Vysokorýchlostný internet zadarmo v mestách a obciach môže byť realitou od mája

  • Program WIFI4EU poteší ľudí v tisíckach európskych lokalít.
bb1
  • Program WIFI4EU poteší ľudí v tisíckach európskych lokalít.

Počul si už o programe WIFI4EU (Wi-Fi pre EÚ)? Hlavnou myšlienkou je zabezpečenie bezplatného vysokorýchlostného internetu v mestách a obciach členských štátov EÚ. Dobrou správou je, že Rade Európskej únie sa tento nápad celkom pozdáva a mieni sa ním zaoberať. Túto informáciu potvrdil aj podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.
Avšak zámer zaviesť v tisíckach európskych miest aobcí internet zadarmo sa priveľmi nepáči telekomunikačným operátorom, ktorým by sa štát takýmto spôsobom „babral“ do ich remesla. Väčšinou argumentujú tým, že poskytnutie služieb zadarmo by narušilo priebeh štandardnej hospodárskej súťaže. Ministri v Bruseli sa preto museli zaoberať aj otázkou, ako uspokojiť samotných operátorov internetu.

Stitched Panorama

zdroj fotografie:gotravelaz.com
Zdá sa však, že poskytovatelia internetu sa nemusia priveľmi obávať, so schválením tohto návrhu sa im črtá aj nový model podnikania. Cez program WIFI4EU totiž mestá a obce získajú zdroje iba na výstavbu infraštruktúry a na natiahnutie optických káblov a inštaláciu routerov. Operátori sa tak budú môcť dohodnúť s mestami na mesačnom paušále za poskytnutie vysokorýchlostného internetu. Ten bude v tisíckach európskych miest dostupný zadarmo. O rýchli internet tak môžu byť obohatené centrá miest, knižnice alebo úrady. Program presadený slovenským predsedníctvom hovorí o jednoduchom modeli, keď mestá a obce budú môcť elektronicky požiadať o finančný príspevok vo výške 15 000 až 20 000 eur zo strany Európskej komisie.

 

66

zdroj fotografie:fortune.com
Odhadom by z tohto programu malo profitovať 6 000 až 8 000 miest a obcí v EÚ, pričom platí, že kto sa skôr prihlási, má väčšie šance. Táto téme mala v rámci predsedníctva celkom veľký úspech a už za dva mesiace sa podarilo dospieť k čiastočnej dohode v Rade ministrov. Európsky parlament bude zasadať už tento mesiac, ak pôjde všetko podľa plánu a finančná stránka programu bude schválená WIFI4EU sa stane realitou. Či sa ministrom podarilo na návrhu zhodnúť, sa dozvieme najneskôr 19. decembra, kedy bude prebiehať posledná schôdza pod vedením slovenského predsedníctva. Realizácia celého projektu, by sa tak mohla začať už v priebehu mája 2017.

zdroj:consilium.europa.eu zdroj titulnej fotografie:arnikatravel.com/blogspot.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech