Výtvarník Peter Cvik rád skúma možnosti maľby: Na umení ma baví dialóg bez slov

49966370481_42003525c2_c

Úspešný slovenský umelec žijúci v Bratislave, vyštudoval  VŠVU u profesora Csudaia na Katedre maľby a iných médií. Má za sebou mnohé zaujímavé výstavy a prezentácie na rôznych zahraničných  i domácich fórach. V jeho tvorbe je príznačná schéma vrstvenia, touto metódou pracuje už od štúdií.

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu pri tvorbe vašich obrazov?

Pre mňa je múzou a inšpiráciou spôsob premýšľania. Veci a miesta, ktoré chcem maľovať, si neobzerám, prechádzam nimi a zostávajú vo vrstve môjho vedomia. Potom, keď maľujem, prirodzene vychádzajú von. Ja niečo namaľujem, ale divák môže vidieť niečo úplne iné. Prostredníctvom vnímania vzniká medzi nami pekné napätie a dialóg.

Ako by ste opísali svoje obrazy? Čo pre vás taký obraz symbolizuje?

Moje obrazy sú emocionálne mapy či mapy vedomia. Pre mňa obraz nie je dekoračná záležitosť. Pochopiteľne, má byť esteticky príťažlivý, no pre mňa znamená viac ako nejaký vizuál, ktorý je niekde umiestnený. Prináša myšlienku, otázku. Samozrejme, oslovuje ľudí, ktorí sú na podobnej vlnovej dĺžke ako ja. Na umení ma baví dialóg bez slov.

Radi experimentujete alebo ste skôr za starú dobrú klasiku?

Rád sa učím nové veci. Otvorená myseľ znamená neupínať sa na tradičné schémy myslenia, nebáť sa skúšať nové veci a experimentovať. To mi vyhovuje.

Môžete povedať, že ste so svojím životom spokojný?

V tejto fáze som so svojím životom určite spokojný a mám ho rád. Moja sloboda je v tom, že žijem vedomý život. Čo to pre mňa znamená? Naplno sa sústrediť na podstatné veci a vytrvalo na nich pracovať. Lebo snívať vie hocikto. Treba sa zodvihnúť zo stoličky a ísť. Bez činu, bez pádu, bez pokusu a omylu je život veľké nič.

Na čom aktuálne pracujete?  

Mal som v Bratislave novú sólo výstavu v Galérii White&Weiss a keďže je prvá po obmedzení pohybu, tak sa teší veľkému mediálnemu ohlasu. Takže posledné dni len lietam hore dole a užívam si 15 minút slávy. Pracujem najmä na recenziách na medzinárodných platformách, ktoré mapujú súčasné umenie. Každopádne sa teším z dobrého feedbacku z medzinárodného profesionálneho prostredia.

Považujete sa za človeka, ktorý dokáže inšpirovať druhých k nejakej zmene?

Myslím si, že ak v živote objavíme nejakú lepšiu alternatívu, mali by sme o tom povedať druhým. Nikdy nemôžeme vedieť, či im tým nezmeníme život. Ja som sa podobne dostal k IQOS-u  a navyše som získal benefit v podobe života v spoločnosti bez dymu a popola. Je fajn, že ak dospelý fajčiar nedokáže prestať, je tu iná, lepšia alternatíva. Ja som si tiež vybral, slobodne, pretože mi vyhovuje.

Nedávno ste sa zúčastnili fotenia do knihy „Amazing stories“ v spolupráci so značkou IQOS, čo vám toto fotenie dalo?

Táto spolupráca ma veľmi potešila a produkcia bola vynikajúca. O fotení a o prístupe fotografa Braňa Šimončíka som rozprával všetkým známym. Je to naozaj veľký profesionál a veľmi si cením, že nás fotil práve on. Som z toho úprimne nadšený, pričom som dosť kritický a náročný divák, takže o to väčšiu radosť z toho mám. Veľmi ma to bavilo a celý výsledok má šťavu a charakter. Niektoré fotografie má naozaj vystihujú.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech