Vyskúšali sme: Medirex ponúka sérologické testy na koronavírus. Ako fungujú, koľko stoja a čo znamená pozitivita?

  • Medzi antigénové a PCR testy sa už pridávajú aj sérologické. Čo zisťujú a čo znamená pozitivita?
  • Ako nové testy reagujú na vakcínu a po koľkých dňoch je možné sa otestovať?
  • Zatiaľ čo mnohé testovanie na koronavírus je sprevádzané čakaním, čoraz populárnejšie sú alternatívy, kde je možné sa objednať na presný čas
Testy
Startitup/Matúš Majer
  • Medzi antigénové a PCR testy sa už pridávajú aj sérologické. Čo zisťujú a čo znamená pozitivita?
  • Ako nové testy reagujú na vakcínu a po koľkých dňoch je možné sa otestovať?
  • Zatiaľ čo mnohé testovanie na koronavírus je sprevádzané čakaním, čoraz populárnejšie sú alternatívy, kde je možné sa objednať na presný čas

PCR testy sú v súčasnosti najspoľahlivejšou cestou, ako identifikovať prítomnosť koronavírusu v tele človeka. Aj keď sa úroveň štátnych a samosprávnych testov neustále zlepšuje, veľké množstvo Slovákov stále preferuje testovanie v súkromných laboratóriách, kde je na výber viacero druhov testov a flexibilita je omnoho väčšia.

Slovenským lídrom v testovaní na koronavírus je s veľkým náskokom Medirex, ambiciózna domáca firma zameraná na laboratórnu diagnostiku ľudského tela celkovo. Že nespí na vavrínoch dokazujú aj nové sérologické testy, na ktoré sa Slováci začali vo veľkom objednávať.

Vo veľkom množstve rôznych testov však už začína byť zmätok – podrobne sme sa preto pozreli na to, ako fungujú nové sérologické testy, ako sa odoberá a vyhodnocuje vzorka a čo pre nás znamená pozitívny či negatívny výsledok.

zdroj: Matúš Majer / Startitup - Laboratórna doktorka MUDr. Petra Nottná odoberá Sime 5 ml krvi kvôli analýze protilátok na koronavírus.

Sérologický test v skratke

Na test je potrebné prísť osobne do jedného z mnohých odberových centier po Slovensku – nejde však o klasické kontajnery na PCR testy, no o bežné ambulancie v pobočkách Medirexu. Na sérologické testy sa objednáva cez nový prepracovaný e-commerce systém, ktorým sa spoločnosť pochválila v druhej polovici minulého roka.

Ako to funguje: Lekárka na odberovom centre z lakťovej jamky odoberie 5 ml krvi, ktoré následne v individuálnej skúmavke putujú do špecializovaného laboratória, kde sa skúma prítomnosť protilátok, vďaka čomu vznikne presný pohľad na aktuálny stav imunitného systému.

Ide teda o protilátkový test, ktorý protilátky hľadá v krvnom sére. Znamená to, že na rozdiel od PCR testov nedetekuje koronavírus samotný, ale protilátky, ktoré telo vytvára v reakcii na prítomnosť koronavírusu. Test sa neodporúča realizovať hneď po kontakte s nakazeným, keďže tvorba protilátok trvá niekoľko dní.

Výsledky pacientov sú dostupné najneskôr do 4 dní cez e-mail, SMS či pacientskú zónu online.

Prečo tak dlho? Vzorky sa testujú pokrokovou ELISA metódou, ktorá naraz vyžaduje testovať 92 vzoriek. „Pre istotu uvádzame 3 až 4 dni, no v drvivej väčšine prípadov sú pacienti informovaní hneď na ďalší deň,“ vysvetľuje laboratórna doktorka MUDr. Petra Nottná.

Video: Ako funguje sérologický test?

Dva testy. Ktorý je lepší?

Sérologické testy Medirex ponúka v dvoch variantoch, zatiaľ čo jeden testuje prítomnosť troch typov protilátok, druhý skúma len IgG protilátky. Ktorý zodpovie tvoje otázky lepšie?

Komplexná odpoveď na COVID-19 – Protilátky IgA, IgM, IgG:

Sérologický test sa v laboratóriu skúma na prítomnosť všetkých protilátok – imunoglobulínov IgA, IgM a IgG. Vďaka komplexnému prehľadu o stave protilátok v tele dostane pacient nielen odpoveď, či koronavírus prekonal alebo nie, ale v prípade pozitivity aj to, v akej fáze infekcie je. 

Napríklad IgM je imunoglobulínom akútnej fázy infekcie, keďže sa tvorí 7. až 10. deň po kontakte s vírusom. IgA zasa hovorí o slizničnej imunite, keďže ochorenie Covid-19 postihuje dýchacie cesty. Jediný skutočne neskorší imunoglobulín je IgG, ktorý sa začína tvoriť až v neskoršej fáze, približne 14 dní po kontakte s vírusom. V organizme pretrváva mesiace až roky.

Máme tu tak tri premenné, na základe ktorých sa dá určiť, či pacient už ochorenie Covid-19 prekonal a v prípade, že je pozitívny, tak či už infekcia dosiahla akútnu fázu alebo či je pacient v závere ochorenia.

Pre koho sa to hodí? Ak máš podozrenie, že si ochorenie prekonal, sérologický test to so spoľahlivou presnosťou odhalí. V prípade podozrenia na pozitivitu je možné odhaliť, v akej fáze ochorenia sa pacient nachádza.

Prekonané ochorenie COVID-19 – Protilátky IgG:

Tento test skúma len jednu skupinu protilátok – IgG. Vďaka nim vieme povedať, či pacient koronavírus už prekonal alebo nie. Test má však predovšetkým informačný charakter, tieto protilátky sa totiž spoľahlivo tvoria až 14 dní po ochorení, teda v neskoršej fáze. Telo si ich následne udrží mesiace až roky po infekcii.  Či už pacient príznaky mal alebo nie, je pravdepodobné, že mu protilátky zabezpečia imunitu proti koronavírusu na určitý čas (slovenské vyhlášky rátajú s dobou minimálne 3 mesiace).

Pre koho sa to hodí? Ak máš podozrenie, že si ochorenie prekonal a bolo to v minulosti, tento test to so spoľahlivou presnosťou potvrdí alebo vyvráti. Má však skôr informačný charakter vzhľadom na to, že nereflektuje aktuálnu prítomnosť/neprítomnosť vírusu v tele, keďže je tvorba IgG protilátok oneskorená.

zdroj: Medirex – Protilátky triedy IgG sa začínajú tvoriť približne po 14. dni. V tele ich človek môže mať až roky.

Aj pri očkovaní

Sérologické testy Medirexu hľadajú protilátky, ktoré u nás vytvára nielen vírus samotný, ale aj vakcína. Čo to pre nás znamená? Detekujú sérologické testy aj protilátky „z vakcíny“ a nie „z vírusu“?

Vakcíny v skratke: Ako je vidno z každého obrázku, koronavírus je charakteristický špecifickými výbežkami, takzvanými spike proteínmi. Ak ich do tela vieme dostať v neškodnej forme (bez zvyšku koronavírusu), telo si ich zapamätá a pripraví si protilátky pre prípad, že by raz zaútočil reálny koronavírus.

Vakcíny od Pfizeru a Moderny sú takzvané mRNA vakcíny. Z vírusu vedci izolovali genetickú informáciu – akýsi návod na to, ako spike proteín postaviť. Keď sa do tela vpichne, bunky si unikátny proteín naozaj postavia. Imunitný systém ho však detekuje ako cudziu látku a okamžite ho zničí, pričom si ho zapamätá pre budúcnosť.

Vakcína od AstraZeneca na to ide komplikovanejšie a informáciu o unikátnom proteíne prenáša pomocou špeciálneho nosiča, neškodného adenovírusu, do ktorého bola informácia vložená.

Akúkoľvek z aktuálne schválených vakcín použiješ, tvoje telo si postaví spike proteín, imunitný systém ho zničí a vytvorí si protilátky. Prítomnosť týchto protilátok následne sérologické testy od Medirexu dokážu zistiť, vďaka čomu sa vieš uistiť, či je vakcína naozaj efektívna a či imunitný systém zareagoval správne. Aby si však mal stopercentnú istotu, testovať by si sa mal až 2 týždne po druhej dávke.

 

Medirex našiel riešenie, ako nečakať v rade

Jedným z najdôležitejších aspektov testovania na koronavírus nie je testovanie samotné, no spôsob, ako sa naň dostať. Aj na Slovensku sme pritom pravidelne svedkami zlyhávajúcich registrácií.

Medirexu sa to však zatiaľ nielenže darí dobre, no nedávno dokonca spustili nový webový e-commerce systém, ktorý funguje aj na objednávky, no najmä slúži ako akási lekárska karta pacienta – online sú dostupné všetky výsledky rôznych testov (Medirex ich ponúka desiatky) aj s odporúčaniami od lekárov. Pod jedným účtom je tak kompletný profil pacienta s jeho minulými výsledkami a budúcimi objednávkami a termínmi.

Takýto projekt na Slovensku zatiaľ nemá obdobu – prakticky ide o webovú aplikáciu, prostredníctvom ktorej si človek môže pohodlne a prehľadne sledovať zdravie na základe diagnostických testov.

Objednanie sa na sérologický test cez online systém Medirexu:

Kľúčovým faktorom je jednoduchosť a komplexný systém, vďaka ktorému sa môžu klienti prihlásiť na jednotlivé odbery. Objednanie na testy a registrácia klienta prebieha cez webový systém, v ktorom si každý záujemca vyberie presný čas, dátum a miesto. Takto je možné sa rýchlo zaregistrovať, vybrať si konkrétne vyšetrenie, zaplatiť zaň cez internet a následne len prísť do jedného z 38 odberných miest na Slovensku.

Pre lepšie porozumenie sú výsledky v podobe grafu, pričom každá informácia je dopodrobna vysvetlená – aj pre ľudí, ktorí nemajú lekárske vzdelanie. Systém súčasne dokáže vyhodnotiť jednotlivé výsledky komplexne. Ak sú niektoré výsledky mimo normy, pacientská zóna odporučí ďalšie vyšetrenia alebo navrhne postup v starostlivosti o jeho zdravie.

Pacient má neustále celú históriu vyšetrení vždy pri sebe. Všetky výsledky testov sa zhromažďujú v jednej sekcii v pacientovom profile a keď potrebuje, k výsledkom či testom sa vie kedykoľvek preklikať na telefóne alebo počítači.

„Do budúcna plánujeme aj konzultácie s laboratórnym lekárom, ktorý pomôže ďalej nasmerovať nášho pacienta v jeho liečbe alebo udržaní si jeho zdravia,“ teší sa laboratórna doktorka Nottná.

zdroj: Matúš Majer / Startitup - V laboratóriách sa analyzujú vzorky na zistenie protilátok na koronavírus, potravinové intolerancie či špecializované testy pre mužov a ženy.

Prevencia nad zlato

Predchádzať chorobám je jednoduchšie, pohodlnejšie a lacnejšie než ich liečiť. Pravidelné testovanie, ktoré poskytuje obraz o vlastnom tele preto dáva perfektný zmysel. Včasná liečba je účinná zbraň pred vážnymi následkami.

Medirex je na Slovensku síce aktuálne známy najmä kvôli testom na koronavírus, no ambiciózna slovenská firma ponúka desiatky vyšetrení v oblasti alergií, intolerancií, genetiky, zdravia mužov i žien či celkovej prevencie chorôb. Výsledky testov prichádzajú aj s celkovým odporúčaním do budúcnosti a v Medirexe ich majú na starosti desiatky skúsených slovenských lekárov.

zdroj: Matúš Majer/Startitup - Laboratórna doktorka MUDr. Petra Nottná vysvetľuje, že výsledok bude známy najneskôr do štyroch dní.
zdroj: Matúš Majer / Startitup - RNDr. Elena Tibenská, PhD., medicínska riaditeľka laboratórií Medirex, spoločne so skúsenými lekármi analyzujú vzorky testov v laboratóriu.
Zdroj: Medirex

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá