenníkN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK