Chceš si oddýchnuť a ušetriť stovky eur? Vyskúšaj baltické pláže v Poľsku s bielym karibským pieskom

  • Dovolenka pri Baltickom mori má viaceré výhody
  • Potešia ťa poľské ceny, kvalitné služby, ale aj jednoduchá doprava
Polostrov Hel, zdroj: pinterst.com
  • Dovolenka pri Baltickom mori má viaceré výhody
  • Potešia ťa poľské ceny, kvalitné služby, ale aj jednoduchá doprava

Ak ti pri predstave Poľska ako prvé napadnú trhy, krowky, Varšava či Krakov, tak čítaj ďalej. Poľsko ti totiž ponúka lacné nákupy a historické pamiatky, ale aj skvelú dovolenku pri mori. A to za pár drobných.

K susedom lietadlom aj autom

Ak bývaš na strednom alebo východnom Slovensku, určite vieš, že Poľsko máš naskok autom. Ak sa s ním vyberieš na pláže Baltického mora, využiješ ho určite aj na výlety v okolí. Zo západu Slovenska sa ti skôr oplatí využiť leteckú dopravu.

 

Príjemné počasie

Počasie je trošku chladnejšie a tak je táto krajina príjemným vykúpením z horúčav, ktoré nás prenasledujú každé leto. Pláže našich poľských susedov sa navyše vyznačujú bielym a jemným pieskom a teplota mora sa pohybuje okolo 20 °C. Je škoda, že sa Slováci tieto destinácie nesnažia objavovať. Azda ťa inšpirujeme a rozhodneš sa vyskúšať niečo nové.

Dobré jedlo za rozumnú cenu

Poľské jedlá sú kombináciou kuchýň zo strednej Európy a Škandinávie. S ohľadom na históriu mali na poľskú kuchyňu vplyv aj židovská, francúzská, turecká a talianska kuchyňa. Vďaka talianskej kuchyni konzumujú viac zeleniny, ktorú podávajú v surovom, dusenom a varenom stave. Typická je úprava zeleniny na „poľský spôsob“, kedy uvarenú zeleninu polejú rozpusteným maslom a posypú opraženou strúhankou.

Chlieb alebo minerálka ťa budú v Poľsku stáť v priemere 50 centov. Za kávu zaplatíš okolo 1 eura a za pivo okolo 1,60 eura.  V reštauráciách sa naješ od 4 do 12 eur. V prímorskej oblasti sa neboj ochutnať pečené alebo grilované ryby a ďalšie lokálne špeciality.

Poľský polostrov Hel

Jednou z najobľúbenejších častí Poľska je piesočnatý polostrov Hel. Špecifickú atmosféru dotvárajú piesočné duny, ktoré sa tiahnu pozdĺž celého pobrežia. Hel dokáže svojich návštevníkom zabaviť nielen možnosťami oddychu, ale aj športového vyžitia a mimoriadne poteší priaznivcov windsurfingu a plachtenia. Niektoré mestečká na tomto polostrove ponúkajú zaujímavé okružné plavby po celom pobreží.

Na tento ľúbezný polostrov sa dostaneš z Varšavy. Z hlavného mesta Poľska sa na polostrov dostaneš vlakovým spojením. Romantici môžu absolvovať po trati celú cestu.  Treba však rátať s tým, že bude drahšia než tá letecká.

Každý si tu určite pochutná na výbornom jedle. Polostrov vám ponúkne nielen tradičné poľské pochúťky ako slané syrčeky, klobásky a sladké koláče, ale aj miestne špeciality, ktorými sú rôzne spracované ryby. Poľský spôsob úpravy rýb je výdatnejší, než sme zvyknutí z juhu Európy a ponúka novú formu zážitku.

Útočisko tuleňov

Na Hele môžete navštíviť Fokarium, ktoré ponúka útočisko zraneným tuleňom a ich opusteným mláďatám. Stará sa o environmentálnu rovnováhu v regióne. Fokarium je hrdé, že tulene tu majú vytvorené ideálne podmienky a napriek tomu, že priestor je verejný, návštevníci nijako nezasahujú do životov zvierat. Je možné sa ne iba dívať.

Maják zo 16. storočia

Stále funkčný červený maják zo 16. storočia nájdeš v mestečku Hel – áno volá sa rovnako, ako celý polostrov. Vďaka jeho výnimočnosti patrí medzi obľúbené atrakcie turistov aj miestnych. Okrem skvelej vyhliadky ponúka aj výborné jedlo v reštaurácii, ktorá je jeho súčasťou.

To, že dodnes funguje, je vykúpením zo strastí, ktoré sprevádzali jeho budovanie. Pôvodne v Hele navigoval lode oheň z veže miestneho kostola. Ten však vyhorel, a tak sa miestni rozhodli vybudovať maják. Aj ten sa im, bohužiaľ, dva razy zrútil. Posledný pokus sa udial v 19. storočí a drží dodnes. V prvej polovici 20. storočia získal elektrické svetlo.

Ubytovanie

Ubytovať sa na tomto polostrove môžeš už od 74 eur na týždeň pre dve osoby. Maximálna cena, ktorú sa nám podarilo objaviť, bola 223 eur pre dve osoby na týždeň. Hodnotenie na TripAdvisore je našťastie vysoké aj v prípade tých najlacnejších variant.

View this post on Instagram

#wakacje #hel #nofilter #nofilterneeded

A post shared by Anna Niemyjska (@annaniemyjska1) on

Zdroj: WizzAir.com, Freemeteo.sk, TripAdvisor.sk, PolandTravel.com, Fokarium.com, Culture.pl,

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá