Vývoj sexuálnych robotov sa vymyká spod kontroly, varujú vedci

  • Výrobky známe ako sexuálne robotky sú celosvetovo mimo dohľadu vládnych agentúr
  • Dôvod je ten, že vlády sa nimi podľa vedcov hanbia zaoberať
sana
unsplash.com, wikimedia.org
  • Výrobky známe ako sexuálne robotky sú celosvetovo mimo dohľadu vládnych agentúr
  • Dôvod je ten, že vlády sa nimi podľa vedcov hanbia zaoberať

Vývoj sexuálnych robotov, ktoré vedia rozprávať“, žmurkajú očami a dokonca podľa ich výrobcov oplývajú umelou inteligenciou a vedia sa učiť, zašiel priďaleko a treba ho začať kontrolovať. Zhodli sa na tom účastníci výročnej konferencie Americkej asociácie pre rozvoj vedy (AAAS), o ktorej cez víkend informovala britská BBC.

Gepostet von Sex Dolls Colombia am Montag, 11. Dezember 2017

Ako na konferencii uviedla Christine Hendren z Duke University v Durhame v Severnej Karolíne, tieto technológie sú celosvetovo mimo dohľadu vládnych agentúr, pretože tie sa podľa nej „hanbia“ sa nimi zaoberať.

„Ide o veľa. Niektoré roboty sú naprogramované tak, aby protestovali, čím sa vytvára scenár znásilnenia. Niektoré sú vyrobené tak, aby vyzerali ako deti. Jeden ich výrobca v Číne je sám pedofilom, k čomu sa priznáva a hovorí, že toto zariadenie je prevenciou proti tomu, aby ublížil naozajstnému dieťaťu,“ vymenúva Hendren nebezpečenstvá takýchto produktov.

Gepostet von Sex Dolls Colombia am Dienstag, 7. Januar 2020

Podľa Kathleen Richardson, ktorá vyučuje predmet „Etika a kultúra robotov a umelej inteligencie“ na De Montfort University v anglickom Leicestri, je potrebné okrem iného zakázať výrobcom takýchto zariadení, aby pri ich propagácii používali argumentáciu, podľa ktorej ich výrobky dokážu v značnej miere nahradiť živých ľudí.

„Tieto firmy hovoria: ´Nemáte priateľku? Nemáte životnú partnerku? Nevadí, my vám vyrobíme robotku.´ Pritom vzťah s priateľkou je založený na intimite, náklonnosti a reciprocite. A to sú veci, ktoré stroje nevedia vynahradiť,“ cituje BBC Kathleen Richardson.

Okrem toho je podľa nej veľmi nebezpečné aj to, že používanie takýchto robotov – vlastne výlučne robotiek, keďže nie je známe, že by sa takéto produkty vyrábali aj v mužskom prevedení – iba ďalej „normalizuje myšlienku, že ženy sú len sexuálne objekty“.

Zdroj: bbc.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK