Využi jeseň naplno: Známy hudobník prináša tipy na nevšedné výlety po Slovensku

  • Jureš Líška precestoval Slovensko od západu až po východ, navštívil takmer 20 miest
  • Na každom z nich zachytil jedinečné zvuky, ktoré vystihujú Slovensko
  • Dostal sa aj do bizarných situácii, kedy sa brodil močiarom
Untitled design – 2023-10-16T105801.260
Škoda Auto
  • Jureš Líška precestoval Slovensko od západu až po východ, navštívil takmer 20 miest
  • Na každom z nich zachytil jedinečné zvuky, ktoré vystihujú Slovensko
  • Dostal sa aj do bizarných situácii, kedy sa brodil močiarom

Brodil sa močiarom, predieral sa rákosím a utekal pred ovcami. Jureš Líška, ktorého fanúšikovia progresívnej hudby poznajú ako muzikanta a producenta kapely Fallgrap, sa podujal objavovať rôzne kúty našej krajiny s cieľom zachytiť jej najkrajšie zvuky.

Počas hľadania zvukov sa nevyhol nepriaznivému počasiu ani divokému terénu. Celú trasu však zvládol s elektromobilom Enyaq Coupé, ktorý mu poskytol pohodlnú prepravu aj nocľah uprostred lesa.

Talentovaný hudobník sa po Slovensku presúval od Číčovského mŕtveho ramena, cez majestátnu Čertovu bránu vo Veľkej Fatre až po zatopený lom v zemplínskej dedinke Skrabské v rámci projektu Najkrajšie zvuky Slovenska. O tom ako cesta po Slovensku prebiehala a aký najvtipnejší zážitok Jureš Líška zažil, nám prezradil v rozhovore.

Zatopen_lom_Skrabsk_02_34dfeb91
zdroj: Škoda Auto - Talentovaný hudobník Jureš Líška sa stal hlavným aktérom v projekte „Najkrajšie zvuky Slovenska“, kde objavil našu krajinu z prekvapivého uhla.
  • Čo je pre Jureša Líšku najväčšia hudobná inšpirácia?
  • Prečo vymenil štúdio za jaskyňu či jazero?
  • Ktoré slovenské miesta ho najviac zaujalo?
  • Ako roadtrip po Slovensku ovplyvní jeho tvorbu?

Na hudobnej scéne pôsobíte už viac ako 10 rokov. Ktorý hudobný žáner je vám najbližší? 

Snažím sa byť nadžánrový, počúvam od narodenia takmer všetko – od klasiky, až po rôzne experimentálne „noisové“ projekty. V každom žánri vidím inšpiráciu a tú sa snažím preniesť do svojej tvorby. Ale keď už mám nejakú škatuľku na seba použiť, tak sa mi páči organická elektronika.

Aké sú vaše hlavné hudobné vplyvy alebo inšpirácie?

Nemám momentálne žiadne. Snažím sa teraz počúvať čo najmenej hudby, aby som nebol až príliš ovplyvnený a bol viac sám sebou.

Aktuálne ste súčasťou projektu Najkrajšie zvuky Slovenska, kde ste nahrávali rôzne zvuky prírody po Slovensku. Čím bol pre vás tento projekt výnimočný?

Tak minimálne to boli úplne iné podmienky, na aké som zvyknutý. Absolútnu väčšinu zvukov si nahrávam u seba v štúdiu. Tu som musel opustiť svoju komfortnú zónu a ísť niekedy do takých situácií, do ktorých by som sa možno nedostal ani v reálnom živote.

Hudobník Jureš Líška je producent kapely Fallgrapp a muzikant fascinovaný zvukom. Hudobné zoskupenia Fallgrapp podmanivo spája elektroniku s akustickými nástrojmi, sláčikovým triom a ženským vokálom. Žánrovo sa pohybuje na pomedzí štýlov ako organická elektronika, downtempo, trip hop a alternatívny pop.

Najnovšie sa talentovaný hudobník stal hlavným aktérom v projekte Najkrajšie zvuky Slovenska, kde objavil našu krajinu z prekvapivého uhla.

V rámci nového projektu automobilky Škoda prejazdil Slovensko na elektrickom Enyaq Coupé objavil najkrajšie zvuky našej krajiny. Ako to sám opísal: ,,Keď chceš počuť svet, musíš ostať ticho.“ Enyaq Coupé má elektrický motor o sile 299 koní, ktorý neruší prírodu hlukom ani emisiami.

Jureš Líška aktuálne pracuje na špeciálnom playliste, ktorý bude uverejnený na Spotify a zložený z unikátnych zvukov Slovenska, ktoré v priebehu projektu zaznamenal.

DSC02340_copy_7f5a6a01-1920×1282
zdroj: Škoda Auto - Jureš Líška navštívil takmer 20 rôznych miest a zachytil jedinečné zvuky, ktoré vystihujú Slovensko. Z jeho roadtripu vznikol krátky dokument, ktorý odhaľuje, ako znejú rastliny, zvieratá, ale aj stavby či podzemie.

Namiesto štúdia ste v rámci lovu najkrajších zvukov navštívili hneď niekoľko lokalít. Ako prebiehal ich výber?

Mali sme vytipované určité miesta, ktoré sme poznali a vedeli, že sú zvukovo atraktívne. No niektoré miesta a zvuky sa nám podarilo nájsť úplnou náhodou, keď sme prechádzali naprieč Slovenskom.

Akým spôsobom a akým technickým vybavením ste zachytávali zvuky?

Primárne som zvuk nahrával cez viacstopový rekordér Sound Devices MixPre-10, ale používal som aj menší, kompaktnejší a hlavne lacnejší rekordér od ZOOMu. Ten sa hodil pri extrémnejších podmienkach, napríklad pri plavbe na člne.

Naozaj by som nechcel spadnúť do vody s tým drahým zariadením, preto padla voľba práve na tento kúsok. No a hlavne, keď ten rekordér ani nebol môj. Mám jedno šťastie, že mám aj dobrých kamarátov, ktorí mi vedeli časť techniky zapožičať. Nahrávanie zvuku nie je totiž úplne lacná sranda a pri dobrom vybavení sa bavíme o vysokých cifrách.

Bolo nahrávanie sprevádzané aj istým experimentovaním?

Pri atmosférach som využíval klasické stereo techniky nahrávania, pri konkrétnych zvukoch som používal svoj obrí Sennheiser MKH816. Ten je vynikajúci na nahrávanie aj z veľkej diaľky, keď chcete zachytiť napríklad nejaké zviera, ktoré by sa pri vašej blízkosti mohlo vyplašiť.

Experimentovali sme aj s hydrafónom vo vode, priezorom pri snímaní elektromagnetického poľa a kontaktným Geofónom od Jonáša z LOMu. Mali sme so sebou naozaj veľmi zaujímavé a pre mňa objavné zariadenia, cez ktoré sme zrazu počuli prirodzené zvuky trošku inak.

Ktoré miesto alebo zvuk vás počas cestovania najviac prekvapil alebo zaujal?

Ozvena vo veľkom betónovom sile bola naozaj obrovská. Takú som doteraz nikdy nepočul. Znie úplne inak, ako ozveny v prírode, alebo rôznych chrámoch, kostoloch, pretože je to len veľký betónový kruh bez jediného výčnelku, kde sa zvuk šíri rovnomerne a bez prekážky.

Na roadtripe za najkrajšími zvukmi Slovenska vás sprevádzal 100% elektromobil Škoda Enyaq Coupé. Čím vás zaujal? Prekvapil vás niečím?

Milujem zvuk, no ešte viac milujem ticho. Keď jazdím, chcem si užívať buď super hudbu, alebo byť úplne po tichu a sledovať krajinu vôkol. Jazda počas tripu tak bola pre mňa aj určitou formou meditácie a psychohygieny.

Zároveň mám rád, keď je všetko intuitívne a čo najviac automatické, aby ma zbytočne pri jazde nevyrušovalo. A to Enyaq Coupé dokonale splnil.

Prekvapilo vás niečím?

Okrem toho som si tak trochu aj zaspomínal na naše prvé auto – Škodu 125. Po dlhej dobe som si totiž sadol do Škodovky a vynorilo sa mi kopec krásnych chvíľ z minulosti, no nie je to len o nostalgii. Zároveň som si totiž uvedomoval, že sedím v budúcnosti.

Takže to ticho bude jednoznačne vo vašom prípade jedným z hlavných benefitov. Určite. Vďaka nemu si prírodu naokolo môžete naozaj vychutnať.

6K-timeline_01_32_23_08_343f2da2-1440×741
zdroj: Škoda Auto - Milujem zvuk, no ešte viac milujem ticho. Jazda počas tripu tak bola pre mňa aj určitou formou meditácie a psychohygieny, hovorí Jureš Líška.

Aj keď ste „len sviatočný šofér“, vedeli by ste si predstaviť natrvalo presedlať na elektromobil?

Ja pevne verím, že si jazdenie na ňom ešte chvíľku užijem. Ja mám rád určitý komfort. Niekoho možno baví stále preraďovať, niečo niekde stláčať či počúvať otáčky motora, ja som naopak rád, že radiť nemusím, a že sa mi väčšina vecí spúšťa automaticky.

Ako vnímate význam elektromobilov pre životné prostredie a aký máte názor na ich výhody, ako je tichý chod či nulové emisie CO2?

Je to určite skvelé mať možnosť ísť takýmto dopravným prostriedkom do krásneho slovenského prostredia, a nezanechať za sebou viac škody a hluku, ako napríklad obyčajný chodec či cyklista.

Samozrejme, k úplným nulovým emisiám a dopadom na životné prostredie nám to ešte chvíľku potrvá, ale verím, že je to otázka blízkej budúcnosti.

 

Projekt Najkrajšie zvuky Slovenska reprezentuje novú brandovú filozofiu značky Škoda. „V súlade s našou novou brandovou identitou približujeme značku Škoda modernému mladému publiku, ktorému záleží na budúcnosti planéty,“ vysvetľuje vedúci marketingu Škoda Auto Slovensko Roman Rajtár.

Hlavnú rolu v projekte zohráva hudobník Jureš Líška, ktorý navštívil takmer 20 rôznych miest a zachytil jedinečné zvuky, ktoré vystihujú Slovensko. Z jeho roadtripu vznikol krátky dokument, ktorý odhaľuje, ako znejú rastliny, zvieratá, ale aj stavby či podzemie.

„Neustále objavovanie je neoddeliteľnou súčasťou života. Naším novým projektom chceme ukázať, že dobrodružstvo môžete zažiť aj bez rušenia okolia hlukom a emisiami. Najlepším spoločníkom na šetrný presun na miesta, kde objavíte tie najkrajšie zvuky, je náš najnovší elektrický model Enyaq Coupé – jedna z hlavných hviezd projektu,“ dodáva Roman Rajtár.

DSC03779_copy_7769acd4-1920×1282
zdroj: Škoda Auto - Jureš Líška sa počas objavovania jedinečných miest na Slovensku brodil močiarom, predieral sa rákosím a utekal pred ovcami.

Ozaj, pri tých stovkách kilometroch za volantom. Máte nejaký najvtipnejší alebo možno najzaujímavejší zážitok z vašich ciest?

Určite naháňanie oviec. To som nikdy nerobil a neviem, či vôbec ešte niekedy budem. Bača mi povedal, že sa ma boja, ale keď sa zrazu oproti mne rozbehlo 100 oviec, tak to úplne nevyzeralo, že sa boja. Vtedy som bol skôr ja ten, čo sa bojí.

Ovplyvní tento projekt a jeho zvukové zážitky vašu budúcu hudobnú tvorbu?

Určite ma to ovplyvnilo natoľko, že som si nejakú techniku, s ktorou sme zvuky nahrávali, aj sám kúpil, pretože to bolo naozaj veľmi objavné. A hudba je tiež o objavovaní a experimentovaní.

Ak sa doteraz o mne hovorilo, že robím organickú elektroniku, tak do budúcna bude aj vďaka nedávnym zážitkom na cestách a novým skúsenostiam možno ešte o niečo organickejšia.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá