Vytasili mačety a nemali problém sa rozsekať. Dnes je ich krajina príkladom úspešnej Afriky

  • Išlo o jednu z najhorších genocíd v moderných dejinách
  • Dnes títo ľudia spolu budujú úspešný štát
africka rwanda
Na snímke prezident Paul Kagame, TASR/AP Photo/Seth Wenig, Instagram/rwanda
  • Išlo o jednu z najhorších genocíd v moderných dejinách
  • Dnes títo ľudia spolu budujú úspešný štát

„Pre Boha! Šibe ti? Veď to tam sa tak sekali a zabíjali,“ reagujú vždy ľudia, keď im poviem, že idem do Rwandy. Ale nečudujem sa. Veď aj človek, ktorý o Afrike nemá prehľad, si dokáže meno Rwanda spojiť s krutosťami, ktoré sa tam diali. Ešte aj krčmárka v našej dedinskej krčme… a to už je čo povedať.

No dnešná Rwanda je naozaj úplne iná než tá, ktorú poznáme z filmu Hotel Rwanda a aká bola v 90. rokoch. Krajina urobila neuveriteľný pokrok v mnohých smeroch a stala sa doslova príkladom pre celú Afriku i svet. Ekonomické úspechy, boj s korupciou, zdravotná starostlivosť či väčšinové zastúpenie žien v parlamente sú skutočne obdivuhodné, na Afriku obzvlášť.

No hlavne, čo krajina dokázala a čo azda nik neveril, spojiť ľudí a dve kasty, ktoré si vzájomne vyvraždili rodiny a naháňali sa mačetami.

V tejto krajine začala jedna z najbrutálnejších genocíd a občianskych vojen, akú si svet pamätá. Toto je smutný a zároveň neuveriteľný „success“ príbeh srdca Afriky, ako Rwandu všetci prezývajú.

Jedna z najbrutálnejších genocíd sveta

V krajine žijú dva národy. Aj keď možno už presnejšie, ako sa i v niektorých knihách uvádza, by bolo povedať dve kasty – Hutuovia a Tutsiovia. Hutuovia tvoria jasnú väčšinu obyvateľstva, až 85 %. No boli to práve menšinoví Tutsiovia, ktorí tu predtým mali jasné privilégia, vlastnili pozemky, dobytok a vládli krajine. Hutuovia boli tí chudobní a akoby odstrčení.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Ryszard Kapuściński: Eben, Jean Hatzfeld: Stratégia antilop, AlJazeera, DoingBusiness

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá