Využívajú ho biohackeri, podnikatelia aj športovci. Účinná „červená“ terapia má skryté benefity

  • Červené svetlo stimuluje bunky, aby pracovali na vyššej úrovni
  • Pomáha pri liečbe alopécie, zápalových stavov či kožných ochorení
na snímke žena pri terapii červeným svetlom
Canva/Microgen
  • Červené svetlo stimuluje bunky, aby pracovali na vyššej úrovni
  • Pomáha pri liečbe alopécie, zápalových stavov či kožných ochorení

V roku 1989 biofyzička Tiina Karu predpokladala, že červené a infračervené svetlo by mohlo mať liečebný potenciál pri mnohých ochoreniach. Jej teória sa zakladala na tom, že vlnové dĺžky 650 – 900 nm môžu zlepšovať fyziológiu prostredníctvom stimulácie mitochondrií, ktoré sú zodpovedné za bunkový metabolizmus.

Napokon to však bola NASA, ktorá oficiálne schválila terapiu červeným svetlom a začala ju systematicky využívať v prospech ľudského zdravia. V 90. rokoch NASA skúmala pestovanie rastlín vo vesmíre s cieľom zabezpečiť astronautom dostatočnú výživu na dlhých vesmírnych misiách.

Ronald W. Ignatius, zakladateľ a predseda spoločnosti Quantum Devices Inc. (QDI), bol prvým, kto navrhol použitia LED žiaroviek na pestovanie rastlín. Ako sa dúfalo, červené svetlo zvýšilo produkciu energie v rastlinných bunkách, čo podporilo ich rast a fotosyntézu.

Nečakaným objavom bolo to, že červené svetlo vyliečilo kožné lézie u vedcov. Tento objav motivoval NASA k ďalšiemu výskumu červeného svetla, ktorý odhalil široké spektrum jeho terapeutického využitia.

Zmeny na bunkovej úrovni

Terapia červeným svetlom a infračerveným svetlom využíva špecifické vlnové dĺžky svetla na stimuláciu a posilnenie bunkových funkcií v tele. Najúčinnejšie sú vlnové dĺžky v rozsahu 630 nm až 660 nm (červené svetlo) 810 nm až 850 nm (infračervené svetlo). Tieto vlnové dĺžky sú schopné preniknúť hlboko do tkanív, čím stimulujú energetickú aktivitu buniek a podporujú regeneráciu.

Významnou výhodou terapie červeným svetlom je jej schopnosť stimulovať mitochondriálnu funkciu a produkciu ATP (adenozíntrifosfátu), čo je základná molekula potrebná pre energetický metabolizmus v bunkách. To vedie k zlepšeniu buniek a tkanív na rôznych úrovniach, vrátane podpory liečby kožných ochorení, urýchlenia hojenia rán, zlepšenia zdravia vlasov a podpory neuroprotektívnych funkcií.

V kontexte androgénnej alopécie, teda mužskej plešatosti, viaceré štúdie ukázali, že použitie laserového hrebeňa na vlasy, ktorý využíva vlnové dĺžky v rámci efektívneho rozsahu pre terapiu červeným svetlom, môže viesť k zvýšeniu hustoty vlasov u mužov aj žien. Tento výsledok naznačuje, že nízkoúrovňová laserová terapia by mohla byť účinnou liečbou vypadávania vlasov.

Terapia červeným svetlom podporuje rýchlejšie zotavenie svalov, čo je obzvlášť výhodné pre športovcov, keďže pomáha predchádzať svalovej únave a urýchľuje regeneráciu poškodeného tkaniva. Rastúce dôkazy tiež naznačujú potenciál infračerveného svetla pri liečbe rakoviny, lymskej boreliózy a neurodegeneratívnych ochorení, ako sú Alzheimerova a Parkinsonova choroba. 

Črevný mikrobióm

Črevný mikrobióm tvorí komplexná komunita baktérií a mikroorganizmov v tráviacom trakte. Poruchy v črevnom mikrobióme môžu viesť k celému radu nepríjemných symptómov, ktoré zahŕňajú nadúvanie, plynatosť, mozgovú hmlu, únavu, slabosť, úzkosť či depresiu. 

Okrem toho, nerovnováha v črevnom mikrobióme prispieva k poruchám, ako sú syndróm dráždivého čreva (IBS) či zápalové ochorenie čriev (IBD). Zápal čriev bráni správnemu tráveniu potravy a tvorbe dôležitých aminokyselín potrebných pre fungovanie buniek. Ak tieto problémy zostanú neliečené, môžu sa zmeniť na chronické stavy.

Terapia červeným svetlom sa preukázala ako účinná pri znižovaní zápalu čriev prostredníctvom stimulácie produkcie protizápalových cytokínov, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v regulácii imunitného systému a zmiernení opuchov. Toto neobvyklé riešenie má obrovský potenciál priniesť úľavu všetkým, ktorí trpia chorobami ako IBS a IBD.

Ďalšou výhodou terapie červeným svetlom je jeho schopnosť zlepšiť črevný mikrobióm. V tomto vedeckom výskume Marie Ann Liebert a jej tím zaznamenali pozoruhodný jav. Keď bolo červené svetlo zacielené priamo na brucho, stimulovalo rast prospešných baktérií v gastrointestinálnom trakte zvierat.  

Výskumy tiež ukazujú, že terapia červeným svetlom efektívne podporuje tvorbu kolagénu. Kolagén, ako najviac zastúpený proteín v tele, zohráva významnú úlohu v stave našej pokožky, ale aj správnom fungovaní tráviaceho systému. 

Zdroje: NASA, The University of Auckland, Pubmed, Science Direct

Najnovšie videá

Trendové videá