Vznikne jedinečný projekt: Slovenské elektrárne plánujú prepojiť prečerpávaciu elektráreň a batériové úložisko
- Projekt SE Integrátor spojí vodnú elektráreň s batériami
- Má znížiť emisie, stabilizovať sieť a prispieť k energetickej bezpečnosti

- Projekt SE Integrátor spojí vodnú elektráreň s batériami
- Má znížiť emisie, stabilizovať sieť a prispieť k energetickej bezpečnosti
Slovensko sa znova posunie v energetike. Slovenské elektrárne prichádzajú s jedinečným projektom európskeho významu SE Integrátor. Ide o spojenie prečerpávacej vodnej elektrárne a moderného batériového úložiska. Zvýši sa flexibilita a efektivita elektrizačných sústav na Slovensku a v Európe, informuje SITA.
Modernizácia prinesie väčšiu stabilitu
Slovenské elektrárne pripravujú takéto inovačné riešenie vďaka modernizácii najväčšej slovenskej prečerpávacej vodnej elektrárne na Čiernom Váhu. Projekt má potenciál znížiť vyprodukované množstvo emisií oxidu uhličitého a umožniť väčšiu integráciu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov.
Projekt počíta s rekonštrukciou dvoch turbín a pridaním batériového úložiska s výkonom do 80 megawattov a kapacitou 160 megawatthodín. Takéto inovačné riešenie zatiaľ využívajú len v Nemecku a na Slovensku je implementované na prečerpávacej vodnej elektrárni Dobšiná.
Elektráreň bude mať prvenstvo aj z hľadiska implementácie technológie variabilných otáčok s najväčším frekvenčným meničom pre prečerpávacie vodné elektrárne na svete. Aktuálne najväčší, ktorý je v prevádzke, sa nachádza na Vodnej elektrárni Grimsel vo Švajčiarsku.
Riešenie z obnoviteľných zdrojov
SE Integrátor je dôležitý pre energetickú budúcnosť na Slovensku. Elektrizačná sústava s rastúcim pripájaním obnoviteľných zdrojov čelí ťažko predpovedateľným rozdielom medzi plánovanou a skutočnou výrobou elektriny z týchto zdrojov.
V čase maxima výroby fotovoltických elektrární (najmä počas dňa) a zároveň minima spotreby v tomto čase dochádza k veľkým prebytkom, a naopak v čase, keď tieto zdroje nevyrábajú, je nedostatok elektriny v sústave.
Prebytok alebo nedostatok elektriny potrebujeme vyrovnať regulovateľnými elektroenergetickými zariadeniami, ktoré dokážu elektrinu uskladniť a následne ju rýchlo dodať do elektrizačnej sústavy. Túto úlohu bude plniť aj SE Integrátor.
„Projekt SE Integrátor ukazuje, že máme víziu, vieme pripraviť aj zrealizovať svetové projekty a byť ako krajina nielen lídrom v jadrovej, ale aj vo vodnej energetike. Prepájame ju s najnovšími dostupnými technológiami s cieľom predĺžiť životnosť prečerpávacej vodnej elektrárne a zvýšiť energetickú bezpečnosť Slovenska,“ uviedol Milan Ilčík, riaditeľ závodu Vodné elektrárne.
Európska podpora a bezuhlíková výroba elektriny
SE Integrátor má štatút „Project of Common Interest“ (Projekt spoločného záujmu) a začiatkom roka 2025 získal podporu na prípravnú fázu projektu z európskeho grantu Connecting Europe Facility Studies vo výške viac ako dva milióny eur.
S viac ako 70 % podielom na celkovej výrobe elektriny na Slovensku sú Slovenské elektrárne, a.s., najväčším výrobcom elektriny v krajine. Po odstavení poslednej uhoľnej elektrárne na konci prvého štvrťroka 2024 dnes vyrábajú všetku elektrinu bez priamych emisií oxidu uhličitého. Prevádzkujú 5 jadrových blokov, 31 vodných a 2 fotovoltické elektrárne.
Čítajte viac z kategórie: Technológie a internet
Zdroj: sita