„Vytiahnite lasery,“ americké námorníctvo zverejnilo fotografie z testovania futuristických zbraní

  • Americké námorníctvo oznámilo, že úspešne otestovalo laserovú zbraň
  • Tieto zbrane by mohli v budúcnosti ničiť drony
  • USA testujú laserové zbrane už nejakú dobu, skúšali s nimi ničiť aj lietadlá či zasahovať pevné ciele
  • Zbrane môžu predefinovať vojnu na mori, tvrdí kapitán bojovej lode USS Portland, ktorá ich testuje
Laser
US Navy/Devin Kates
  • Americké námorníctvo oznámilo, že úspešne otestovalo laserovú zbraň
  • Tieto zbrane by mohli v budúcnosti ničiť drony
  • USA testujú laserové zbrane už nejakú dobu, skúšali s nimi ničiť aj lietadlá či zasahovať pevné ciele
  • Zbrane môžu predefinovať vojnu na mori, tvrdí kapitán bojovej lode USS Portland, ktorá ich testuje

Americké námorníctvo oznámilo, že úspešne otestovalo laserovú zbraň, ktorá zničila plávajúci cieľ na Blízkom východe. Tento systém zbraní by sa dal použiť v boji proti bezpilotným dronom, ktoré sú vybavené bombami. Používajú ich jemenskí povstalci v Červenom mori.

Námorníctvo zverejnilo zábery z testu zbraní aj na Twitteri s titulkom „Vytiahnite lasery“.

Systém zbraní úspešne zasiahol cieľ 

Systém zbraní bol umiestnený na bojovej lodi USS Portland, ktorá ich otestovala na cieli v Adenskom zálive, vodnej ploche oddeľujúcej východnú Afriku od Arabského polostrova. Bojová loď patrí pod 5. flotilu námorníctva so sídlom na Blízkom východe.

Flotila uviedla, že laserová zbraň „úspešne zasiahla“ cieľ. V minulosti USS Portland testoval laser na zostrelenie lietajúceho dronu, testy sa konali minulý rok.

zdroj: US Navy/Devin Kates

Tieto testy ale nie sú jediné. Portál CBS News už v roku 2014 informoval o videu, ktoré zachytáva, že laserový zbraňový systém zasiahol ciele namontovaný na palube rýchleho člna.

„Laserové zbrane sú výkonné, cenovo dostupné a budú hrať dôležitú úlohu v budúcnosti námorných bojových operácií,“ povedal vtedy admirál Matthew Klunder, šéf Úradu pre námorný výskum.

„Otestovali sme túto konkrétnu zbraň, prototyp, pričom prešla cez niekoľko extrémne náročných testov a zablokovala a zničila ciele, ktoré sme určili, s takmer okamžitou smrteľnosťou,“ vysvetlil admirál.

zdroj: US Navy/ Patrick Katz

zdroj: US Navy/Sgt. Donald Holbert

Laserové zbrane môžu predefinovať vojnu na mori, tvrdí kapitán 

Laserové zbrane nie sú žiadna novinka. Spojené štáty sa ich snažia vyvinúť už od studenej vojny.

„Demonštrátor systému polovodičových laserových zbraní je jedinečná schopnosť, ktorú Portland dostane na testovanie a prevádzku pre námorníctvo, a zároveň pripravuje pôdu pre budúce zbraňové systémy,“ uviedol minulý rok kapitán Karrey Sanders, veliaci dôstojník Portlandu. „S touto novou pokročilou schopnosťou predefinujeme vojnu na mori pre námorníctvo.“

Portál Express pripomína, že pre námorníctvo je vývoj tejto zbrane dôležitý, o čom svedčí fakt, že sa dostala do správy Kongresu z roku 2018.

Správa označila laserové zbrane za niečo, čo má schopnosť „zmeniť hru“ pri obrane lodí pred nepriateľskými raketami.

„Povrchové lode námorníctva by spočiatku používali vysokoenergetické polovodičové lasery na boj proti malým člnom, UAV (bezpilotné vzdušné prostriedky) a potenciálne v budúcnosti na boj proti ASCM (protilodným riadeným strelám) a ASBM (protilodným balistickým raketám),“ píše sa v správe Kongresu.

Námorníctvo tvrdí, že tieto laserové zbrane by pravdepodobne boli zbrane krátkeho doletu, ktoré by dokázali zasiahnuť ciele vo vzdialenosti jedného až pár kilometrov.

zdroj: US Navy/Devin Kates

Express špekuluje, že zbrane by mohli Spojené štáty nasadiť v prípadnom konflikte s Čínou, pričom by poskytovali strategickú výhodu. Zbrane s tradičnou muníciou je potrebné neustále nabíjať, laserové zbrane by sa mohli používať bez prestávky, čo by ušetrilo čas.

Agentúra AP si ale myslí, že je pravdepodobnejšie, že zbrane budú nasadené na Blízkom východe.

Zdroje: NAVY, CBS News, Express, AP, USNI News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá