WHO vybrala opičím kiahniam nový názov, ten pôvodný bol rasistický

  • Predmetné ochorenie bolo u ľudí prvýkrát objavené v roku 1970 v Konžskej demokratickej republike
  • Zdravotnícke úrady v tomto roku zaznamenali vyše 81 000 prípadov
Na snímke z elektrónového mikroskopu z roku 2003, ktorú sprístupnilo Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), sú zobrazené zrelé vírusové častice opičích kiahní
Opičie kiahne, TASR/Cynthia S. Goldsmith, Russell Regner/CDC via AP, File
  • Predmetné ochorenie bolo u ľudí prvýkrát objavené v roku 1970 v Konžskej demokratickej republike
  • Zdravotnícke úrady v tomto roku zaznamenali vyše 81 000 prípadov

Choroba opičích kiahní bude v angličtine premenovaná z „monkeypox“ na „mpox“, oznámila v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Dôvodom tohto kroku je snaha vyhnúť sa stigmatizácii. TASR o tom informuje na základe správ prevzatých z tlačových agentúr AP a AFP.

Opičie kiahne dostali svoj názov preto, lebo vírus bol pôvodne identifikovaný u opíc chovaných na výskum v Dánsku v roku 1958, ale choroba sa vyskytuje aj u iných zvierat a najčastejšie u hlodavcov.

„Po sérii konzultácií so svetovými odborníkmi začne WHO používať nový preferovaný termín ,mpox‘ ako synonymum pre opičie kiahne. Oba názvy sa budú používať súčasne počas jedného roka, kým sa postupne ukončí používanie názvu ,monkeypox‘ (teda ,opičie kiahne‚),“ uvádza vo svojom vyhlásení WHO.

Predmetné ochorenie bolo u ľudí prvýkrát objavené v roku 1970 v Konžskej demokratickej republike (KDR) a odvtedy sa medzi ľuďmi šíri najmä v niektorých krajinách západnej a strednej Afriky, kde je endemické.

V máji sa však táto infekčná vírusová choroba, ktorá spôsobuje horúčku, bolesti svalov a veľké kožné vredy, začala rýchlo šíriť po celom svete, najmä medzi homosexuálnymi mužmi. Zdravotnícke úrady v tomto roku zaznamenali vyše 81 000 prípadov a 55 súvisiacich úmrtí. Prípady hlásilo 110 krajín.

Vďaka očkovaniu v bohatých štátoch a cieleným kontrolným zásahom sa podarilo dostať toto ochorenie po jeho letnej kulminácii pod kontrolu.

Mnohé iné choroby vrátane japonskej encefalitídy, nemeckých osýpok, marburského vírusu a blízkovýchodného respiračného syndrómu boli pomenované podľa geografických oblastí, čo by sa taktiež mohlo považovať za nevhodné. WHO však dosiaľ nenavrhla zmenu žiadneho z týchto názvov.

opičie kiahne
zdroj: SITA/CDC via AP

Nie sú to len vyrážky

O vplyve opičích kiahní na ľudskú kožu sa vie už dlhšie. Typickým príznakom ochorenia sú vyrážky, ktoré začínajú na tvári a neskôr sa rozširujú na oblasť končatín a genitálií, no objaviť sa môžu i na očných rohovkách či spojivkách. Po určitom čase sa na vyrážkach vytvorí chrasta, ktorá neskôr odpadne. 

Ako informuje IFL Science, existujú historické záznamy týkajúce sa neurologických komplikácií u ľudí infikovaných vírusom príbuzným pravých kiahní a u ľudí, ktorí sú proti kiahňam očkovaní. Vedcov teda zaujímalo, či podobné problémy spôsobujú aj opičie kiahne.

Podľa výsledkov štúdie publikovanej v časopise eClinicalMedicine sa ukázalo, že malá, no znateľná časť infikovaných sa počas ochorenia cítila veľmi zle.

V prípade týchto 2 až 3 % sa prejavili vážne neurologické problémy vrátane záchvatov a encefalitídy. Vedci však upozorňujú na to, že tieto výsledky sú založené niekoľkých štúdiách s malým počtom účastníkov.

Okrem záchvatov a encefalitídy vedci našli dôkazy o širšej skupine ľudí s opičími kiahňami, ktorí trpeli častejšími bolesťami hlavy, únavou a bolesťami svalov. Čo sa týka tých psychiatrických komplikácií, táto oblasť nie je dostatočne preskúmaná. Z toho minima štúdií však vyplýva, že najčastejšou komplikáciou bola častá zlá nálada.

Zdroje: TASR, IFL Science

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá