Vystresované rastliny „kričia“ a volajú o pomoc, vydávajú zvuk ako bublinková fólia

  • Rastliny kričia, keď cítia nebezpečenstvo
  • Vedci skúmali poškodené či dehydrované rastliny
  • Zistili, že dokážu volať na poplach pomocou zvukov praskania
Rastliny vydávajú zvuky
Unsplash/Sascha Bosshard, Jorge Bermudez, Markus Spiske
  • Rastliny kričia, keď cítia nebezpečenstvo
  • Vedci skúmali poškodené či dehydrované rastliny
  • Zistili, že dokážu volať na poplach pomocou zvukov praskania

Pozrime sa na život rastliny. Klíči, rastie, rozkvitá sa, vädne, ochabne, listy zblednú a potom čo? Následne vydá záplavu zvukov.

Z najnovších štúdií, o ktorých informujú The Guardian a Science Alert, vyplýva, že rastliny na konci svojho života vydávajú zvuky, ktoré sú ultrazvukovým ekvivalentom praskania bublinkovej fólie.

Každý záhradník pozná vädnutie či sfarbenie rastlín počas sucha. Nedostatok vody alebo náhla rana do tela rastliny však môžu podnietiť aj produkciu zvukov pripomínajúcich „staccato pukanie“. Navyše, okolité tvory na to dokážu reagovať, píšu vedci v štúdii, ktorá bola publikovaná v Cell.

Objav naznačuje, že rastlinná ríša nie je taká tichá, ako sa zdá, a že ultrazvukové zvuky vyžarované z rastlín môžu dokonca pomôcť formovať ich ekosystémy.

„Dokonca aj v tichom poli sú v skutočnosti zvuky, ktoré nepočujeme, a tie nesú informácie. Existujú zvieratá, ktoré ich môžu počuť. Je tu teda možnosť, že v rastlinnej ríši dochádza k mnohým akustickým interakciám,“ vysvetľuje vývojová biologička Lilach Hadanyová z telavivskej univerzity v Izraeli.

„Rastliny neustále interagujú s hmyzom a inými zvieratami a mnohé z týchto organizmov používajú na komunikáciu zvuk. Pre rastliny by bolo veľmi suboptimálne, keby zvuk vôbec nepoužívali,“ uviedla profesorka.

Stres rastlín

Vedci už dlhšie vedia, že rastliny pod stresom rozhodne nie sú pasívne. Prechádzajú niekoľkými podstatne dramatickými zmenami. Jednou z najpozoruhodnejších z nich je uvoľnenie silných aróm. Rastliny však dokážu zmeniť aj svoju farbu a tvar.

Tieto zmeny môžu signalizovať nebezpečenstvo pre ostatné rastliny v okolí, ktoré sa následne pokúsia posilniť svoju vlastnú obranu alebo prilákať zvieratá, aby sa vysporiadali s potenciálnymi škodcami.

Otázka vydávania zvukov u rastlín však prináša zistenia, ktoré sú pre vedu úplne nové. Hadanyová a jej kolegovia už v minulosti zistili, že rastliny dokážu zvuky rozoznať. Vznikla teda otázka, či ich dokážu aj vytvoriť.

Unikátny výskum: Rajčiny „prehovorili“

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: The Guardian, Science Alert, Cell, Eurekalert

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá