Warren Buffett venoval 3 miliardy dolárov na charitu. Jeho plánom je rozdať až 99% svojho majetku

  • Warren Buffett by mohol byť druhým najbohatším mužom sveta, namiesto toho svoje peniaze rozdáva
  • Tento 89 ročný multimiliardár už od roka 2006 venuje každoročne takmer 3 miliardy dolárov
  • Warren Buffett by mohol byť druhým najbohatším mužom sveta, namiesto toho svoje peniaze rozdáva
  • Tento 89 ročný multimiliardár už od roka 2006 venuje každoročne takmer 3 miliardy dolárov

Aj tento rok sa Warren Buffett rozhodol nasledovať svoj cieľ, a tak upovedomiť o problematike zbytočného hromadenia peňazí. Pokiaľ by v minulosti nedaroval značné časť akcií konglomerátu Berkshire Hathaway, ktorého je majiteľom, bol by druhým najbohatším človekom tohto sveta. Druhá priečka ho však nezaujíma, chce darovať takmer všetko, čo má.

Na účte má 68 miliárd

Buffettov majetok je, momentálne, podľa portálu Bloomberg vyčíslený na 68 miliárd dolárov, čo činí 15% hodnoty Berkshire Hathaway, ktorý je majiteľom širokého portfólia firiem, pričom až 43% akcií tvorí Apple . Ten považuje multimiliardár za najlepší existujúci podnik a označuje ho za svoj „„tretí biznis“, nie len obyčajné akcie. Warren sa tak nachádza na ôsmej priečke, informuje portál Czech Crunch.

Predmet podnikania Berkshire Hathaway tvoria zväčša akcie, okrem nich však takmer 20 000 kilometrov plynovodov, ktorých dĺžka sa vďaka investícii 10 miliárd dolárov do spoločnosti Dominion Energy plánuje značne zvýšiť.

zdroj: TASR/AP/Andrew Harnik

Kampaň „ The Giving Pledge“ má presvedčiť najbohatších, aby nehromadili

Plány Buffetta Warrena sú jasné. Do konca svojho života a dvanástich rokov po smrti plánuje rozdať až 99% svojho majetku. Okrem tejto dobročinnosti a veľkodušnej filantropii sa zároveň snaží appelovať na najbohatších, aby peniaze nehromadili. Deje sa tak prostredníctvom kampane „The Giving Pledge“, za ktorou stojí aj svetovo známa dvojica – Bill Gates a jeho žena Melinda.

Jediným a najhlbším významom kampane je filantropia a darovanie finančných prostriedkov pre účely zušľachťovania tohto sveta. „Je to otvorená výzva pre miliardárov, alebo tých, ktorí by nimi boli, ak by väčšinu svojho majetku nerozdali v prospech ľudí. Je inšpirovaná všetkými obyčajnými ľudmi s rôznym príjmom, ktorí, častokrát na svoj úkor, darujú peniaze na dobrú vec,“ informujú zakladatelia na oficiálnom webe kampane.

zdroj: TASR/AP/Nati Harnik

Noví členovia, ktorí výzvu podpísali, a tým sa pridali k darcom, vyhotovujú, zväčša, list so zámerom darovania svojich peňazí. Iniciatívu podporili aj Mark Zuckerberg, Michael Bloomberg, MacKenzie Bezosová či Elon Musk.

Charita sa dá ľahko zneužiť

Charitatívny účel darovania peňazí sa vie poľahky otočiť v prospech darcu vo forme krátenia daní. To však nie je jediným problémom „darovania.“ Na to, aby boli peniaze skutočne využité na účel, za ktorým boli venované, existujú komplexné byrokratické nástroje a celý akt musí byť dôsledne naplánovavý. 

Warren spolu s ďalšími americkými multimiliardármi žiadal v roku 2019 o výrazné navýšenie zdanenia najbohatších ľudí sveta. Otvorený list podpísalo celkom 19 amerických boháčov na čele s Georgeom Sorosom.

„Chceme vyzvať všetkých kandidátov na prezidenta, či už republikánov, alebo demokratov, aby podporili rozumnú daň z bohatstva pre najbohatšiu desatinu z najbohatšieho 1% Američanov. Ďalší dolár nových daňových príjmov by mal prísť zo strany finančne najšťastnejších, nie od Američanov so stredným a nízkym príjmom,“ figuruje v otvorenom liste, informuje portál Medium.

Najviac peňazí daroval Warren minulý rok

Doposiaľ najväčší finančný dar venoval Buffett minulý rok, príspevok dosiahol hodnotu 3,6 miliardy dolárov, s tohtoročným príspevkom je celková venovaná suma z Warrenovej strany 37,5 miliárd dolárov. Stále sa tým nevyrovná výške príspevkov Billa Gatesa. Ako je vyššie zmienené, v dobročinnosti prestať neplánuje, a tak sa darovaná suma bude iba zvyšovať.

Zdroje: Czech Crunch, The Giving Pledge, Medium

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech