Vznikla cirkulárna mapa Bratislavy. Ukáže ti bezobalové obchody, second handy aj komunitné miesta

  • Cirkulárnu mapu Bratislavy vytvorila mladá študentka Dominika Lorencová
  • Do jej súčasnej a tlačovej podoby ju uviedol Inštitút Cirkulárnej Ekonomiky
Stará tržnica (Wikimedia, Mister No), Ilustračný obrázok (unsplash.com)
Stará tržnica (Wikimedia, Mister No), Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Cirkulárnu mapu Bratislavy vytvorila mladá študentka Dominika Lorencová
  • Do jej súčasnej a tlačovej podoby ju uviedol Inštitút Cirkulárnej Ekonomiky

Téma udržateľnosti a ekológie je dnes čoraz horúcejšia, a to nielen v našom osobnom živote, ale aj v ekonomike a podnikaní. Práve preto sa Inštitút Cirkulárnej Ekonomiky rozhodol vytvoriť mapu, ktorá ti uľahčí orientáciu v udržateľnej Bratislave. Nájdeš v nej všetky miesta podporujúce myšlienky zero waste, upcyklácie a zeleného podnikania. V našom hlavnom meste existuje vyše 400 miest, ktoré sa v projekte ocitli a rozmiestnené sú od Petržalky cez Staré Mesto až k Podunajským Biskupiciam.

Mapa pôvodne vznikla v rámci spolupráce na podujatí What city? Mesto bez odpadu. Súčasťou podujatia bol odborný workshop pre odborníkov a samosprávy v oblasti obehového hospodárstva. Najprv vznikla iba jej online verzia, no nakoniec sa autori z inštitútu rozhodli pár kúskov aj fyzicky vytlačiť.

Gepostet von Inštitút Cirkulárnej Ekonomiky am Sonntag, 27. Oktober 2019

Inštitút Cirkulárnej Ekonomiky už dlhodobo tvorí rôzne brožúry a materiály, čím približuje myšlienku obehového hospodárstva bežným ľuďom. „Pri našich aktivitách sa nás často ľudia pýtali, či vieme o miestach, kde sú opravy, knižnice vecí, kde sa dá kúpiť upcyklované oblečenie. Dávali sme im vždy naše tipy, ktoré sme poznali a ľudia nám posielali informácie o týchto miestach. Vznikla tak potreba dať ich aj na mapu, aby si mohol hocikto pozrieť, kde sú servisy, opravovne obuvi, krajčírstva, ale aj zberné dvory a komunitné centrá,“ povedala pre Startitup Ivana Maleš, ktorá v inštitúte stojí za strategickými dokumentami a projektami pre samosprávy.

Každý vie, že dnes je piatok 13., mnohými obávaný deň… Možno ste ale nevedeli, že dnešok sa považuje aj za Deň…

Gepostet von U Vážky – bezobalový obchod am Freitag, 13. September 2019

Mapa vznikla aj vďaka mladej študentke geografie Dominiky Lorencovej, tá z nej urobili svoju diplomovú prácu. Všetky informácie zbierala ešte počas leta a nakoniec ich zoskupila do online podoby. Inštitút Cirkulárnej Ekonomiky potom spoločne s občiansky združením Punkt vybral niekoľko miest, tie sa ocitli na mape aj v tlačenej podobe.

„Podľa mapy vidíme, že je tých miest vyše 400. Otázna je ich dostupnosť, nakoľko nie sú rovnomerne rozdelené. Niekde chýbajú bezobalové obchody, inde zase iné služby. Veríme, že sa to postupne bude zahusťovať a každý obyvateľ mesta bude mať v komfortnej vzdialenosti tieto služby,“ doplnila Maleš.

Pracovná ponuka: Do našej predajne Bezobalovo na Blumentálskej 25 hľadáme posilu na pracovnú pozíciu Asistent/ka predaja…

Gepostet von Bezobalovo Bratislava am Mittwoch, 17. Juli 2019

Miesta sú na mape farebne rozdelené podľa rôznych kategórií. Nájdeš na nej bezobalové obchody, trhy, second handy a upcyklované oblečenie, rôzne servisy a opravy, komunitné miesta, ako aj zberné dvory. Najviac je toho, samozrejme, v centre Bratislavy, kde nájdeš napríklad Starú tržnicu, bezobalový obchod u Dobrožrúta či second hand Nosene. Množstvo takýchto lokalít sa však nachádza aj v iných štvrtiach, stačí si iba otvoriť mapku.

Zdroj: Inštitút Cirkulárnej Ekonomiky

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá