Vystreľ svoj nápad do sveta aj z východu. Košický lab ponúka nadupanú podporu

  • Navštív Innovlab Košice T-Systems Startup Center a naštartuj úspešný biznis
  • S dobrým nápadom sa dostaneš ku globálnym zákazníkom vďaka partnerstvu s Deutsche Telekom
  • Jeho zakladateľ Peter Breyl prezradil, kde vidí najväčšiu výhodu „východniarov"
VSE unIT conference
  • Navštív Innovlab Košice T-Systems Startup Center a naštartuj úspešný biznis
  • S dobrým nápadom sa dostaneš ku globálnym zákazníkom vďaka partnerstvu s Deutsche Telekom
  • Jeho zakladateľ Peter Breyl prezradil, kde vidí najväčšiu výhodu „východniarov"

Čo stálo za vznikom Innovlabu?

Jeho spúšťačom bol prvý kontrakt s Európskym inštitútom pre inovácie a technológie v medicínskej oblasti – EIT Health. Účelom bola podpora prvého produktu z našej dielne – Sám v múzeu. V rámci spolupráce vznikol inovačný hub, ktorý bol akýmsi predchodcom Innovlabu.

Takže sa snažíte podporovať mladých v podnikaní?

Áno, jeho cieľom je umožniť mladým ľuďom s nápadom pracovať na realizácii svojich projektov až do fázy, kedy sa stanú úspešnými produktmi. Prostredníctvom neho chceme podporiť aj Košice a región ako priestor pre rozvoj a vznik nových spoločností a biznisov. 

zdroj: VSE unIT conference

Vyzerá to tak, že máš úplne jasnú predstavu. Máš už skúsenosti s podobným projektom?

Pred mojím príchodom do Košíc som sedem rokov pracoval v Prahe, kde som budoval a mal na starosti výskumno-inovačné oddelenie zamerané na inovácie v oblasti digitálneho zdravia v 3 krajinách. Po návrate do rodného mesta som dostal prvé pracovné úlohy, ktoré sa odlišovali od tých predchádzajúcich. Tak som si povedal, že skúsim niečo podobné ako v Prahe iniciovať aj v Košiciach. 

Rozbehnúť ale taký projekt nie je len tak. Ako sa ti to podarilo?

Stretol som sa s Jurajom Girmanom, viceprezidentom najväčšej IT spoločnosti v kraji, a povedal som mu o mojej predstave inovačného laboratória, ktoré spolupracuje s EIT Health, a vytvára schopné produkty. Juraj mi povedal: Peťo, je to šialené, ale poďme do toho. Za toto rozhodnutie a chuť priniesť zmenu mu patrí veľká vďaka. Potom začala spolupráca s EIT Health aj nemeckým startupovým centrom Hub:raum. 

V akej situácii sú podľa teba inovácie vo východoslovenskom regióne? 

V kraji máme inovácie, o ktorých hovoríme a vyvíjame ich, čo je fajn. Chýba im však technologický transfer – nevieme ich reálne dostať do biznisu, nevieme ich pretaviť na novovzniknutú firmu, ktorá ponúkne prácu ľuďom v regióne. To je potrebné zmeniť. 

zdroj: T-Systems Slovakia

Ako to presne myslíš?

Na univerzitách máme talentovaných študentov. Tu však vidím chybu v nastavení mindsetu celého systému – ani inštitúcie, ani študenti sami nepremýšľajú nad kreovaním projektu s biznisovým potenciálom. 

Čo by sa dalo urobiť, aby sa toto myslenie zmenilo? 

Firmy by sa mohli pozrieť na inovácie zodpovedne, teda, čo je potrebné urobiť, aby sa z nápadu a projektu stal lokálny košický produkt a biznis. Aj to je dôvod, prečo sme založili Innovlab a ako prvá IT firma v Košiciach má T-Systems Slovakia vlastné startup centrum. V našich končinách nie sú univerzity a firmy prepojené technologickým transferom, ako to je napríklad v Brne. 

Prečo majú ľudia v regióne podľa teba inovačný potenciál?

Pre jednu veľmi jednoduchú vec, ktorú máme v kultúre a povahe – vynaliezavosť. Z rozhovorov viem, koľko riešení na jeden problém vieme nájsť.

To znie ako super základ, tak kde je problém? 

Košičania nevedia o možnostiach, ako napríklad Horizont 2020. Pritom je to najväčší výskumno-inovačný projekt súčasnosti, v ktorom na svoj nápad vedia získať financie na realizáciu svojho výskumu. Prístup k nemu má každý, kto má realizovateľný nápad.

Navyše akosi podvedomo má väčšina ľudí pocit, že v rodnom regióne nemá kde realizovať nápady a musí pre úspech odísť za hranice. 

zdroj: VSE unIT conference

Ak tomu rozumiem správne, tak vy ich chcete presvedčiť o opaku.

Presne, vďaka Innovlabu už človek nemusí cestovať do zahraničia a tam budovať biznis. Patríme totiž pod Deutsche Telekom, a tak im vieme ponúknuť globálne portfólio zákazníkov.

Očakávaš, že tieto možnosti budú viesť ľudí k návratu na východ?

Chceme skôr ukázať študentom a talentovaným ľuďom, že v Košiciach sú možnosti na realizáciu ich projektových zámerov. Veríme, že aj keď odídu z Košíc, tak odídu s vedomím, že tu niečo je a funguje to. A ak sa niekedy rozhodnú vrátiť , nebudú musieť toľko zvažovať či áno alebo nie.

Odkiaľ máte najviac záujemcov?

Pracujeme so všetkými univerzitami, ale nešpecializujeme sa iba na náš región. Ak nás nejaký startup zaujme, pokojne môže byť z Maďarska či Ukrajiny. Ide nám primárne o kvalitu nápadu.

Ako Innovlab vlastne funguje?

Funguje ako co-working pre startupistov, ktorí už na svojom nápade pracujú. Ponúkame priestor, technológie a interných odborníkov, ale aj networking s externými inštitúciami. Zároveň riešime aj otázku duševného vlastníctva a patentov, ktorá je pri startupoch dôležitou, aj keď spletitou zložkou. 

A čo tí, ktorí majú zatiaľ iba nápad?

Na jeseň spustíme akceleračný program na konkrétnu tému a ciele. Prebehne skauting nápadov a vyberieme tie, ktorým ponúkneme spoluprácu. 

zdroj: T-Systems Slovakia

Ako táto spolupráca prebieha?

Je dôležité, aby si ľudia uvedomili, že Innovlab nefunguje ako tréningové centrum – nechceme viesť startup za ruku. Avšak technickú, marketingovú či finančnú podporu majú zabezpečenú.

Na aké oblasti sa bude centrum orientovať?

Jednou silnou kategóriou je digital health, ktorú budeme rozvíjať s EIT Health. Potom to sú IoT zariadenia a 5G sieť, ktorá je veľkou výzvou. Chcem, aby sa startupisti v Innovlabe naučili uvažovať vo veľkom – ich nápad sa vie dostať na globálny trh, nie na lokálny, preto ho tomu musia prispôsobiť. 

Tvojím cieľom je aj stimulovať startupový ekosystém v Košiciach. Ako by mal ideálne fungovať? 

Základom je, aby o sebe jednotlivé inštitúcie vedeli, podporovali sa, nerobili si napriek a edukovali ľudí o ich možnostiach. Náš región je malý na to, aby tu vznikala konkurenčná sila. Každý startupista má právo výberu, kam pôjde, s tým nespravíme nič. Musíme však spoločne ponúkať taký kalendár podujatí, v ktorom sa nebijú eventy medzi sebou. Je potrebné, aby na ne chodili študenti. 

Doťahuje podľa teba východ Slovenska západ?

Pokiaľ ide o startup ecosystem v Košiciach sme na začiatku. Ak sa však pozriete na eventy ako heckathon T-Systems, na ktorom býva 350 ľudí, môžete videiť potenciál a vynaliezavosť ľudí. Na druhú stranu vidíme, že len málo z týchto nápadov sa pretransformuje do reálneho projektu alebo podnikania. Osobne si myslím, že v Košiciach vytvárame podmienky priblížiť sa k Bratislave. Avšak namiesto porovnávania som za cestu spolupráce. Je dôležité, aby sme na Slovensku boli vnímaví, aby sme brali startupy ako celok generujúci kvalitné profitabilné firmy.

zdroj: VSE unIT conference

Majú u vás ľudia väčší potenciál ako na západe?

Nejde o to, či majú ľudia potenciál. Skôr ide o to, aké majú podmienky. V Bratislave dokážu ecosystém koordinovať a podporovať, čo prináša jasné úspechy. Ľudia začínajú chápať, že nápad nemusí zostať len v hlave pretože im to bolo niekoľko rokov takto prezentované.

Ja nedokážem robiť rozdiely medzi Východom a Západom. Žil som v Bratislave vyše pol roka, v Prahe cez 7 rokov a úprimne, je to skutočne len o prostredí, kde žijeme. Naša sila je v tom, že sa dokážeme adaptovať, avšak musíme sa mať na čo. A hlavne o tom musí byť počuť.

A je vôbec na východe dostatok potenciálnych startupistov?

Vzorka ľudí s nápadom a chuťou budovať biznis tu je, len je malá. Ale zväčšuje sa. Napríklad na inovačnom bootcampe bolo 15 externých ľudí. Na prvý Večer nápadov a startup príležitostí už prišla takmer stovka. 

To znie pozitívne, aké sú vaše ciele s Innovlabom? 

Bude silnou súčasťou košického startupového systému, ktorý pravidelne navštevujú študenti a kreatívci. Verím, že v horizonte 5 rokov sa už budeme menej venovať edukácii toho, ako sa postaviť k nápadom, viac sa budeme venovať definovaniu tém, ktoré potrebujú inovácie a riešeniu problémov. 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá