Výskumní pracovníci v oblasti genetiky jasajú. Podarilo sa im zvrátiť príznaky starnutia

  • Výskumníci z Univerzity v Alabame vyvolali mitochondriálnu dysfunkciu u myší
  • Mitochondriálna dysfunkcia spôsobuje vrásky a šedivosť vlasov
  • Po zvrátení mitochondriálnej dysfunkcie zmizli príznaky starnutia pokožky
freestocks-org-140598-unsplash
Unsplash
  • Výskumníci z Univerzity v Alabame vyvolali mitochondriálnu dysfunkciu u myší
  • Mitochondriálna dysfunkcia spôsobuje vrásky a šedivosť vlasov
  • Po zvrátení mitochondriálnej dysfunkcie zmizli príznaky starnutia pokožky

Výskumní pracovníci v oblasti genetiky vo svojej bezprecedentnej štúdii zvrátili známky starnutia u myší zredukovaním vrások a nárastom nových vlasov, ktoré boli menej šedé. Výskumníci na univerzite v Alabame v Birminghame použili antibiotikum spôsobujúce starnutie tým, že spôsobuje dysfunkciu mitochondrií v bunkách. Ako starneme, mitochondrie, energetické elektrárne buniek, sa stávajú dysfunkčnými. Keďže mitochondria produkuje 90% energie, ktoré bunky potrebujú na prežitie, dysfunkcia môže viesť k ochoreniam súvisiacim s vekom ako sú kardiovaskulárne ochorenia a rakovina.

Vedci vyvolali starnutie u myší pridaním antibiotika doxycyklínu do ich stravy a vody, aby tak vyvolali mutáciu. Doxycyklín pôsobí na enzým potrebný na replikáciu mitochondriálnej DNA, ktorá vyčerpáva zásoby a spôsobuje ich dysfunkciu. Po štyroch týždňoch podávania doxycyklínu sa u myší prejavila sivá srsť, jej vypadávanie, spomalené pohyby a letargia. Po štyroch až ôsmich týždňoch sa prejavili vrásky.

Tieto účinky mohli byť zvrátené iba zastavením podávania dávok doxycyklínu na jeden mesiac, čo umožnilo obnovenie vyčerpanej mitochondriálnej DNA. Hoci zastavenie podávania doxycyklínu u myší ovplyvnilo proces starnutia kože, v orgánoch bola pozorovaná len malá zmena, čo naznačuje, že mitochondrie zohrávajú dôležitejšiu úlohu v rôznych oblastiach.

Doktor Keshav Singh, profesor genetiky na UAB School of Medicine, uviedol, že tento model u myší by mal poskytnúť nevídanú príležitosť na vývoj preventívnych a terapeutických stratégií vývoja liekov na zvýšenie mitochondriálnych funkcií pri liečbe starnutia kože a patológie vlasov a iných ľudských ochorení, pri ktorých hrá dôležitú rolu mitochondriálna dysfunkcia.

Koža myší s mutáciou mala zvýšený počet kožných buniek, abnormálne zhrubnutie vonkajšej vrstvy, dysfunkčné vlasové folikuly a zvýšený zápal, ktorý zjavne prispieva k patológii kože. Možnosť zastaviť tvorbu vrások a šedých vlasov v dôsledku zvrátenia mitochondriálnej dysfunkcie je „prekvapujúce“, tvrdí Dr. Singh.

Dodal tiež, že sú potrebné ďalšie experimenty na určenie toho, či fenotypové zmeny v iných orgánoch môžu byť tiež obnovené obnovením mitochondriálnej DNA.

Zdroj: Daily Mail

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech