Vyššia nezamestnanosť predlžuje životy. Prekvapivé odhalenie ekonómov ide „proti logike“, toto sú dôvody

  • Nová štúdia vyvracia logické predpoklady
  • Vyššia nezamestnanosť má dokonca zvýšiť kvalitu života
Ilustračná foto
Ilustračné foto, Canva/Oleg Troino, Canva/iJeab
  • Nová štúdia vyvracia logické predpoklady
  • Vyššia nezamestnanosť má dokonca zvýšiť kvalitu života

Recesia, teda obdobie poklesu alebo nízkej ekonomickej aktivity (pozn. red.), prináša ekonomické ťažkosti najmä pre ľudí najmä kvôli tomu, že veľké množstvo obyvateľstva príde v období recesie väčšinou o prácu. Trpí ňou však aj celkové hospodárstvo jednotlivých štátov.

Prekvapením je tvrdenie ekonómov z Národného úradu pre ekonomický výskum, ktorí v novej štúdii tvrdia, že recesia či zníženie počtu pracovných miest môžu prispieť k nižšiemu počtu úmrtí.

Vyčíslili, že to obdobie recesie môže viesť až ku 2,3 % zníženiu miery úmrtnosti a efekt tohto poklesu môže pretrvávať najmenej 10 rokov. Odborníci sa v štúdii sústredili hlavne na obdobie Veľkej recesie v USA v rokoch 2007 – 2009, keď išlo o najhorší hospodársky pokles od Veľkej hospodárskej krízy.

Keď skúmali recesiu v rôznych častiach krajiny, prišli na to, že v skutočnosti viedla k menšiemu počtu úmrtí. Na každé jedno percento nezamestnanosti počas recesie pritom klesla miera úmrtnosti o 0,5 % a tento pokles trval najmenej 10 rokov.

Pokles úmrtia sa týkal hlavne týchto skupín

Odborníci sa zamerali na všetky vekové kategórie a aj úroveň vzdelania. Pokles úmrtí počas Veľkej recesie bol pritom podobný vo všetkých vekových skupinách. Prekvapujúco sa celkový pokles úmrtnosti počas recesie prejavil hlavne medzi ľuďmi so stredoškolským vzdelaním s maturitou alebo s nižším vzdelaním, a to aj pri skúmaní v rámci špecifických vekových skupín.

Konkrétne medzi dospelými vo veku 25 rokov a viac, sa pozreli odborníci na vplyv osobitne na osoby s maturitou alebo nižším vzdelaním v porovnaní s osobami s vyšším vzdelaním.

V období rokov 2007 – 2009 bolo každé zvýšenie miestnej nezamestnanosti o jeden percentuálny bod spojené s 0,8 % znížením miery úmrtnosti u osôb s maturitou alebo nižším vzdelaním, ale len s 0,014 % zvýšením u osôb s vyšším vzdelaním. 

mladí ľudia multikulturalizmus
zdroj: Unsplash / Gemma Chua-Tran

Starší ľudia sa na poklese úmrtnosti v tomto období podieľali vo výške 74,3 %. Pokles úmrtí bol podobný u mužov a žien, rôznych rasových a etnických skupín a rôznych vekových skupín. Jednou z výnimiek tohto trendu boli úmrtia na rakovinu, na ktoré recesia nemala žiaden vplyv.

Na každých 25 ľudí vo veku 55 rokov pripadá podľa štúdie jeden rok života navyše v dôsledku recesie. Aj v oblastiach, ktoré sa do roku 2016 hospodársky zotavili, pretrvával pokles úmrtí. Podľa autorov štúdie to dokazuje, že vplyv recesie na zdravie pretrváva.

Poznáme dôvody poklesu úmrtí

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Národný úrad pre ekonomický výskum, VoxEU - CEPR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá