KVÍZ: Poznáš slovenský biznis? ESET, Martinus či naše lietajúce autá by si mal poznať

  • O slovenskom biznise by mal mať aký-taký prehľad každý, svoje znalosti si môžeš overiť v kvíze nižšie
  • EY Podnikateľ roka aj tento rok ocení najlepšieho slovenského podnikateľa, ktorý sa vyznačuje jedinečným prístupom
  • Nominovať podnikateľa zo svojho okolia je možné do konca novembra
kvizey2
  • O slovenskom biznise by mal mať aký-taký prehľad každý, svoje znalosti si môžeš overiť v kvíze nižšie
  • EY Podnikateľ roka aj tento rok ocení najlepšieho slovenského podnikateľa, ktorý sa vyznačuje jedinečným prístupom
  • Nominovať podnikateľa zo svojho okolia je možné do konca novembra

Titulky médií nám takmer každý deň potvrdzujú, že slovenský biznis je prostredie plné inšpiratívnych ľudí a kreatívnych nápadov so svetovým potenciálom. Medzi slovenskými hranicami vznikli desiatky unikátnych startupov a mnohé z nich sa uplatnili aj na globálnej úrovni, alebo tam práve smerujú.

Úspešných slovenských podnikateľov bude už po šestnástykrát oceňovať prestížna súťaž EY Podnikateľ roka, ktorá hľadá rôznorodosť v podnikaní a nápadoch. Ako minulý rok, aj tentokrát EY ocení víťazov až v troch kategóriách – okrem EY Podnikateľa roka sa rozdajú aj tituly EY Technologický podnikateľ a EY Začínajúci podnikateľ roka.

Zaujímavé slovenské príbehy, ktoré sa vyznačujú jedinečným prístupom a netradičnými procesmi, je možné nominovať do konca novembra.

O biznis príbehoch firiem ako ESET, Martinus či Pixel Federation má väčšina Slovákov aspoň aký-taký prehľad – otestuj sa preto v kvíze a zisti, ako si na tom s prehľadom v slovenskom biznise ty.

ESET expandoval do zahraničia už v roku 1999. Kde otvoril svoju prvú zahraničnú pobočku (na obrázku)?

1 ESET
Správne! Nesprávne!

V roku 1987 objavili dvaja počítačoví nadšenci a programátori Peter Paško a Miroslav Trnka jeden z mála počítačových vírusov na svete, ktorý pomenujú Vienna. Vďaka tomu vznikla myšlienka na vytvorenie programu, ktorý by chránil počítače pred vírusmi. Dnes je ESET právom považovaný za prvý slovenský unicorn a jednu z najlepších domácich firiem.

Známy podnikateľ Patrick Hessel je dnes hlavným akcionárom AeroMobilu, väčšinu majetku však získal vo firme c2i, kde postupne predával svoj podiel. Čomu sa c2i venuje?

2 c2i
Správne! Nesprávne!

Hessel za posledných 6 rokov úspešne predal väčšinu svojho podielu – napríklad aj kórejskému technologickému gigantu LG, hovorí sa o predaji za desiatky miliónov eur.

Čím sa môže pochváliť Ľuboš Fellner, ktorý vedie CK BUBO?

3 CK BUBO
Správne! Nesprávne!

Kontroverzný Slovák Ľuboš Fellner je vášnivým cestovateľom – v minulosti však bol ako lekár aj pri prvých troch transplantáciách srdca na Slovensku a zostáva tak jednou z najinšpiratívnejších domácich osobností. Na fotke je v Gabone.

Slovenská GPS appka Sygic je 2. najobľúbenejšia na svete. Koľko má userov?

4 Sygic/Startitup
Správne! Nesprávne!

200 miliónov však úspešnému podnikateľovi Michalovi Štenclovi nevadí. Pre Techbox prezradil, že raz chce mať softvér s 1 miliardou používateľov.

Ktorá z týchto firiem pracuje s US Air Force?

5 EY Podnikateľ roka
Správne! Nesprávne!

Medzi klientov úspešnej softvérovej firmy z Bratislavy patrí aj US Air Force. Aj kvôli americkému letectvu zvažujú expanziu do USA. Na fotke je CEO IBL Michal Weis pri preberaní ocenenia EY Podnikateľ roka 2017.

Softvérová firma Asseco Central Europe sa za rok 2020 môže pochváliť ziskom 15,67 miliónov eur. Pri akých tržbách sa jej to podarilo?

6 Asseco
Správne! Nesprávne!

Slovenská softvérová firma Asseco si udržuje vyše 25 % zisk až na niekoľko výnimiek už dlhé roky. Na jej čele stojí Jozef Klein (na fotke).

Firma MTS je známa vďaka unikátnej firemnej kultúre. Kde sídli?

7 MTS
Správne! Nesprávne!

Oravská firma a jej líder Juraj Habovštiak získali titul EY Podnikateľ roka v roku 2019.

Ako sa volá najúspešnejšia herná séria od štúdia Pixel Federation?

8 Red Bull
Správne! Nesprávne!

Najúspešnejšie domáce herné štúdio, ktoré roky viedol známy podnikateľ Šimon Šicko, sa špecializuje predovšetkým na mobilné hry.

Ktoré slovenské kníhkupectvo malo ako prvé e-shop a stalo sa tak e-commerce lídrom?

image-1-2048x1365 EY Podnikateľ roka
Správne! Nesprávne!

E-shop Martinus.sk vznikol ešte v roku 2000 a naprogramoval ho Michal Meško, víťaz posledného EY Podnikateľ roka. Na fotke Meško vyhráva ocenenie EY Podnikateľ roka 2020.

KVÍZ: Máš prehľad o slovenskom biznise?
O úspešných príbehoch zo slovenského biznisu sa hovorí neustále. Dôležité pritom nie sú len čísla, no tiež ľudský faktor a spoločenská zodpovednosť. Každý, kto vo svojom okolí pozná inšpiratívneho, úspešného a zodpovedného podnikateľa, má možnosť ho nominovať na EY Podnikateľa roka 2021 – dôležité ocenenie v slovenskom biznise, ktoré firmám dodáva nielen kredibilitu, ale aj prestíž. Prehľad doterajších slovenských víťazov je dostupný tu.
Takto vyzerajú víťazi posledného ročníka:
Nominuj seba alebo svoj obľúbený biznisový príbeh zo Slovenska →

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie