tehlové steny od tehličkova
tehlové steny od tehličkova
David Rozsnyo, IG/Tehlickovo

Vytvára unikátny materiál, ktorý by inak putoval do recyklačných dvorov. Tehly majú aj 150 rokov

  • Pracuje s historickým materiálom, ktorý svojou činnosťou recykluje
  • Ide o tehlový obklad zo starých pálených tehál, ktoré majú aj 150 rokov
  • Remeslo postupne prechádza do úzadia, hoci má zlaté dno
  • Pracuje s historickým materiálom, ktorý svojou činnosťou recykluje
  • Ide o tehlový obklad zo starých pálených tehál, ktoré majú aj 150 rokov
  • Remeslo postupne prechádza do úzadia, hoci má zlaté dno

Na začiatku išlo o garážovú záležitosť, dnes oslavujú desiate výročie. Dávid si z malého privyrobenia si popri práci postupne vybudoval firmu, ktorej celkové výnosy rastú každým rokom a tento rok plánujú dokonca obrat zdvojnásobiť.

Jeho firma Tehličkovo sa zameriava na výrobu, montáž a predaj tehlového materiálu. Primárne ide o tehlový obklad zo starej pálenej tehly, z ktorého vzniká unikátny produkt. Spracovávaním pálenej tehly sa líšia od konkurencie, pretože ich tehly majú 120 – 150 rokov.

„V každom jednom tehlovom páse je maximálna originalita, je nemožné nájsť dva rovnaké kusy. Obklad má svoju históriu a aj vďaka tomu času je výnimočný,“ hovorí Dávid Rozsnyó, zakladateľ firmy Tehličkovo. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Tehličkovo (@tehlickovo)

Dávid zároveň hovorí, že kvalifikovaných ľudí v tejto oblasti je stále málo. Mesačne si však u neho ľudia dokážu zarobiť veľmi slušné peniaze, no nie je to také jednoduché. 

  • Prečo mladí ľudia nechcú robiť manuálnu prácu?
  • Aké boli jeho začiatky?
  • Ovplyvnila jeho podnikanie pandémia?
  • Prečo sú ich tehly unikátne?

Ako majiteľ spoločnosti ste z manuálneho fachu?

Vôbec nie. Vyštudoval som obchod a podnikanie, skúsil som aj vysokú školu, ale to už bolo v čase, kedy som sa viac snažil podnikať ako sa učiť. Asi nie som ten človek, ktorý je veľmi na učenie, skôr som sa snažil učiť na vlastných chybách.

Manuálna práca mi ale nie je vzdialená, a preto som sa rozhodol ísť touto cestou. Tehličkovo vzniklo ako hobby, na začiatku som bol iba ja a dvaja kamaráti s malou pílou v garáži.

Na trhu som si všimol, že sa niečo také ponúka a chcel som si privyrobiť. Postupne prichádzal dopyt a firma sa začala zväčšovať. Zrazu to už nebolo iba o privyrobení si, ale o prijatí prvých zamestnancov.  

tehličkovo
zdroj: SIU

Manuálna práca nie je pre mladých ľudí veľmi atraktívna, aj keď ponúka slušné peniaze. Prečo sa do toho mladým ľuďom nechce?

V poslednej dobe prešlo remeslo viac do úzadia, pričom je to veľmi potrebná vec. Kdekoľvek sa pozrieme, tak každý chce v niečom bývať, budovy je však potrebné postaviť a týchto ľudí budeme stále potrebovať. Podľa môjho názoru má remeslo naozaj zlaté dno.

Avšak málokto ho chce vykonávať a kvalifikovaných ľudí je nedostatok.

Niekedy sú aj také prípady, ako napríklad aj môj, že človek niečo vyštuduje, ale venuje sa potom úplne niečomu inému. Máme veľa takýchto ľudí, ktorí sú manuálne šikovní a mali chuť si lepšie zarobiť, a tak prišli do tohto stavebného sektoru.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Tehličkovo (@tehlickovo)

Koľko si u vás vie človek zarobiť?

Každá montážna partia namontuje mesačne okolo 500 metrov štvorcových. Platený sú od úkonu, teda od tých metrov štvorcových, presnú sumu ale nechcem uvádzať, lebo sa to líši. 

Je to ale ťažká robota. V lete na slnku, keď je teplo, to vie byť naozaj náročné a v zime taktiež. Na druhej strane, je to ohodnotené nadpriemerne, čo sa týka priemerného slovenského platu.

Každý človek potrebuje alebo chce niekde bývať a chce si ten svoj príbytok zveľaďovať a rekonštruovať. A je to o tom, že pokiaľ si to neviem spraviť sám, tak si musím zavolať konkrétneho odborníka, ktorý sa tým zaoberá. A práve v tom stavebníctve je to spektrum, ako sa uživiť, dosť široké.

Aké boli vaše začiatky?

Na začiatku ma k tomu priviedol môj otec, išlo iba o nápad, ako si privyrobiť. Prvotný priestor, ktorý som si prenajímal, mal približne 20 metrov štvorcových. Tam sa mi zmestila jedna paleta a jeden stroj. Dodávku som si požičiaval od otca.

Spočiatku som sa venoval montáži, preprave materiálu a nejakým dokončovacím prácam.

Dnes už to nie je iba nápad, ale sme regulárna firma, s približne 20 zamestnancami, ktorá živí rodiny. Už to nemôže byť iba taká, povedzme, bokovka, ale už tým žijeme. Dnes už manažujem všetko, čo sa dá, ale stále chodím na zamerania, opravujem linky, prípadne poskytujem poradenstvo. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Tehličkovo (@tehlickovo)

Ovplyvnila pandémia vaše podnikanie?

Našťastie nie. Prvý týždeň som zavrel bránu a ľudí som nechal oddýchnuť. Snažil som sa čerpať informácie, čo sa bude diať, pochopiteľne som sa obával, pretože nikto z nás to nevedel.

Druhý týždeň pandémie sme už dobiehali omeškané zákazky, ktoré sme mali, a od toho tretieho týždňa, až v podstate do dnešného dňa som si neuvedomoval, že je nejaká pandémia, čo sa týka firemných čísel, prípadne zníženého dopytu. Zákazky boli rovnaké.

Nemusel som žiadať štát o žiadne dotácie či príplatky na zamestnancov. Nebolo to nutné a som veľmi rád, že sme to zvládli. Dokonca, čo sa týka zamestnanosti, tak sme ešte aj počet zamestnancov zvýšili.

Čím si to vysvetľujete? Ceny stavebných materiálov išli hore, vy ste ale prosperovali…

Možno presne tým, že sme zameraní na montáž tehlového obkladu. My nie sme stavebná firma, ktorá by stavala budovy, práveže pracujeme s minimálnym počtom stavebného materiálu. Vykupujeme tehlu. Dodávateľov máme zo Slovenska, Česka a Maďarska.

Síce cena tehly vzrástla, ale nevzrástla až takým razom ako napríklad rez dosky alebo železo, čo išlo hore v desiatkach percent.

Pochopiteľne sme museli aj my zvýšiť cenu tých materiálov, štandardne sa zvyšuje v januári, my sme zvyšovali v marci. Bolo to skôr kvôli pohonným hmotám, ale dokázali sme to ustáť na pár percentách, nemuseli sme to nejako rádovo navýšiť, čo si myslím, že aj zákazníci ocenili.

Dokonca teraz, ako budeme mať 10. výročie, máme prichystané aj zľavy.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Tehličkovo (@tehlickovo)

Čím sú vaše tehly unikátne?

Jednoznačne sú výnimočné v tom, že ide o staré tehly. Ľudia majú tendenciu kupovať to, čo je originálne. Tým sa v zásade dokážeme odlíšiť od konkurencie. Tehla je naozaj originálna, pretože prvotne bola vyhotovená s cieľom stavby pred, povedzme, 120 rokmi.

Stará tehla vďaka tomu času zvraštila a vytvorila sa na nej prírodná patina, ktorú nedokážeme nijakou formou vytvoriť, napríklad nejakým nástrekom. To je zub času, ktorý sa do tej tehly obul a vytvoril na nej patinu, a preto je z toho dokonalý originál.

Je nemožné nájsť dva rovnaké kusy, každý pás je maximálny originál a je to vďaka tomu času. Takže v tomto je ten obklad výnimočný, pretože pracujeme s obkladom, ktorý má históriu.

Ako vyrábate materiál?

Skupujeme staré tehly zo starých zbúraných domov, stavebných firiem alebo recyklačných dvorov. V podstate recyklujeme materiál.

Je to dobré, aj čo sa týka životného prostredia, pretože máme minimálnu stopu, keďže recyklujeme niečo, čo už bolo vyrobené a použijeme to ďalej. Následne naše linky spracujú materiál tak, že odpadovému stavebnému materiálu dáme druhé využitie.

Stúpa záujem Slovákov o tento typ materiálu? 

Záujem o tehly jednoznačne stúpa. Napríklad v Bratislave máme kvantum stavieb, ktoré sú riešené tehlovým obkladom. Momentálne realizujeme v Rači jeden veľký projekt – Rínok Rača.

Ten trend, čo vznikol pred pár rokmi, čo sa týka stavieb s tehlovým obkladom, nemá tendenciu klesať, ale skôr by som povedal, že stúpa.

Ide aj o štýlovú záležitosť?

Jasné. Veľakrát máme montáže, ktoré robíme v interiéri, a ide o dizajnovou záležitosťou. Záleží od vkusu zákazníka, či chce industriálne zariadenie, vintage a podobne.

Zákazníci si nás často volajú na obhliadku, aby sme im poradili s dizajnom, čo ma veľmi teší. Som rád, že spoznávajú našu robotu.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Tehličkovo (@tehlickovo)

Aké sú plány do budúcna a kde vás môžu ľudia vidieť?

Snažíme sa denne napredovať, no bez podpory a spolupráce sa ísť nedá. Preto budeme pokračovať v hľadaní nových partnerov, vždy sa veľmi teším, keď nás o spoluprácu kontaktujú architekti či dizajnéri.

Minulý rok sme začali spolupracovať s niekoľkými predajňami obkladov a v ich vzorkovniach si zákazníci vedia pozrieť aj naše obklady.

Taktiež máme showroom u nás v Nových Zámkoch, kde si na ploche takmer 100 metrov štvorcových vie zákazník pozrieť tehlový obklad nielen zo starej pálenej tehly, ale aj tehlové kamene, travertín a mnoho iného. 

Tajomstvo úspešnej a rozvíjajúcej sa firmy nie je len o vedení, ale ide hlavne o jej zamestnancov. To je ten motor, ktorý firmu ženie vpred. Preto by som sa chcel aj touto cestou poďakovať všetkým, ktorí u nás pracujú a ktorí mi pomáhajú.

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá