Výstrahy SHMÚ na piatok: Nad Slovenskom vyčíňa saharský prach, búrky ho stiahnu k zemi (PREDPOVEĎ)

  • Teploty sa dnes vyšplhajú k 35 °C
  • Nad Európou budú vyčíňať búrky
  • Hrozia dokonca aj tornáda
Na snímke chlapec vo fontáne v Bratislave počas letných horúčav a výstrahy pre Slovensko SHMÚ.
Ilustračné foto reprofoto/SHMÚ, TASR/Dano Veselský
  • Teploty sa dnes vyšplhajú k 35 °C
  • Nad Európou budú vyčíňať búrky
  • Hrozia dokonca aj tornáda

V piatok by si určite nemal podceňovať pitný režim. Ak nemusíš, von ani nechoď. Záver týždňa sa bude totiž na Slovensku niesť v znamení vysokých teplôt.

SHMÚ vydal aj výstrahy prvého stupňa, ktoré sa okrem horúčav budú týkať aj výskytu búrok. Portál iMeteo reportuje, že nie je vylúčené, že sa nad Európou budú tvoriť aj tornáda.

Extrémne teplo

Ako informovala agentúra TASR na severnej pologuli vo štvrtok 20. júna o 22. hodine 50. minúte stredoeurópskeho letného času (SELČ) začalo astronomické leto. Ide podľa záznamov o najskorší začiatok leta od roku 1796, kedy napr. v Bratislave nastal letný slnovrat o 19. hodine a 39. minúte miestneho času, informovali.

Po roku 1796 začiatok leta nastával spravidla 21. alebo 22. júna, dodávajú. Dátum 20. jún sa objavil opäť až v roku 2020, kedy bol letný slnovrat o 23. hodine a 43. minúte. Toto ročné obdobie pocítime aj na dnešných teplotách.

V piatok sa po zadnej strane tlakovej výše nad juhovýchodnou Európou od juhozápadu do našej oblasti prechodne obnoví prílev veľmi teplého vzduchu, píše iMeteo. Vzduch je pôvodom tropický a výsledkom budú skutočné horúčavy. Slnko sa za oblaky takmer neschová, oblačnosť bude len malá, prechodne zväčšená, ale len miestami. V horských oblastiach nie je vylúčený výskyt prehánok, ale intenzívne lejaky nečakaj.

Maximálna denná teplota sa bude pohybovať od 29 °C do 34 °C. Trochu chladnejšie bude len na Orave a pod Tatrami. Vzduch neochladí ani vietor, bude bezvetrie alebo len slabý vietor. Na juhozápade a postupne miestami aj inde prevažne južný vietor s rýchlosťou 3 až 7 m/s.

SHMÚ na dnes vydal výstrahu prvého stupňa pred vysokými teplotami. Týkať sa to bude Bratislavského, Banskobystrického, Nitrianskeho a Trnavského kraja.

teplomer
zdroj: Unsplash/Jarosław Kwoczała

 

Potrápiť nás môžu aj búrky, ktoré sa na nás rútia z Rakúska a z Moravy. Očakáva sa, že nad západné a severozápadné časti Slovenska by mohli doraziť už okolo 21:00 až 23:00 h. iMeteo však upozorňuje, že niektoré modely očakávajú, že búrky by mohli nad naše územie doraziť až v sobotu ráno, prípadne počas popoludnia.

Časová odchýlka je podľa nich aktuálne na úrovni okolo 12 hodín. Meteorológovia rovnako vydali výstrahu pred búrkami pre Bratislavský, Banskobystrický, Trenčiansky, Nitriansky, Trnavský a Žilinský kraj.

Intenzívne búrky a riziko tornáda

Ničivé počasie aktuálne trápi celú Európu. Silné búrky narobili škody vo viacerých krajinách, pripomína iMeteo. Okrem našej krajiny udreli aj v Nemecku či Českej republike, kde si, žiaľ, vyžiadali aj život jednej osoby. Nepriaznivé počasie má nad našim kontinentom pretrvávať aj v posledný deň týždňa.

Portál upozorňuje na pretrvávajúce výstrahy, pričom sa odvoláva na predpovednú službu Estofex. Najhoršia situácia sa očakáva v krajine, ktorá je obľúbenou destináciou aj pre slovenských dovolenkárov.

Ak sa v nasledujúcich týždňoch chystáš cestovať do Talianska, mal by si zbystriť pozornosť. To isté platí aj v prípade, ak sa chystáš vycestovať na futbalové EURO. Búrky očakávajú totiž aj v Nemecku, výstrahy neobišli ani susedné Česko či Poľsko.

V týchto krajinách sa môžu objaviť silné lejaky, veľké krúpy a intenzívny vietor. Najviac má počasie vygradovať na severe Talianska. Estofex uvádza, že nie je vylúčený ani vznik silných tornád.

Víkend predvedie všetko

Od nasledujúcich voľných dní môžeš očakávať čokoľvek. Ako totiž píše portál Počasie a radar, budú sa ženiť všetci čerti. Ráno bude na začiatku mimoriadne teplé. Odhaduje sa 24 až 16 °. V prvý deň víkendu môžeš čakať premenlivú, prevažne polooblačnú oblohu s častými prehánkami a lokálne aj silnejšími búrkami. Dážď tak môžeš očakávať kdekoľvek. Najmenej ho ale bude na juhozápade a juhovýchode Slovenska.

Podľa portálu iMeteo.sk sa musia Slováci pripraviť aj na vlnu saharského prachu, ktorá krajinu zasiahne počas piatkového večera a noci z piatka na sobotu, kedy búrky stiahnu prach smerom nadol.

Teploty budú premenlivé. Mali by dosiahnuť 24 až 26 °C na severe, až po 27 až 31 °C na juhovýchode Slovenska. Všetko ale budú ovplyvňovať búrky sprevádzané aj vetrom, a tak môže byť medzi jednotlivými časťami dňa veľký teplotný rozdiel.

Horúca bude aj nedeľa, ale prenikne ak nám chladnejší vzduch, v dôsledku ktorého by si sa nemusel báť „tridsiatok“. Denné maximá budú na úrovni cca 22 °C na severe až 29 °C na juhovýchode.

Prehánky budú na konci víkendu už iba ojedinelé, na krajnom východe v noci ešte na viacerých miestach. Minimálne ranné teploty už budú nižšie ako v sobotu, a to 19 až 12 °C. Pozitívnou správou je, že by už nemalo byť také dusno.

Zdroje: iMeteo, iMeteo, SHMÚ, Počasie a radar, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá