WHO sa mohla zmýliť. COVID-19 sa nemusí šíriť len pri kýchaní alebo kašľaní

  • Koronavírus nemusí byť prenášaný iba kvapôčkami
  • Vyzerá to tak, že za špecifických podmienok sa môže šíriť vo verejných priestoroch aj vzduchom
Pixabay/Mojpe, Unsplash/Heamosoo Kim
  • Koronavírus nemusí byť prenášaný iba kvapôčkami
  • Vyzerá to tak, že za špecifických podmienok sa môže šíriť vo verejných priestoroch aj vzduchom

Svetová zdravotnícka organizácia varuje pred roznášaním koronavírusu. 239 vedcov zaslalo organizácii otvorený list, v ktorom ju žiada o preverenie nových skutočností. 

V preplnených, uzatvorených alebo zle vetraných priestoroch sa COVID-19 môže šíriť oveľa rýchlejšie a dlhšie a riziko predstavuje aj prenos aerosólu. 

Vedci nesúhlasia s WHO

Svetová zdravotnícka organizácia niekoľko mesiacov tvrdila, že kvapôčky vírusu sa prenášali, keď ľudia kašľali alebo kýchali tým, že dopadali na povrchy. Preto zdôrazňovali zvýšenú potrebu umývania rúk a považovali to za kľúčové preventívne opatrenie. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa rmhcfsscalifornia (@rmhcfamilysupportservices),

Vedci z 32 krajín však prišli na to, že k prenosu dochádza aj inak. 239 odborníkov zaslalo WHO otvorený list, v ktorom žiada preskúmanie rizika šírenia koronavírusu inou cestou, ako sme si doteraz mysleli. 

„Toto rozhodne nie je útok na WHO. Je to vedecká debata, ale cítili sme, že musíme ísť na verejnosť po mnohých rozhovoroch s nimi, kedy si  odmietli vypočuť dôkazy,“ povedal Jose Jimenez, chemik na University of Colorado. 

Tvrdia, že existujú presvedčivé dôkazy, ktoré naznačujú, že sa vírus šíri vzduchom, prostredníctvom jemných častíc, ktoré sa v prostredí znášajú ešte dlho po tom, ako si ľudia odkašľú alebo kýchnu. 

WHO sa mohla zmýliť

WHO sa po zverejnení listu  touto problematikou začala zaoberať. Organizácia pripustila, že existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že sa COVID-19 môže rýchlejšie šíriť v konkrétnych prostrediach. Ide o uzatvorené alebo preplnené priestory. 

Uznávame, že v tejto oblasti, rovnako ako vo všetkých ostatných oblastiach, sa objavujú dôkazy týkajúce sa vírusu a pandémie vírusu COVID-19, a preto sme presvedčení, že musíme byť otvorení týmto dôkazom a porozumieť jeho dôsledkom, pokiaľ ide o spôsoby prenosu,“ uviedla Dr. Alleganzi, odborníčka na infekčné choroby. 

239 vedcov zastáva názor, že sa koronavírus šíri vzduchom. Výskum je nepresvedčivý, tvrdí WHO

Tieto dôkazy budú dôkladne vyhodnotené. Ak sa potvrdia predpoklady, že sa vírus nešíri len priamym kontaktom, bude nutné prijať opatrenia, ktoré by viedli k rozšírenému používaniu masiek, väčšiemu rozostupu medzi ľuďmi, najmä v baroch, reštauráciách a vo verejnej doprave.

Nie je možné vylúčiť možnosť vzdušného prenosu vo verejných prostrediach, najmä vo veľmi špecifických podmienkach, ktoré sú v preplnených, uzavretých a zle vetraných zariadeniach. Avšak dôkazy je potrebné zhromaždiť a interpretovať,“ dodáva Dr. Alleganzi.

Zdroje: 9news.com, bbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech