Výstavba kritizovanej celoročnej lyžiarskej haly na Donovaloch je nateraz zastavená

  • Prokurátorka Okresnej prokuratúry Banská Bystrica žiadala vo februári tohto roka zrušiť územný plán obce Donovaly, ktorý počítal s výstavbou haly
  • Okresný úrad v Banskej Bystrici zrušil toto rozhodnutie a vec vrátil na prejednanie
Donovaly lyžiarske stredisko Donovalley s.r.o.
Donovalley s.r.o.
  • Prokurátorka Okresnej prokuratúry Banská Bystrica žiadala vo februári tohto roka zrušiť územný plán obce Donovaly, ktorý počítal s výstavbou haly
  • Okresný úrad v Banskej Bystrici zrušil toto rozhodnutie a vec vrátil na prejednanie

Panovalo mnoho názorov na výstavbu celoročnej lyžiarskej haly na Donovaloch. Odpor vyústil až do petície a žaloby, v dôsledku čoho dostala výstavba na teraz červenú, informuje o tom regionálny denník MY Bystrica. Okresný úrad v Banskej Bystrici zrušil územné rozhodnutie obce z mája tohto roka, a vec vrátil na nové prejednanie.

Petíciu proti jej výstavbe podpísalo viac ako 22 tisíc ľudí z celého Slovenska. Prokurátorka Okresnej prokuratúry Banská Bystrica žiadala vo februári tohto roka zrušiť územný plán obce Donovaly, ktorý počítal s výstavbou haly. Zmena tohto plánu nebola v súlade s územným plánom Banskobystrického samosprávneho kraja. Na nesúlady s územným plánom upozorňovali aj obyvatelia obce. 

zdroj: Donovalley s.r.o.

V petícii sa signatári vyjadrili, že dôjde k vážnym zásahom, medzi ktoré bude patriť aj výrub stromov, dopad na podzemné vody, zdroj pitnej vody či prehustenú dopravu na spojnici medzi Banskou Bystricou a Liptovom. Na okolie by mohol taktiež vplývať aj hluk z chladiarenských zariadení, ktoré budú obrovské centrum poháňať.

Územie, kde by mala hala stáť, sa nachádza v ochrannom pásme Národného parku Nízke Tatry, kde platí druhý stupeň ochrany.

Na webovej stránke letnej lyžiarskej haly developer Igor Obšajsník uvádza, že projekt prešiel posúdením úradov a kontrolami štátnych autorít v oblasti životného prostredia. V konaniach neboli proti nemu podané žiadne odvolania. 

zdroj: Donovalley s.r.o.

„Laicky vysvetlené, územie, na ktorom je naplánovaná výstavba Donovalley Resort, je na rovnakej úrovni ako ostatné zastavané územia obce Donovaly,“ poznamenal projektový manažér. 

Dodal, že záverečné stanovisko posudzovania vplyvov na životné prostredie uvádza, že odsúhlasený projekt je prijateľný z hľadiska celkových vplyvov. Rovnako nie sú projektom ohrozené vodné zdroje ani geofondové plochy.

zdroj: Donovalley s.r.o.

Hala za 60 miliónov eur

Lyžiarska hala Donovalley Resort má slúžiť na celoročné lyžovanie, snowbordovanie, plávanie, korčuľovanie a hokej. Súčasťou haly by mali byť aj reštaurácie a bary, hotel, oddychová zóna a konferenčné priestory, uvádza sa v zámere projektu. Hala by mala mať rozlohu 4,50 hektára a stáť 60 miliónov eur. 

Tri hlavné zjazdovky budú určené pre lyžiarov a snowboardistov a ďalšie dve samostatne oddelené pre školu lyžovania pre najmenších. Vnútorná teplota v hale sa bude pohybovať stále pod bodom mrazu a na výrobu snehu sa využije umelé zasnežovanie. Dopravu zabezpečí sedačková lanovka, ale aj klasické vleky.

zdroj: Donovalley s.r.o.

Európsky unikát

Donovaly majú podľa developera na výstavbu haly dobré predpoklady v podobe vybudovanej infraštruktúry cestovného ruchu a dobrej polohy vzhľadom na plánovaných návštevníkov. 

Cieľovou skupinou sú rodiny s deťmi a široká verejnosť z okruhu do 300 km, kde žije cez 30 miliónov, obyvateľov z  Poľska, Čiech a Moravy, Maďarska a Slovenska. Plánovaná ročná návštevnosť projektu má presiahnuť 200 000 návštevníkov.

zdroj: Donovalley s.r.o.

To podľa developera projektu ďaleko presahuje poskytované ubytovacie a stravovacie kapacity poskytované v projekte. Preto sa zámer bude opierať aj o miestnu komunitu podnikateľov, živnostníkov a súkromných osôb, ktorí disponujú spolu asi 8 800 lôžkami priamo na Donovaloch. 

„Aktuálny trend výstavby lyžiarskych hál v lyžiarskych strediskách odštartoval zámer vo francúzskych Alpách, v horskom stredisku Tignes vo výške 2 100 m.n.m., kde redukcia ľadovca o 30% za posledné roky znemožňuje celoročné lyžovanie. Rovnako v Nórsku začne prevádzku v lete 2020 prvá lyžiarska hala v Škandinávii,“ objasňuje developer.

zdroj: Donovalley s.r.o.
Zdroje: MY Bystrica, Donovalley s.r.o., TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech