Warren Buffett daroval charite najviac peňazí v histórii. Ide o miliardy dolárov

  • Warren Buffett je štvrtým najbohatším mužom sveta
  • Len piatim charitatívnym organizáciám venoval 3,6 miliardy dolárov
  • Najväčšiu položku venoval nadácii Billa and Melindy Gates, čo predstavuje až 80 % darovanej sumy
Warren Buffett
TASR
  • Warren Buffett je štvrtým najbohatším mužom sveta
  • Len piatim charitatívnym organizáciám venoval 3,6 miliardy dolárov
  • Najväčšiu položku venoval nadácii Billa and Melindy Gates, čo predstavuje až 80 % darovanej sumy

Podľa portálov ForbesBloomberg patrí 88-ročný investor Warren Buffett medzi najbohatších ľudí sveta. Jeho majetok dosahuje závratné výšky a čísla sa pohybujú niekde okolo 84 miliárd amerických dolárov. A ako už neraz, rozhodol sa časť svojich peňazí darovať na charitu. Tentokrát vyčlenil piatim nadáciám zatiaľ najvyššiu sumu v histórii a 3,6 miliardy dolárov.

Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates a jeho manželka Melinda Gates dostali od miliardára najväčší dar. Zvyšok si rozdelili rodinné nadácie Buffetta. Jedna, ktorú vedie on sám, je pomenovaná po jeho prvej manželke Susan, zvyšné fungujú pod hlavičkou jeho detí Howarda, Susan a Petra.

Od roku 2006 daroval Warren Buffett charitám už viac ako 30,9 miliardy dolárov, z toho putovala takmer 25 miliardová čiastka práve Nadácii Billa Gatesa.

Warren Buffett daroval na charitu rekordnú čiastku.
zdroj: pixabay.com

Najväčšou čiastkou, ktorú doposiaľ daroval bola suma 3,17 miliardy USD, a to v roku 2017. Takýmto spôsobom si chce Warren Buffett postupne zrealizovať svoj ušľachtilý plán a vzdať sa celého majetku.

Warren Buffett je vlastníkom akcií typu A a typu B vo firme Berkshire Hathaway. Zaujímavosťou je, že nikdy žiadnu z týchto akcií nepredal, jedine daroval. Je najväčším akcionárom v spoločnosti. Podľa portálu FactSet vlastní 37,4 % akcií typu A.

Berkshire Hathaway

Ide o americký konglomerát sídliaci v štáte Nebraska. Patrí medzi najúspešnejšie projekty v hospodárskych dejinách sveta. Spadá podeň viac ako 80 dcérskych firiem a spoločností rôzneho druhu, nevynímajúc poisťovne či dokonca železničné spoločnosti. Vo svojich radoch má v súčasnosti viac ako 250-tisíc zamestnancov, čo svedčí o enormnom rozsahu a poli pôsobnosti. Šéf holdingu Warren Buffett je ale podľa slov svojich detí a najbližších zamestnancov či spolupracovníkov viac-menej skromný človek, uviedol portál aktuality.sk.  Dáva pozor na firmu a jej príjmy, snaží sa nevybavovať si súkromné záležitosti v úrade, rovnako ako nevyužíva a nezneužíva firemné prostriedky na privátne účely.

Zdroje: theguardian.co.uk, www.reuters.com, www.cnn.com, www.aktuality.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech