Vyspovedali sme známe osobnosti: Sú na telefóne závislí?

  • Už dávno neslúži len na telefonovanie. Známa fotografka Petra Ficová využíva smartfón napríklad na vzdialené kontrolovanie svojej ratolesti. Laci Strike prepadol čierno-bielej fotografii a komik a moderátor Ján Gordulič by vyhodil mrznúci telefón bez milosti do koša. Známe osobnosti nám porozprávali, koľko hodín trávia s mobilom v ruke a kedy ich dokáže vytočiť.
osobnosti-huawei
Huawei
  • Už dávno neslúži len na telefonovanie. Známa fotografka Petra Ficová využíva smartfón napríklad na vzdialené kontrolovanie svojej ratolesti. Laci Strike prepadol čierno-bielej fotografii a komik a moderátor Ján Gordulič by vyhodil mrznúci telefón bez milosti do koša. Známe osobnosti nám porozprávali, koľko hodín trávia s mobilom v ruke a kedy ich dokáže vytočiť.

Ani chvíľa na zmar

Ján Gordulič používa smartfón hlavne na fotografovanie a pracovné „vybavovačky“. Preto sa teší, že si svoj najnovší model smartfónu môže pripojiť na akúkoľvek obrazovku a pohodlne pracovať. „Ten moment, keď si pri cestovaní vezmem len klávesnicu a myš a nebudem si musieť brať celý počítač.“

Laci Strike priznáva, že je vďaka smartfónu rýchlejší: „Keď som chcel kedysi urobiť výstup na sociálnu sieť, musel som mať so sebou kvalitný fotoaparát, preniesť snímky do počítača a tam upraviť. Teraz to všetko spravím v jednej aplikácií a výsledná fotka je fakt kvalitná, napríklad Leica objektívy v telefónoch Huawei fotia dokonale.“

Profesionálna fotografka Petra by si svoju prácu bez mobilu už nedokázala predstaviť. „So spolupracovníkmi si posielame nápady, so štylistom šaty, s make-up artistkou návrhy make-upu na fotenia. Keď je na fotení nejaká voľnejšia chvíľa, kým čakám až sa modelky alebo celebrity upravia, tak vybavujem maily. Každú chvíľu viem využiť efektívne.“

Nonstop k dispozícii

Takmer neustále „na linke“ zastihnete choreografa Laciho. Tvrdí, že najmä kvôli komunikácii a zabezpečovaniu tanečníkov na akcie.

Ján aj Petra trávia s telefónom v ruke približne štyri hodiny denne. Celebritná fotografka dodáva, že ho okrem komunikácie používa aj na sledovanie dieťaťa cez nainštalovanú kameru, keď nie je doma.

Gordulič si zas spravuje vlastnú webstránku, projekt Silné reči aj Ťažký týždeň. Na sociálne siete nevyužíva žiadneho profesionálna, ale fanúšikom odpovedá on osobne..

Všetci traja vymenili skenery za mobily, a zmluvy aj dôležité dokumenty si zaznamenávajú priamo na smartfón. Svorne tvrdia, že perfektný fotoaparát a digitálny zoom je pre nich preto životne dôležitý.

Čo ich na mobiloch vytáča

„Keď niečo nefunguje rýchlo a musím čakať, to je úplne najväčšie peklo. Keď ťuknem a nič sa nestane, tak ťuknem znova, a keď sa nič nestane, tak potom už nasleduje hodenie do koša. Naozaj operujeme srdcia, lietame na mesiac a smartfón nemôže fungovať rýchlo?“ Sťažuje sa Ján Gordulič.

Profesionálny tanečník dopĺňa: „Dôležité je, aby som mal spoľahlivý telefón, ktorý ma nezradí, nevybije sa, keď ho potrebujem. Aby som stále nenosil nabíjačku a nenabíjal niekde v kaviarňach. Myslím, že Huawei Mate 10 Pro to dáva úplne s prehľadom. Batéria mu vydrží dva dni, čo normálne nechápem.“

Soboty bez telefónu

Napriek veľkému nasadeniu, sa na mobile necítia byť závislí. Gordulič má s manželkou dohodu, že sobota je bez telefónov.

Petra priznáva, že má mobil v rukách často, no s dieťaťom má už iné priority a návyky. „Niekedy mám toľko roboty s bábätkom alebo varením, že aj štyri hodiny neodpíšem na žiadnu správu.“

Laci Strike zvykne smartfón dokonca na noc vypínať. Podobne ako Gordulič, väčšinu času má telefón v tichom režime a venuje sa mu, až keď má naň čas.

Často sa diskutuje o tom, či moderné komunikačné technológie ničia komunikáciu medzi ľuďmi. Podľa známej fotografky to je však príjemné zlepšenie života, pokiaľ to vie človek správne korigovať: „Veľa ľudí argumentuje tým, že v minulosti sa ľudia viac rozprávali a stretávali. Ja si skôr myslím, že sme mali užší okruh ľudí. Teraz napríklad vidím ako žije moja spolužiačka zo základnej školy na Havaji. Vidím diela iných ľudí, čo je pracovne inšpiratívne a nakopne ma to k výkonu. Pre mňa je to aj reklama mojej práce, niekde fotíme a dáme o tom ľuďom vedieť.“

Selfie nie je len pre mileniálov

Laci s Petrou sú fanúšikmi skupinových selfie, ktoré majú, podľa ich slov, pre fanúšikov vyšší prínos. „Selfie mi nevadí, beriem to ako informačnú záležitosť, nie ako umeleckú“, vysvetľuje svoj pohľad Strike. Aj Gordulič využíva selfie: „keď je nejaká veselá situácia, tak sa snažím odfotiť si dobré selfíčko. Sledujem, že to zaujíma fanúšikov. Tak sa snažím, aby videli viac z môjho života.“

Tlačené fotografie sú stále „in“

Rodinné fotografie zvykne Gordulič fotiť smartfónom a potom ich vytlačí. Ficová si tiež rada oddýchne od zrkadlovky: „Na začiatku mojej fotografickej kariéry som mala počas pracovných dní foťáku dosť. Keď som potom išla na dovolenku, tak som absolútne ničím nefotila. Spätne vás to ale mrzí, lebo sú momenty, ktoré by ste chceli zachytiť. Je plus, že dnes máme fotoaparát v mobile stále po ruke. Fotky si potom dávam vytlačiť a lepíme si ich doma na stenu.“

Laci Strike našiel vo fotení záľubu, rád zhotovuje fotografie aj na analóg. Vníma to ako zážitok: „Nevieš, či to vyjde, potom čakáš na vyvolanie a podobne. Má to úplne inú atmosféru“. Rád fotí čiernobielo, v čom mu Leica fotoaparát v smartfóne úplne vyhovuje. „Teraz sme porovnávali fotky. Doma hovorím Aničke, že odfoť ma. Ona používa inú značku. Cvakla ma a bol to strašný rozdiel A to nie je ten telefón až tak starý. Tak som si uvedomil, že Huawei teraz absolútne valcuje,“ dodáva Strike.

Pri fotení telefónom má Ján Gordulič vždy zapnuté rozdelenie na tretiny a snaží sa tak dodržiavať zlatý rez. Používa HDR mód, panorámy na výšku aj režim širokouhlej clony, tzv. bokeh efekt. Ten je obľúbenou funkciou aj u Laciho Strika.

Fotografka Petra si tiež pochvaľuje HDR mód aj širokouhlú clonu. S výsledným záberom je zvyčajne spokojná aj bez dodatočných úprav. „Pri Huawei sa mi stáva, že farby aj štruktúra sú tak pekné, že to nepotrebuje žiadny filter,“ dodáva.

Zdroj: Tlačová správa

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech